Projekt

„Help From Home” jest stowarzyszeniem nie mającym charakteru korporacyjnego, które propaguje wśród sektora publicznego i wolontariackiego uczestnictwo w inicjatywach tzw. mikro-wolontariatu. Działamy już od 4 lat, a ok. 80% z ponad 800 mikro-inicjatyw, które promujemy może zostać wykonanych przez internet. Mikro-inicjatywy z naszej bazy można realizować:

– będąc ubranym w piżamę we własnym domu!

– podczas przerwy w pracy!

– w szkole, bez opuszczania sali lekcyjnej!

– będąc na emeryturze i siedząc w fotelu!

– na plaży lub w pokoju hotelowym podczas wakacji!

Podczas organizowanych imprez można pokazywać także młodzieży, jaka przyjemność płynie z brania udziału w mikro-wolontariacie!

„Help From Home” jest na chwilę obecną największą bazą działań mikro-wolontaryjnych w Wielkiej Brytanii, a także jednym z najbardziej obfitych zasobów internetowych, bogatym we wskazówki i pomysły odnośnie mikro-wolontariatu. Naszą rola we rozpowszechnianiu idei mikro-wolontariatu w Zjednoczonym Królestwie, a także na całym świecie, określona została jako kluczowa. Udostępniamy także nieodpłatne usługi doradztwa mikro-wolontaryjnego i działamy jako katalizator dla osób, które chcą realizować własne projekty skoncentrowane na propagowaniu idei mikro-wolontariatu.

Kim są e-wolontariusze?

Znakomita większość e-wolontariuszy odwiedza naszą stronę poprzez wyszukiwarki internetowe, linki umieszczone na innych stronach internetowych, bądź poprzez artykuły, które publikujemy w ważnych środkach masowego przekazu.

Gośćmi naszej strony są także osoby, do których docieramy poprzez różnorodne projekty realizowane w szkołach, środowiskach osób starszych i miejscach pracy.

Nasze stanowiska mikro-wolontariatu:

Tygodniowo otrzymujemy od 3 do 4 ofert uczestnictwa.

Ok. 5% osób realizuje podejmowane inicjatywy.

Inicjatorem jest jedynie wolontariusz zaangażowany od samego początku.

Do kogo adresowany jest ten projekt? Kto ma być jego odbiorcą?

– całe społeczeństwo,

– sektor wolontariacki,

– organizacje charytatywne i pozarządowe,

– poszczególne warstwy społeczne, w tym: studenci, osoby pracujące, emeryci, młodzież, niepełnosprawni, a także jednostki poza nawiasem społeczeństwa,

– władze publiczne zainteresowane wejściem w dialog z obywatelami.

W jaki sposób weryfikujecie kompetencje potencjalnych e-wolontariuszy?

Mikro-wolontariat cieszy się dużą popularnością, będąc jednocześnie dostępny na wielu ludzi, ponieważ nie wymaga przesadnie dużego zaangażowania, długiego treningu, czy częstych kontroli bezpieczeństwa. Wymienione wyżej kryteria wzięcia udziału w inicjatywie mikro-wolontariackiej oznaczają, że kompetencje wolontariuszy nie muszą być weryfikowane. Jednak oprócz tego wiele inicjatyw rządzi się własnymi kryteriami wyboru ochotników. Działamy jako pośrednik pomiędzy e-wolontariuszami, a projektami osób trzecich. Naszym zadaniem jest ułatwienie e-wolontariuszom podjęcia danych mikro-działań, pozostawiając tym samym proces selektywnej klasyfikacji zainteresowanym organizacjom.

Mając to na uwadze, nie rozwinęliśmy żadnych metod pomiaru kompetencji ochotników, gdyż takowe nie są wymagane. Oznacza to, że nasza usługa działa wystarczająco prężnie, a poziom umiejętności nie jest decydującym czynnikiem określającym możliwość wzięcia udziału w danej inicjatywie.

W jaki sposób zapewniane są bezpieczeństwo pracy wykonywanej przez e-wolontariuszy i jej jakość?

„Help From Home” propaguje określony sposób wykonywania działań, w jaki wolontariusz musi się z niego wywiązać. Jakiekolwiek odstępstwo może oznaczać, że podjęte działanie nie zostanie zakończone. Tak więc, jakość pracy e-wolontariuszy nie musi być stale kontrolowana przez ludzi, np. tak jak odbywa się to na stronie clicktocure.net. Organizacje upowszechniające mikro-wolontariat posiadają własne kryteria pomiaru jakości pracy wolontariuszy. Stworzyliśmy także nasze własne kryteria oceny rzetelności organizacji. Są one dostępne pod adresem: http://helpfromhome.org/faqs/suitability-of-an-organisation.

Bezpieczeństwo pracy e-wolontariuszy podlega wyłącznie ich własnej kontroli. Internetowy wolontariat jest z reguły uważany za bezpieczny. Na naszej stronie staramy się promować mikro-wolontariat wykonywany w zaciszu domowym. Strategia ta jest uznana za rozsądną z uwagi na to, że uczestnicy programów wolontariackich mogą pracować w przyjaznym i znanym otoczeniu. Ma to także zastosowanie do e-wolontariuszy biorących udział w naszych innych projektach, tj. studentów, osób pracujących i emerytów.

Nazwa organizacji: „Help From Home”

Tytuł projektu „Help From Home”

Strona www: http://helpfromhome.org/

[Tłumaczenie wykonał e-wolontariusz – DZIĘKUJEMY!!!]