Sit-With-Us-1280×640

Ręka w górę, kto z was nie zna podobnych historii z własnego życia.
Miejsce akcji: szkoła.
Mikro środowisko: klasa.
Podział społeczny: fajni i ci mniej fajni.
Każdy z was dokładnie wie o czym mowa i jestem przekonana, że możecie opowiedzieć na ten temat kilka historii.

Motyw ten często występuje w amerykańskich filmach dla nastolatków. Szkoda, że nie jest tylko fikcją, a dotyczy istotnego problemu. Podział na grupy to standard każdej, nawet małej społeczności. Zazwyczaj charakteryzuje się tym, że w jej obrębie jest rozróżnienie na:
a) popularnych – liderów;
b) wykluczonych czyli tych, z którymi nikt nie chce się zadawać;
c) grupy neutralnej, która swobodnie przepływa między wyżej wymienionymi.


Rywalizacja

Najmocniej zazwyczaj iskrzy między grupą popularnych i wykluczonych. Relacje te niosą ze sobą najwięcej konfliktów. Popularni chcąc podkreślić wartość swojej grupy, traktują wykluczonych w sposób nieprzyjemny m.in.: obrażając ich, zaniżając ich wartość, wdając się w kłótnie i ośmieszając. Bywa, że osoby nielubiane nie nawiązują bliższych relacji z członkami swojej klasy i są pozostawione same sobie.

Tego typu doświadczenia są bolesne. U osób słabszych i niepotrafiących radzić sobie w takich sytuacjach, może dojść do obniżenia nastroju, w poważnych przypadkach do permanentnego dyskomfortu psychicznego oraz depresji.

Aby walczyć z wykluczeniem i pomóc innym w budowaniu zaufanych i zdrowych relacji z rówieśnikami, powstała rewelacyjna aplikacja Sit with us (tłum.: usiądź  z nami). Za pomysłem 16-letniej Natalie Hampton z Kalifornii, kryje się smutna rzeczywistość. Natalie sama była obiektem prześladowań we własnej szkole i postanowiła działać. Zuch dziewczyna!

Usiądź z nami

Analizując typowy dzień w szkole, Natalie stwierdziła, że najtrudniej było jej znieść przerwy obiadowe. Przy stole siedziała sama i nie miała z kim porozmawiać. Jej autorska aplikacja ma służyć temu, by osoby odrzucone mogły usiąść razem, zjeść wspólny posiłek i zamienić kilka słów.

Dzięki aplikacji dostępnej na smartfona uczniowie mogą się ze sobą komunikować i planować wspólne spotkania w szkolnej stołówce. Wystarczy wyszukać otwartą grupę, która zaprasza do wspólnego spędzenia czasu na tzw. „długiej przerwie”. Możemy też sami tworzyć spotkania i koordynować je. Ustawiamy datę, godzinę, wybieramy miejsce i czekamy na swoich kompanów. Aplikacja jest również wzbogacona o komunikator, dzięki któremu skontaktujemy się z resztą zainteresowanych.
Sit with us została wyróżniona masą nagród, w tym m.in. Appy Awards w 2017 r. Miejmy nadzieję, że zapoczątkuje pozytywne zmiany w środowisku szkolnym. Niech nikt nie czuje się samotny, a dobre relacje zacznijmy budować przy wspólnym stole!