9

31 marca 2016 r. dobiegła końca VII edycja konkursu grantowego „Odkryj e-wolontariat”. Poznajcie zwycięskie projekty i ich efekty!

Opis projektu

Ochotnicza Straż Pożarna w Nietuszynie stworzyła bazę wiedzy na temat funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych w Polsce – zarówno od strony formalnej, jak i pomysłów na rozwijanie działalności i zaangażowania członków. Chcemy pokazać, że strażacy są bardzo silną społecznością i że są w stanie poświęcić swój czas na to, żeby zbudować coś dla wspólnego dobra: encyklopedię wiedzy strażackiej wikiOSP. – mówi Tomasz Matynia, strażak-ochotnik z Nietuszyny. – WikiOSP jest miejscem, w którym strażacy mogą dzielić się wiedzą, spotykać i rozwijać swoją działalność tak, aby kolejne organizowane przez nich akcje i kolejne wydarzenia były coraz ciekawsze i rozwijały OSP.

Efekty

Serwis wikiOSP.pl został uruchomiony w styczniu 2016 r. Do pomocy w jego redagowaniu zgłosiło się 27 osób. 15 osób zostało wybranych do redakcji. wikiOSP.pl jest już zauważane na różnego rodzaju forach strażackich. Organizatorzy odnotowaliśmy ponad 2000 unikalnych użytkowników platformy w ciągu pierwszego miesiąca. Na Facebooku stronę wikiOSP lubi prawie 700 osób. Jest to efekt szerokiej promocji za pomocą kanałów Facebooka i Google AdWords. Kampanie promocyjne wciąż jednak trwają.

Ponadto, od czasu uruchomienia platformy organizatorzy otrzymali 12 kolejnych zgłoszeń wolontariuszy.

Jakie zadania wykonywali e-wolontariusze?

1.    Tworzenie haseł dla wikiOSP – e-wolontariusze stworzyli łącznie kilkadziesiąt haseł strażackiej encyklopedii. Część z nich zajmowała się analizą wprowadzanych przez innych treści.
2.    Prowadzenie strony Facebook wikiOSP – jedno z zadań promocyjnych realizowanych przez wolontariuszy. Pięcioro z nich zajmuje się współpraca przy prowadzeniu strony na Facebooku oraz wspiera nas promocyjnie (poprzez wymianę grzeczności z innymi stronami strażackimi).
3.    Kontakt z partnerami i podmiotami zainteresowanymi współpracą.
4.    Wsparcie w beta  testach serwisu – wolontariusze znacząco wspierali samo uruchomienie serwisu poprzez beta testy i wykluczanie kolejnych błędów, które pojawiały się w trakcie realizowania projektu ustawiania witryny na silniku CMS. To oni wykrywali znaczącą większość problemów technicznych.
Do pomniejszych zadań e-wolontariuszy należy wsparcie w kontroli podstaw prawnych do wykorzystywanych materiałów, w tym zdjęć i grafik. Oprócz tego poszukują oni w swoich środowiskach osób, które wspierałyby wikiOSP w realizacji kolejnych działań.

Jakie korzyści odnieśli e-wolontariusze dzięki udziałowi w projekcie?

E-wolontariusze otrzymali wsparcie merytoryczne w zakresie administrowania systemem CMS w postaci silnika WordPress, a także zostali przeszkoleni z zasad praw autorskich i ich wykorzystywania w sieci. Oprócz tego każdy z wolontariuszy otrzymał konto pocztowe w domenie wikiOSP. Praca wolontariuszy oparta jest o regulamin, który zawiera także zasady awansów i tworzy z nich Radę Zarządzającą serwisu wikiOSP.

Organizator: Ochotnicza Straż Pożarna w Nietuszynie

Zapisz