„Warunkiem rozumienia instytucji przedstawicielskich, a co za tym idzie aktywnego włączania się obywateli w rozwój wspólnoty i państwa jest wiedza. W demokracji wybieramy swoich przedstawicieli i to oni, jako przez nas wskazani, są upoważnieni do decydowania o losach wspólnoty w naszym imieniu. Wiedza o tym, kim są i w jaki sposób realizują powierzony przez nas mandat zachęca do stawiania pytań, wzmacnia demokratyczne mechanizmy, motywuje przedstawicieli do transparentnego działania. Wzmacnia również akceptację dla demokratycznego porządku i buduje poczucie więzi społecznej.”


 

Dzięki e-wolontariuszom współpracującym ze Stowarzyszeniem 61 powstaje wielka baza wiedzy o kandydatach do sejmu, senatu, a także – ze względu na zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego i wybory samorządowe – kandydatach na europosłów i samorządowców.

Chcesz dowiedzieć się, co na dany temat sądzi twój kandydat polityczny? Koniecznie zajrzyj na www.MamPrawoWiedziec.pl!

Organizator: Stowarzyszenie 61

Strona projektu: www.MamPrawoWiedziec.pl

 

 

W jaki sposób Wasza inicjatywa angażowała e-wolontariuszy?
E-wolontariusze korzystają z panelu dla wolontariuszy, gdzie mają wyszczególnione zadania lub otrzymują je mailem. E-wolontariusze wykonują takie same prace jak wolontariusze pracujący w biurze stowarzyszenia lub badacze otrzymujący wynagrodzenie. zadania dla e-wolontariuszy są krótkie – takie, by można było na nie poświęcić np. 20 min. dziennie, np:
– przepisywanie oświadczeń majątkowych
– ustalanie adresów mailowych kandydatów
– prowadzenie korespondencji z kandydatami
– rozsyłanie materiałów do mediów
– udział w audycjach radiowych.
Szkolenie e-wolontariuszy, monitorowanie postępów prac oraz inne kontakty odbywają się drogą mailową. e-wolonatriusze proszeni są o prowadzenie karty pracy z wykazem zrealizowanych zadań.

Kim są e-wolontariusze biorący udział w projekcie? W jaki sposób nawiązaliście z nimi współpracę?
To bardzo różne osoby: studenci i licealiści, ale również pracownica poczty, księgowa oraz prawnicy i informatycy.

W jaki sposób weryfikujecie kompetencje e-wolontariuszy przed rozpoczęciem współpracy?
Prosimy o CV. Pytamy o motywacje. Szukamy informacji w googlu. W razie wątpliwości dzwonimy. Nie zdarzyło nam się, by ktoś postąpił wobec nas nieuczciwie, natomiast zdarza się, że po ustaleniu warunków współpracy potencjalny e-wolontariusz rezygnuje i zrywa kontakt.