Obywatele, otwierajcie zabytki!

Z racji tego, że w Polsce nie ma kompletnego źródła wiedzy o zabytkach, a bazy wiedzy konserwatorów są niekompletne i nieaktualne, Centrum Cyfrowe Projekt:Polska zorganizowało projekt, dzięki któremu każdy z nas może włączyć się do budowania obywatelskiego katalogu zabytków.


Skąd nazwa projektu? „Otwarte” znaczy legalnie dostępne dla wszystkich. Wszystkie efekty projektu publikowane będą w sieci na licencji Creative Commons BY SA, co oznacza, że można z nich swobodnie korzystać, modyfikować je, kopiować i udostępniać innym.

Zabytek można otworzyć na kilka sposobów: uzupełniając o nim informacje na stronie http://www.otwartezabytki.pl/, na przykład w trakcie jazdy autobusem, robiąc mu zdjęcia podczas spacerów i wycieczek i dodając je do bazy, za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej na smartfona, czy też podczas specjalnie organizowanych w tym celu gier miejskich.

I faza projektu – Cyfrowy Czyn Społeczny – opierała się na akcji tworzenia obywatelskiego katalogu zabytków, w oparciu o dane pochodzące z Rejestru Zabytków. Służyło do tego narzędzie, dzięki któremu można było uzupełniać podstawowe informacje o zabytkach: nazwę, adres, datę powstania oraz współrzędne GPS. W akcji wzięło udział ponad 7 tysięcy osób. Informacje o zabytkach edytowano ponad 10 tys. razy.

Obecnie trwa II faza projektu – rozwijanie katalogu zabytków. Opisy zabytków można uzupełniać o dodatkowe dane, m.in. opis, tagi, fotografie, wydarzenia historyczne. Równolegle prowadzone są działania edukacyjne, zachęcające nauczycieli do wykorzystywania Otwartych Zabytków w procesie dydaktycznym.

Strona projektu: www.otwartezabytki.pl

 

Kim są e-wolontariusze biorący udział w projekcie? W jaki sposób nawiązaliście z nimi współpracę?

Są to miłośnicy zabytków z całej Polski, eksperci zajmującymi się nimi zawodowo, przewodnicy turystyczni, studenci, seniorzy oraz niezależni internauci (sympatycy tzw. akcji crowdsourcingowych), którzy chcieli zaangażować się przy Cyfrowym Czynie Społecznym. Dotarliśmy do nich za pośrednictwem mediów, zaprzyjaźnionych Społecznych Opiekunów Zabytków oraz dzięki zaangażowaniu partnerów merytorycznych projektu, glównie parasolowych organizacji pozarządowych.

W jaki sposób weryfikujecie kompetencje e-wolontariuszy przed rozpoczęciem współpracy?

Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych – specyfika projektu sprawia, że do współpracy angażują się wyłącznie osoby zainteresowane ochroną dziedzictwa, takie, którym los zabytków po prostu leży na sercu. Do udziału w projekcie nie potrzeba żadnej fachowej wiedzy, wystarczą rzetelność i dobre chęci. Opracowaliśmy za to system weryfikacji treści generowanych przez wolontariuszy – odbywa się na zasadzie wzajemnego sprawdzania przez internautów – każdy wpis sprawdzany jest niezależnie przez 3 osoby zanim zostanie zaakceptowany i ostatecznie opublikowany.

Jak dbacie o bezpieczeństwo i jakość udzielanej przez e-wolontariuszy pomocy?

Przede wszystkim zapewniamy anonimowość tym, którym na tym zależy oraz dbamy o poufność danych osób, które je nam udostępniają. Założyliśmy również specjalną skrzynkę kontaktową dla wolontariuszy i na bieżąco odpowiadamy na wszelkie pytania i wątpliwości. Nasza instytucja zajmuje się m.in. prawem autorskim w internecie i dokładamy wszelkich starań, żeby rozwiązania wybierane w projekcie i efekty współpracy z wolontariuszami publikowane były z poszanowaniem prawa, a jednocześnie mogły trafić do jak najszerszego grona odbiorców. Pomagają nam w tym licencje Creative Commons.