Projekt

Serwis przyjazny młodym mamom.

Działania, które są prowadzone w ramach tego przedsięwzięcia, obejmują usługi doradcze dostarczane drogą internetową – zamieszczane są na stronie organizacji. Znajdziecie tam listę często zadawanych pytań oraz broszury z informacjami dla kobiet w ciąży. Co więcej, organizacja oferuje również porady, które prowadzone są drogą mailową. Ta ścieżka komunikacji posiada już 208 członków.


Serwis internetowy koncentruje się głównie na kobietach w ciąży oraz mamach. Udzielane są im porady, które mają być swego rodzaju odzewem na ich potrzeby i zapytania. Poprzez wykorzystanie korespondencji e-mailowej, serwis jest bardziej różnorodny i udziela informacji z róznych dziedzin, począwszy od tego, która Pani ginekolog, pediatra, czy też położna będzie dla nas najlepsza, przez rady dotyczące tego, w jaki sposób najlepiej radzić sobie z dolegliwościami noworodków, czy też rozwiązywaniem problemów związanych z karmieniem piersią. Co więcej, serwis oferuje szeroką gamę rad związanych z zakupem zabawek, pieluch oraz innych produktów, które są najlepsze dla Twojego dziecka w zależności od wieku oraz okresu jego rozwoju.

Korespondencja e-mailowa jest bardzo aktywna i często sama tylko wymiana zapytań i udzielanych informacji przeradza się w dyskusję. Pomysł na to przedsięwzięcie narodził się 7 lat temu i do dnia dzisiejszego działa, jako serwis doradczy. Kobiety piszą e-maile, zadają pytania, a odpowiedzi na nie są udzielane przez inne, już doświadczone kobiety. Taka właśnie komunikacja i kooperacja pomiędzy członkami jest główną aktywnością e-wolontariatu. Poprzez ciągłe gromadzenie, przetwarzanie i grupowanie informacji w odpowiednie kategorie powstanie cała sieć cennych informacji. Wszystkie zebrane w ten sposób dane zostaną później udostępnione publicznie. Tutaj właśnie ważną rolę odegrają wolontariusze. Ich zadanie będzie polegać na wyszukiwaniu i gromadzeniu informacji oraz ich późniejszym doborze, tak aby stworzyć jak najlepszą i najbardziej przejrzystą mapę informacji.

Kim są e-wolontariusze?
Współpraca między organizacją i jej wolontariuszami rozpoczęła się rekrutacją, w ramach której poszukiwano chętnych do pomocy przy World week of respect for childbirth. Każdego roku w ramach obchodów tego wydarzenia gromadzimy od około 50 do 70 chętnych. Dodatkowo współpraca z częścią wolontariuszy jest kontynuowana i ma charakter stały. Obecnie grupa e-wolontariuszy liczy 208 członków, którzy pochodzą z różnych części Czech. Rekrutacja e-wolontariuszy odbywa się między innymi na naszym fan-page’u na Facebooku ( gdzie już teraz posiadamy 740 fanów), poprzez newsletter, twistera, naszą stronę internetową, a także dzięki pomocy partnera medialnego festiwalu, dotychczasowych wolontariusze EVSi uczestniców start-up camp.

Do kogo adresowany jest projekt? Kto jest jego odbiorcą?
Adresatami projektu są kobiety w ciąży, a także rodzice poruszający się na wózkach inwalidzkich. Co więcej, projekt skierowany jest również do studentów dziennikarstwa, antropologii, czy też kartografii, którzy poprzez pracę na mapach będą mieli okazji do zdobycia cennych doświadczeń. Dostarczeniem usług przyjaznych dla mam zajmą się między innymi oddziały położnicze, ośrodki dla młodych mam oraz przedszkola. Co więcej, restauracje przyjazne dla mam z dzieckiem, które oferują specjalny kącik zabaw oraz dietę, będą również uczestnikami tego projektu.

W jaki sposób weryfikujecie kompetencje e-wolontariuszy przez rozpoczęciem współpracy?

Decydującym czynnikiem, który zachęca e-wolontariuszy do współpracy jest ich własna motywacja oraz zainteresowanie obszarem, w którym chcieliby działać. Posiadamy wieloletnie doświadczenie na płaszczyźnie współpracy z wolontariuszami działającymi podczas festiwalu, a także tymi, którzy są członkami grup e-mailingowych. Umiejętności współpracy przy tworzeniu map internetowych będą weryfikowane podczas pierwszego spotkania koordynacyjnego, na którym zostaną przekazane podstawowe przepisy i zasady współpracy. Idea całego projektu, a więc serwis internetowy przyjazny młodym mamom zostanie przedstawiony za pomocą umieszczenia poszczególnych miejsc, przypisanym odpowiednim kategoriom, na mapach. Będą też wybrane osoby zainteresowane zbieraniem wywiadów z twórcami serwisu.. W razie potrzeby zostaną przeprowadzone szkolenia i seminaria na temat wykorzystania aplikacji i programów internetowych.

W jaki zapewniacie bezpieczeństwo oraz wysoką jakość pracy wykonywanej przez wolontariuszy?
Każdemu z wolontariuszy zostanie przydzielone własne konto e-mail, co umożliwi mu umieszczanie kolejnych miejsc w aplikacji na maps.google.com. Taki działanie ma zapobiec nadużywaniu mam oraz ich przeciążeniu ze względu na dużą liczbę ikon i użytkowników, którzy pracują przy tym projekcie. Poprzez ciągłe zbieranie danych oraz aktualizowanie ich na mapie oraz blogu serwis chce zapewnić jak najwyższą jakość dostarczanych usług. Dane, które są na nim prezentowane są owocem wcześniej już wspomnianych dyskusji oraz wiadomości mailowych pomiędzy członkami danych grup (e-mailowych?). Wolontariusz, który posiada doświadczenie w danej dziedzinie zajmie się edycją oraz sprawdzaniem danych tekstowych. Każdy z wolontariuszy zostanie przez nas przeszkolony w zakresie umiejętności IT, które będą zgodne z indywidualnymi potrzebami.

Nazwa organizacji : Hnutí za aktivní mateřství
Tytuł projektu: MUMMY.MAP
Strona internetowa: http://iham.cz/nabizime/poradna-a-faq/

[Tłumaczenie wykonała e-wolontariuszka – DZIĘKUJEMY!!!]