pexels-photo-669986

Nowy Rok – nowe możliwości! Styczeń to dobry miesiąc na rozpoczynanie nowego – wreszcie pojawia się czas na nowe pomysły i planowanie rzeczy, które chcieliśmy zrobić w poprzednim roku, ale się nie udało. To też świetny czas na ponowne przyjrzenie się programowi wolontariatu prowadzonemu w naszej organizacji i zrobienie z niego czegoś naprawdę super! Dziś mamy dla was 5 wskazówek na ulepszenie programu wolontariatu w NGO.

Niemal każdej organizacji marzy się, aby wolontariusze chętnie ją wspierali i aby postrzegali prowadzony przez nią program wolontariatu jako coś, co daje im mnóstwo satysfakcji, okazji do uczenia się i poczucia sensu działania. Taki program to świetna inwestycja w przyszłość – dzięki niemu wolontariusze częściej są skłonni angażować się długoterminowo, zachęcać do wolontariatu swoich znajomych, a także podejmować się coraz bardziej odpowiedzialnych ról, takich jak chociażby koordynowanie zespołu wolontariuszy.

5 wskazówek na ulepszenie programu wolontariatu w NGO

Stworzenie super programu wolontariatu to proces, który możecie rozpocząć już dziś! Poniżej znajdziecie 5 obszarów, w których możecie ulepszyć program waszej organizacji.

1.    Planowanie: rozpocznijcie współpracę, kiedy wszystko będzie zapięte na ostatni guzik

Przygotujcie:

2.    Przygotujcie się na przybycie (e-)wolontariuszy

Kiedy formalności i podstawy będą gotowe, przygotujcie:

  • Opis procesu odpowiadania na zapytania ze strony (e-)wolontariuszy. W szczególności ustalcie, kto będzie zajmował się obsługa zapytań. Pamiętajcie, że odpowiedź powinna być szybka, miła i wyczerpująca.
  • Opis oczekiwań wobec (e-)wolontariuszy.
  • Pomysł na to, jak przygotować zespół organizacji na przyjęcie (e-)wolontariuszy.
  • Zestaw zadań dla poszczególnych (e-)wolontariuszy (z opisami).

3.    Kultura traktowania (e-)wolontariuszy jako członków zespołu

Kiedy rozpoczniecie współpracę z (e-)wolontariuszami, zwróćcie uwagę na dwie kwestie:

  • Komunikację – (e-)wolontariusze powinni być a bieżąco informowani o tym, co dzieje się w organizacji. Ustalcie zestaw najlepszych narzędzi do komunikacji, np. mail, telefon, media społecznościowe.
  • Spotkania – (e-)wolontariusze w miarę możliwości powinni uczestniczyć w jawnych spotkaniach zespołu.

4.    Rozmyślne koordynowanie: motywowanie (e-)wolontariuszy

Pamiętajcie o:

  • Regularnym przekazywaniu informacji zwrotnej i dziękowaniu (e-)wolontariuszom za wykonaną pracę.
  • Prowadzeniu szczerych i zaangażowanych rozmów, dzięki którym zacieśniają się więzi pomiędzy zespołem a (e-)wolontariuszami.
  • Zwiększaniu zaangażowania (e-)wolontariuszy.

5.    Docenianie wolontariuszy:  dziękujcie wolontariuszom za ich zaangażowanie

Dziękujcie na czas, stale, w zróżnicowany i spersonalizowany sposób (to nie może być kopiuj-wklej!).

***

Na pewno część z tych obszarów jest w waszej organizacji dobrze zagospodarowana. Zerknijcie jednak, czy gdzieś pojawiają się luki, które można uzupełnić. Na pewno będzie to miało bardzo pozytywny efekt na współpracy z wolontariuszami.

Sprawcie, aby rok 2018 był jeszcze lepszy dla (e-)wolontariatu w waszej organizacji i często korzystajcie z TuDu.org.pl! 🙂

 

 

Obrazek: Bich Tran, Pexels, CC0

Zostaw komentarz

Twój adres e-mal nie zostanie opublikowany.