startup-photos

KOLEKCJONERZY – ta grupa internautów „porządkuje” zawartość Internetu przez tworzenie zakładek do różnorodnych treści, współtworząc takie serwisy jak del.icio.us czy Digg, a także korzystając z kanałów RSS.

Renata pracuje nad utworzeniem internetowej encyklopedii dotyczącej osób głuchych, zbierając informacje dostępne w sieci w jednym miejscu.

UCZESTNICY – internauci aktywnie tworzący swoje profile na portalach społecznościowych, takich jak MySpace czy Facebook.

Janek prowadzi na Facebooku swój prywatny profil. Ostatnio podzielił się ze znajomymi galerią zdjęć z podróży po Azji.

WIDZOWIE – to grupa pasywnych odbiorców treści współtworzonych przez innych, np. czytają blogi, ale ich nie piszą, oglądają filmy na YouTube, ale ich nie zamieszczają.

Ania subskrybuje ponad 50 kanałów w serwisie YouTube. Jej hobby jest wyszukiwanie interesujących filmów internautów w aplikacji Vine.

NIEAKTYWNI – użytkownicy Internetu, którzy nie umieszczają ani nie korzystają z narzędzi oferowanych przez Web 2.0. Przykładowo mogą ograniczać się do użytkowania poczty elektronicznej.

Zdzisław aktywnie korzysta z konta pocztowego Google, kontaktując się w ten sposób ze swoim synem mieszkającym w USA.

E-WOLONTARIUSZE – uczestnicy i kreatorzy działań i akcji społecznych w sieci, wspierający także on-line działania organizacji dobrowolnie i bez wynagrodzenia (wśród nich Twórcy, Krytycy, Kolekcjonerzy).

Paweł aktywnie dzieli się wiedzą i wspiera osoby chore na mukowiscydozę na forum internetowym. Jako grafik-pasjonat projektuje plakaty dla lokalnych organizacji pozarządowych.

DOBRZY HACKERZY – programiści zaangażowani w działania społeczne, dzielący się umiejętnościami w sieci.

Monika administruje stronę www organizacji charytatywnej, wprowadzając niezbędne zmiany i ulepszenia.

Ten katalog jest jednak otwarty i cały czas ulega zmianom – wszak nikt nie jest w stanie jednoznacznie sklasyfikować wszystkich zachowań!

A może macie jakieś propozycje? 🙂