Jak_odkryc_swoje_mocne_strony_MSz

Każdy z nas ma wiedzę i umiejętności, które mogą się okazać cenne dla kogoś innego – na pewno słyszałeś/aś to nie raz. Jednak kiedy zastanawiasz się, czym ty możesz podzielić się z innymi jako e-wolontariusz/ka, nic nie przychodzi ci do głowy. Niby wiesz, że coś tam umiesz, ale wydaje ci się, że to za mało i że nikomu się to nie przyda… Nie martw się, za chwilę rozwiejemy twoje wątpliwości.

W naszych poprzednich artykułach poświęconych e-wolontariatowi wspominaliśmy już o tym, w jak wiele rozmaitych zadań mogą się angażować e-wolontariusze. W pracy wolontariackiej zawsze najważniejsze jest jednak to, aby robić coś, co sprawia nam frajdę, co bardzo nas wciąga i co możemy robić z dużym zapałem. Zatem zanim zaczniesz swoją przygodę z e-wolontariatem, na początku zadaj sobie pytanie:

 • Co lubisz robić? Co sprawia ci frajdę?
 • Możesz też doprecyzować: Co lubisz robić na komputerze/ w Internecie?

Możesz odpowiedzieć na przykład:

 • Lubię przeglądać Facebooka/ Twittera/ Instagram/ inne medium. Jeśli spędzasz tam dużo czasu i jesteś wnikliwym obserwatorem, twoje potencjalne umiejętności to: umiejętność redagowania postów, znajomość trendów, czy znajomość użytkownikó To bardzo cenne informacje dla organizacji pozarządowych, które chcą być obecne na Facebooku!
 • Lubię korzystać z programów graficznych. Może edytujesz w nich swoje zdjęcia, dodajesz napisy, zmieniasz? Twoje potencjalne umiejętności to: umiejętność projektowania grafiki, składu materiałów promocyjnych (np. ulotki do druku), czy przygotowywanie szablonu do prezentacji multimedialnych.
 • Lubię nagrywać filmiki smartfonem. Twoje potencjalne umiejętności to: umiejętność przycinania i montowania filmów, dodawania efektów specjalnych, czy publikowania filmów w Internecie.
 • Lubię pisać. Jeśli masz tzw. „lekkie pióro”, możesz pomagać organizacjom w redagowaniu informacji i notek prasowych, pisaniu treści do newslettera, pisaniu artykułów na bloga, czy tworzeniu krótkich treści na ulotkę lub plakat.
 • Lubię uczyć się języków obcych. Jeśli znasz jakiś język obcy, możesz pomóc organizacjom np. w tłumaczeniu artykułów czy wyszukiwaniu informacji na obcojęzycznych stronach internetowych.
 • Lubię surfować w Internecie. Poruszając się w Sieci jak ryba w wodzie możesz być świetny/ świetna w zadaniach polegających na wyszukiwaniu informacji, czy prowadzeniu monitoringu Internetu.

Przede wszystkim jednak: działaj! Podejmuj różnorodną aktywność i sprawdzaj, w jakiego typu działaniach i zadaniach czujesz się dobrze.

Jak możesz działać na TuDu – już od teraz?

TuDu.org.pl to społeczność e-wolontariuszy i organizacji z całej Polski, z którymi możesz współpracować online, z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie. Założenie konta i korzystanie z TuDu jest bezpłatne – wystarczy, że wypełnisz formularz i od razu możesz zacząć działać.

W Bazie Zadań znajdziesz krótkie zadania, których wykonanie zajmie ci mniej niż 3 godziny. Możesz sortować je według swoich zainteresowań (np. ekologia, edukacja, nowe technologie) i umiejętności – choćby tych, które wymieniliśmy powyżej (np. wyszukiwanie informacji, tworzenie grafiki, wykonywanie tłumaczeń). Wszystkie są częścią większych projektów społecznych, dlatego wykonując je, będziesz miał/a wpływ na cały projekt. Satysfakcja gwarantowana 🙂

Potwierdź swoje kompetencje i zdobądź certyfikat!

Komunikatywność, praca zespołowa, organizacja czasu – to tylko kilka kompetencji, które ćwiczysz, kiedy bierzesz udział w różnorodnych projektach społecznych, również tych online! Wielu wolontariuszy nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że doświadczenie zdobywane w trakcie wolontariatu jest bardzo cenne ponieważ może pozytywnie wpłynąć na decyzję o zdobyciu wymarzonego stanowiska pracy.

Jeśli nigdy nie zastanawiałeś/-aś się, jakie są twoje mocne strony, czas to zmienić! Skorzystaj z naszego nowego narzędzia o nazwie LEVER BASIC, dzięki któremu:

 • przekonasz się, które kompetencje miękkie są twoją mocną stroną,
 • przygotujesz portfolio, dzięki któremu zwiększysz swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy,
 • samodzielnie ocenisz swoje kompetencje i wygenerujesz zaświadczenie LEVER BASIC.

Dowiedz się więcej na: https://leverbasic.pl

 

Zdjęcie: Pexels, Tirachard Kumtanom, CC0

Zostaw komentarz

Twój adres e-mal nie zostanie opublikowany.