PomagamZDomu

Stan epidemii to dla wszystkich trudny czas, wymagający zmiany planów i konieczności przystosowania się do nowej sytuacji. Jeśli tylko możemy, zostajemy w domu, żeby chronić siebie i innych, bo tak przyczyniamy się do zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa. Czas spędzony w domu można jednak wykorzystać bardzo pożytecznie – na przykład pomagając innym! Mamy dziś dla was 14 pomysłów na pomaganie przez Internet.

14 pomysłów na pomaganie przez Internet

Pomysł 1: Podaj dalej materiały edukacyjne

W walce z rozprzestrzenianiem się wirusa bardzo ważne jest stosowanie się do wytycznych WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) i Ministerstwa Zdrowia. Tym samym, bardzo ważne jest, aby jak najwięcej osób miało do nich dostęp. Jak możesz pomóc? 🤔

  1. Wejdź na stronę https://www.gov.pl/…/zdr…/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie
  2. Skopiuj link do materiałów wideo lub pobierz materiały graficzne.
  3. Oznacz je hasztagiem #PomagamZDomu i udostępnij na swoich profilach w mediach społecznościowych.

Jakie znasz inne strony z mądrymi materiałami edukacyjnymi nt. walki z epidemią, które warto podać dalej? Daj znać w komentarzu! 😊

Pamiętaj, żeby udostępniać materiały tylko ze sprawdzonych, wiarygodnych źródeł!


 Pomysł 2: Łącz działanie online i offline: zapisz się do jednej z grup Widzialna Ręka

Widzialna Ręka / Visible Hand to grupy zrzeszające osoby, które chcą pomagać w różnych działaniach: od wspierania sąsiadów w zrobieniu zakupów, po szycie maseczek dla personelu medycznego. Część zadań można wykonać za pośrednictwem Internetu, inne łączą e-wolontariat i wolontariat tradycyjny.
Na Facebooku znajdziesz grupy ogólne, zrzeszające osoby z całej Polski, a także grupy lokalne z danego miasta lub dzielnicy.

  1. Dołącz do wybranej grupy przez Facebooka.
  2. Wydrukuj ogłoszenie o tym, że jesteś gotowy/-a pomóc i powieś w widocznym miejscu w twojej okolicy (np. na klatce schodowej w bloku) – to najlepszy sposób na dotarcie z informacją o tym, że oferujesz pomoc, do osób starczych czy innych osób niekorzystających z Internetu.
  3. Zaproś znajomych – zachęć ich do podobnego działania w swojej okolicy!

Pomysł 3: Dołącz do akcji Wzywamy Posiłki 🍎🍞🥘🥗🍲

Celem inicjatywy WzywamyPosiłki jest skoordynowanie ogólnopolskiej akcji przekazywania posiłków, całemu personelowi medycznemu i ludziom pracujących w szpitalach, którzy w tym trudnym czasie dają z siebie wszystko na wielogodzinnych dyżurach, pracując ponad siły.

Jak możesz pomóc:

  1. Jeśli znasz kogoś, kto reprezentuje firmę gastronomiczną, cateringową, logistyczną, kto jest producentem żywności lub napojów, lub prowadzi restaurację – powiedz mu o akcji z zachęć do wypełnienia formularza na stronie: https://www.wzywamyposilki.pl/#wzywamycie
  2. Promuj akcję: powiedz o niej znajomym, udostępnij info o akcji w mediach społecznościowych, polub stronę akcji, komentuj posty – w ten sposób zwiększysz zasięg akcji i jeszcze więcej osób będzie mogło się o niej dowiedzieć

Pomysł 4: Tech Kontra Wirus – podziel się pomysłem 💡 lub programuj 💻

Akcja Tech Kontra Wirus łączy potrzeby i pomysły z osobami, które programują. Widzisz potrzebę, którą trzeba się zaopiekować? Opowiedz o niej. Masz pomysł na rozwiązanie? Zaproponuj nowe narzędzie IT, wykorzystanie lub ulepszenia istniejących.

Jak możesz pomóc?

  1. Wejdź na stronę https://techkontrawirus.pl/
  2. Zapoznaj się z pomysłami, które zgłosili inni.
  3. Zagłosuj i skomentuj rozwiązanie, które uważasz za potrzebne.
  4. Zaprezentuj swoje wyzwanie związane z pandemią.
  5. Włącz się w projekt jako programist(k)a, spec(ka) od promocji, etc.! 😊

Akcja powstała z inicjatywy społeczności Koduj dla Polski i Fundacja ePaństwo.


Pomysł 5: Wspieraj nauczycieli – poleć im narzędzia i materiały, które mogą wykorzystać

Nauczyciele i uczniowie stanęli teraz przed dużym wyzwaniem: w jaki sposób szybko przenieść lekcje ze szkoły do Internetu? W Sieci dostępnych jest wiele narzędzi (również bezpłatnych), które mogą zostać wykorzystane do edukowania online. Nauczycielom i uczniom może być jednak trudno zacząć z nich korzystać – wszak poznanie każdego narzędzia i przetestowanie jego możliwości zajmuje dużo czasu… Ale! Możesz pomóc! 😊

  1. Jeśli masz w gronie znajomych nauczycieli, zapytaj ich, jakie mają potrzeby: w jaki sposób chcieliby poprowadzić lekcję (np. czy chcą robić streaming online? A może potrzebują narzędzia zorganizowania interaktywnego webinaru? Albo szukają do udostępniania materiałów?), jakie mają możliwości sprzętowe, jak oceniają swoją biegłość w korzystaniu z nowych technologii, jakie możliwości mają ich uczniowie?
  2. Przejrzyj narzędzia dla nauczycieli i uczniów – możesz skorzystać m.in. z listy narzędzi, które wybrali eksperci z Centralny Dom Technologii CDT
  3. Spróbuj wybrać takie, które najlepiej pasuje do opisanych potrzeb.
  4. Poleć je nauczycielom lub (lepiej!) przeprowadź dla nich krótki instruktaż (np. podczas rozmowy wideo), podczas którego pokażesz im, jak krok po kroku wykorzystać narzędzie.

Pomysł 6: Skorzystaj z IHELPYOU.app

Aplikacja IHELPYOU.APP łączy osoby, które chcą pomagać sobie nawzajem w codziennych czynnościach, takich jak np. wychodzenie z psem, czy zrobienie zakupów. Strona aplikacji: https://app.ihelpyou.app/welcome

  1. Jeżeli potrzebujesz jakiegoś wsparcia, ponieważ nie możesz opuścić domu – na mapie w aplikacji możesz znaleźć najbliższego wolontariusza.
  2. Jeżeli chciałbyś/chciałabyś pomóc innym, możesz założyć konto wolontariusza na stronie aplikacji.
  3. Twórcy aplikacji uruchomili specjalną infolinię, na którą mogą dzwonić osoby, które poszukują pomocy: 22 267 17 17. Możesz wydrukować ten numer wraz z krótkim opisem aplikacji i wywiesić w widocznym miejscu w swojej najbliższej okolicy (np. na klatce schodowej w bloku) – dzięki temu więcej osób dowie się o tej inicjatywie.

Pomysł 7: Wspieraj kulturę online

Wielu artystów i wiele placówek kulturalnych postanowiło przenieść część wydarzeń kulturalnych do Sieci. Na przykład:

➡️Kwarantanna na na! Koncerty live z domów polskich artystów
➡️ Akcja Zwiedzamy z domu! Najciekawsze wydarzenia kulturalne online – wydarzenie na Facebooku, w ramach którego prezentowane są ciekawe wydarzenia kulturalne online. Możesz zostać „kanapowym turystą” 🙂
➡️ Akcja Kadra Kultury #ZostanWDomuZKulturą – link do audycji kulturalnych, aplikacji, filmów, debat, etc.: https://nck.pl/instytu…/aktualnosci/zostan-w-domu-z-kultura…
➡️ Akcja Ninateka Zostań w domu z Ninateką, w ramach której codziennie o 20:00 na stronie głównej ninateka.pl odbywają się pokazy wybranych fabuł, dokumentów i spektakli: akcja Zostań w domu z Ninateką, w ramach której codziennie o 20:00 na stronie głównej ninateka.pl odbywają się pokazy wybranych fabuł, dokumentów i spektakli.
➡️ kampaniespoleczne.pl zbierają i publikują linki do miejsc (np. stron wydawców czasopism, rozgłośni radiowych), które bezpłatnie udostępniają rozmaite zasoby kulturalne: https://kampaniespoleczne.pl/zostanwdomu-jako-promocja-ku…/…

Jak możesz pomóc?

  1. Udostępniaj informacje o ciekawych wydarzeniach kulturalnych w swoich sieciach społecznościowych.
  2. Pokaż zaangażowanie: lajkuj i komentuj udostępniane materiały i wydarzenia – pokaż, że jesteś po drugiej stronie 😊

Pomysł 8: Podaj dalej info o akcji #NieKłamMedyka

Ukrywanie choroby może sparaliżować pracę personelu medycznego. Dlaczego? Jeśli podczas wywiadu wstępnego przeprowadzanego z pacjentem pojawi się podejrzenie, że może on mieć koronawirusa, służby medyczne stosują specjalne procedury, których zadaniem jest odpowiednie wsparcie pacjenta oraz ochrona osób, które przebywają w jego otoczeniu. Jeśli pacjent w wywiadzie poda nieprawdziwe informacje, a potem okaże się, że jest zarażony, wtedy cały personel medyczny, który miał z nim styczność, musi być wysłany na przymusową kwarantannę. Czyli: nie może nieść pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują.

Jak możesz pomóc?

  1. Udostępnij grafikę #NieKłamMedyka w swoich mediach społecznościowych.
  2. Informuj, dlaczego mówienie prawdy personelowi medycznemu jest ważne.

Pomysł 9: Wesprzyj akcję Koronazglowy.pl

Strona https://koronazglowy.pl/ łączy osoby, które chcą pomóc, z placówkami medycznymi. „Według naszego rozeznania, w tym momencie najbardziej potrzebne są środki ochrony osobistej, jak maseczki chirurgiczne i z filtrem, fartuchy jednorazowe, rękawiczki czy przyłbice. – piszą organizatorzy – Jeśli jesteś w posiadaniu tych środków, lub byłbyś w stanie uszyć w domu maseczki, wydrukować potrzebny sprzęt na drukarce 3D bądź masz inny pomysł, jak pomóc szpitalom – zgłoś się w formularzu!”

Jak możesz pomóc?

  1. Wypełnij formularz na stronie: https://docs.google.com/…/1FAIpQLSdac6RS_ydU83cKqx…/viewform
  2. Polub stronę akcji na Facebooku: https://www.facebook.com/koronazglowy i podaj info dalej!

Pomysł 10: Włącz się w akcję szycia maseczek

Maseczki i odzież ochronna są obecnie bardzo potrzebne personelowi medycznemu. Brakuje ich w sklepach i hurtowniach, dlatego kto jest w stanie, próbuje je szyć w warunkach domowych. Jak możesz pomóc?

  1. Jeśli potrafisz szyć: zacznij szyć! Możesz przyłączyć się do jednej z grup (np. Polskie Krawcowe uszyją maseczki ochronne dla służby zdrowia, Warszawa szyje maski dla medykow, Maseczki dla krakowskich medyków), możesz skorzystać z materiałów edukacyjnych (np. Łódzkie szyje maseczki dla służby zdrowia), możesz rozpocząć swoją inicjatywę.
  2. Jeśli znasz kogoś, kto może udostępnić materiały do uszycia maseczek, skontaktuj go z grupą szyjącą maseczki.
  3. Nagłaśniaj akcję: powiedz o niej znajomym, lajkuj i komentuj – pokaż zaangażowanie i pomóż budować zasięg!

Pomysł 11: Wspieraj akcje pomagające osobom w kryzysie bezdomności

Stan epidemii to bardzo ciężki czas dla osób w kryzysie bezdomności: ze względu na zakaz zgromadzeń trudniej jest organizować pomoc, a w schroniskach brakuje jedzenia i środków higienicznych. Jak możesz pomóc?

  1. Sprawdź, jakie organizacje w twoim mieście/dzielnicy/gminie wspierają osoby w kryzysie bezdomności (np. Caritas Polska, Medycy na Ulicy; w Warszawie lista dostępna m.in. na stronie: http://www.pomocy.waw.pl/…/bezdomni-schroniska-noclegownie…/). Skontaktuj się z nimi lub sprawdź na ich stronach, jakiej pomocy potrzebują.
  2. Wesprzyj akcję finansowo lub rzeczowo. Możesz też zorganizować zbiórkę potrzebnych darów wśród znajomych, rodziny czy sąsiadów (pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa!).
  3. Nagłaśniaj akcje pomocowe: mów o nich znajomych, drukuj i rozwieszaj informacje w swojej okolicy, publikuj informacje w swoich mediach społecznościowych, lajkuj i komentuj posty publikowane przez organizacje – w ten sposób pomagasz im zwiększać zasięg i docierać do nowych osób.

Pomysł 12: Dołącz do grupy Pies w Koronie – grupa wsparcia 🐶

Jak piszą organizatorzy grupy: Pomagamy właścicielom swoich pupili w wyprowadzeniu ich w czasie pandemii. Zrzeszamy ludzi z całej Polski. Pomoc jest całkowicie bezpłatna!
Jeśli potrzebujecie pomocy lub chcecie ją zaoferować, zapraszamy w nasze szeregi 💖
https://m.facebook.com/groups/654422091958462?tsid=0.47294315859674785&source=result


Pomysł 13: Zostań e-wolontariuszem/ e-wolontariuszką!

E-wolontariusze to osoby, które wspierają organizacje społeczne zdalnie, za pośrednictwem Internetu. Wykonują tłumaczenia, piszą artykuły, tworzą grafiki, wyszukują informacje, pomagają w promocji – katalog ich możliwości jest ogromny!

Jeśli chcesz spróbować swoich sił w e-wolontariacie, możesz na przykład:
➡️ Zajrzeć https://tudu.org.pl/ – platformę, na której znajdziesz zadania od organizacji z całej Polski.

👉 Tu znajdziesz bazę aktualnych zadań: https://tudu.org.pl/project/tasks/all. Możesz m.in. wykonać tłumaczenie, zaprojektować logotyp albo dokonać korekty tekstu.
👉 a tu opis TuDu: https://tudu.org.pl/knowledgebase/show/45
➡️ Przejrzeć katalog zadań na portalu OCHOTNICY WARSZAWSCY. Czekają tam na ciebie zadania m.in. od:

👉Komitet Ochrony Praw Dziecka: https://ochotnicy.waw.pl/oferta/1422
👉Stowarzyszenie Anioły Wiedzy: https://ochotnicy.waw.pl/oferta/1144
👉Stowarzyszenie Otwarte Drzwi: https://ochotnicy.waw.pl/oferta/1437
👉JOKOT: https://ochotnicy.waw.pl/oferta/1340

➡️ Skontaktować się z ulubioną organizacją społeczną i zaproponować swoją pomoc. Tu znajdziesz grafikę z przykładowymi zadaniami, jakie można wykonywać przez Internet: https://tudu.org.pl/knowledgebase/show/45


Pomysł 14: Podaj dalej info o akcji Telefon Pogadania

TelefonPogadania.pl jest inicjatywą, która w swoim założeniu ma łączyć ludzi starszych, bardzo często samotnych i cyfrowo wykluczonych, z wolontariuszami, którzy będą mogli z nimi porozmawiać przez telefon. Każdy, kto poczuje potrzebę porozmawiania, może zadzwonić pod numer 22 255 22 50 lub 800 012 005 – codziennie między 15:00 a 20:00 czekają tam wolontariusze.

Jak możesz pomóc?

  1. Zostań wolontariuszem. Jeśli czujesz, że możesz podarować innym odrobinę swojego czasu i uwagi, jeśli uśmiech nie schodzi z Twojej twarzy i zawsze masz dla innych dobre słowo – dołącz do nas! – zachęcają na stronie organizatorzy. Możesz zaangażować się jako wolontariusz/ka odbierający/odbierająca telefon, jako osoba przygotowująca wolontariuszy lub jako osoba pomagająca w promocji. Więcej informacji na stronie: https://telefonpogadania.pl/
  2. Promuj akcję: podaj info o niej dalej!

Jak widzisz, istnieje mnóstwo akcji, w które możesz się zaangażować przez Internet, bez wychodzenia z domu 👩‍💻👨‍💻

✅ Jeśli Ci się spodoba, zacznij działać i podaj go dalej, oznaczając hasztagiem #PomagamZDomu.

✅ A może znasz jakieś ciekawe akcje, w które mogą się włączyć e-wolontariusze? 🤔 Jeśli tak, daj znać w komentarzu – inspirujmy się nawzajem! 🙂

Zróbmy hałas, robiąc razem coś dobrego! 🙋‍♀️🙋‍♂️