SERWIS DLA AKTYWNYCH I CIEKAWYCH ŚWIATA

Etnosystem.pl to jedyny polski serwis łączący tematykę turystyki i kultury. Skierowany jest do czytelników, którzy podróżują, uprawiają sport, są zainteresowani turystyką górską, ale nie poprzestają na samej aktywności. Gdy wracają do domów, chcą czytać o nowościach kulturalnych z krajów, które odwiedzili, chętnie poznają kulturę polską, są też zainteresowani światową literaturą i kinematografią. Słowem: odkrywają świat i jego kulturę nieustannie.


POMAGAMY ZNALEŹĆ CELE WYCIECZEK

Wierzymy, że z hobby podróżniczym ściśle wiąże się także głód wiedzy o miejscach, które odwiedzamy. Etnosystem.pl nie tylko proponuje takie miejsca – poprzez przewodniki, galerie zdjęć, mapy oparte na śladach GPS i opisy szlaków – ale też szczegółowo je opisuje. Jesteśmy przekonani, że dojrzały czytelnik jest zainteresowany wysoką jakością treści publikowanej na naszych łamach, pogłębioną wiedzą merytoryczną artykułów i szeroką ofertą multimediów prezentowanych w naszym serwisie.

INFORMUJEMY O TYM, CO NA ŚWIECIE WAŻNE

Codziennie informujemy naszych czytelników o nowościach wydawniczych, płytowych, premierach filmów, koncertach, spotkaniach i prelekcjach. Informujemy o ważnych wydarzeniach w branży turystycznej.

Organizator: Fundacja Kultur Alternatywnych

Nazwa projektu: Etnosystem.pl

Strona www: http://etnosystem.pl/

Chcecie zostać e-wolontariuszami w Etnosystem.pl? Skontaktujcie się z redakcją: redakcja@etnosystem.pl

 

W jaki sposób Wasza inicjatywa angażowała e-wolontariuszy?
Nasi wolontariusze są naszymi najważniejszymi i najbardziej przez nas cenionymi autorami – tekstów, zdjęć, informacji. Osoby, z którymi współpracujemy, umawiają się z podróżnikami, muzykami, pisarzami na wywiady, piszą recenzje i relacje, proponują nam tematy podróżnicze i sami te podróże realizują, przekazując nam swoje wspomnienia w formie tekstów i zdjęć. Wolontariusze przesyłają nam też informacje o nowościach z kręgów muzycznych (world music, folk, etno) i turystycznych. Na nasze zlecenia piszą newsy i artykuły, często bez wcześniejszego zamówienia wysyłają nam gotowe materiały, którymi chcą się podzielić, które uważają za wartościowe i godne przekazania szerokiemu odbiorcy. Głównym celem pracy wszystkich współpracowników Etnosystem.pl, jest przekazanie jak największej liczbie osób ciekawych informacji i spostrzeżeń o świecie i jego kulturowym pięknie.

Kim są e-wolontariusze biorący udział w projekcie? W jaki sposób nawiązaliście z nimi współpracę?
Nasi wolontariusze to osoby, z którymi nawiązaliśmy kontakt w różnych okolicznościach – podczas pracy w kolejnych firmach, podczas studiów, podczas poszukiwania ciekawych tematów na forach internetowych. Niektórym zaproponowaliśmy realizację konkretnego tematu, wiedząc, że dana osoba interesuje się nim lub pogłębia go w ramach swojej pracy naukowej. niektórzy zgłaszali się do nas sami, często inspirowani przez swoich znajomych, czytelników naszego portalu. Etnosystem to nieustająco poszerzający się krąg pasjonatów etno i turystyki, którzy uciekają od świata „plastiku” i mainstreamu do świata prawdziwych emocji, kolorów, szczerych przeżyć.

W jaki sposób weryfikujecie kompetencje e-wolontariuszy przed rozpoczęciem współpracy?
Podstawą rozpoczęcia współpracy jest przedstawienie tematu, którym wolontariusz chce się zająć. Ponieważ dziennikarstwo jest dziedziną rozwojową, dajemy naszym współpracownikom liczne wskazówki i staramy się pomagać w poszerzaniu wiedzy, realizacji materiału. Ważnym jest, aby autor dobrze znał temat, którym się zajmuje, przedstawił nam swoje źródła i przedstawił próbki tekstów. Etnosystem może być
wówczas wspaniałą możliwością, do rozwinięcia warsztatu dziennikarskiego.

Jak dbacie o bezpieczeństwo i jakość udzielanej przez e-wolontariuszy pomocy?
Wszystkie dzieła objęte są prawem autorskim, nieustannie sprawdzamy, czy prawo to nie jest łamane i czy nasi wolontariusze sami go nie łamią, chociażby przekazując swoje teksty, zdjęcia kilku podmiotom. Pomiędzy redakcją i autorem zawsze powstaje umowa (ustna lub pisemna), w której zobowiązuje się on do wykonania powierzonego zadania w określonym terminie, na określonych zasadach. Nasza współpraca opiera się
na wzajemnym zaufaniu i szacunku, dlatego w przypadku braku możliwości finalizacji tematu przez wolontariusza, prosimy go o przekazanie nam efektów swojej pracy i staramy się ją zakończyć, wymieniając go oczywiście jako współautora.