Wyszukiwanie multimediów do postów

Czasem zdarza się tak, że kiedy tworzycie post na Facebooka lub artykuł na bloga, brakuje wam grafiki, która mogłaby go uatrakcyjnić. Możecie poprosić e-wolontariusz o wyszukanie jej w Internecie i zamieszczanie na TuDu w formie załącznika wraz z informacją, z jakiej strony pochodzi dany utwór i na mocy jakiej licencji można z niego korzystać. W treści zadania możecie podać linki do kilku przykładowych stron, z których można pobierać darmowe i legalne zdjęcia, np. Flickr Creative Commons, czy Pexels. Skarbnicą wiedzy na temat otwartych zasobów, czyli różnorodnych utworów, z których można legalnie i bezpłatnie korzystać, jest strona http://otwartezasoby.pl. Tego typu zadania to również świetna okazja do tego, aby w bardzo praktyczny sposób edukować e-wolontariuszy z zakresu poszanowania prawa autorskiego.

Pamiętaj, że kluczem do sukcesu w e-wolontariacie jest dobry tytuł i opis zadania. Z e-wolontariuszami nie spotkasz się osobiście, dlatego wszystkie informacje, które są niezbędne do wykonania zadania, musisz opisać w jego treści.

Tytuł zadania

Powinien jasno informować, czego dotyczy zadanie, np. Znalezienie zdjęcia do postu na Facebooku dot. budowy placu zabaw.

Cel:

Zmotywuj wolontariusza do działania, pokazując mu sens jego pracy! Opowiedz: dlaczego zamieszczasz na TuDu to zadanie? Czemu ono posłuży? W jaki sposób wykorzystasz rezultaty pracy wolontariusza?

Zakres obowiązków:

Wypisz w punktach, jakie działania wolontariusz powinien podjąć, żeby rozwiązać zadanie, o co konkretnie prosisz wolontariusza i jaki ma być rezultat jego pracy. Podaj wszystkie informacje i materiały, które są niezbędne do wykonania zadania, lub które mogą znacznie ułatwić wolontariuszowi pracę.

Aby wolontariusz mógł wyszukać dobra grafikę/multimedia, musi wiedzieć:

  • Na jakiej stornie na Facebooku zostanie opublikowany ten post? (podaj link)
  • Kto będzie odbiorcą postu? Do kogo skierowana jest strona na Facebooku?
  • Jakiego zdjęcia poszukujecie? Co na nim powinno być?
  • Kiedy post zostanie opublikowany?
  • Przypomnij wolontariuszowi, że zdjęcie musi pochodzić z legalnego źródła!

Forma rozwiązania:

Opisz, w jakiej formie wolontariusz powinien przesłać rozwiązanie. Np.:

  • Gotowe rozwiązanie zamieść w załączniku.
  • lub (jeśli plik jest zbyt duży) – wklej na TuDu link do zewnętrznego serwera, z którego można pobrać plik.

Poproś wolontariusza, aby napisał, na jakiej licencji dostępne jest znalezione zdjęcie (np. Creative Commons 0) i kto jest jego autorem.

Instrukcja obsługi TuDu

Tu znajdziesz „Instrukcję obsługi dla Organizacji”, wyjaśniającą, jak krok po kroku korzystać z TuDu: https://tudu.org.pl/page/pomoc

Powodzenia!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mal nie zostanie opublikowany.