Trwa VII edycja konkursu grantowego „Odkryj e-wolontariat„. To dobra okazja, 偶eby przypomnie膰 dwie definicje 馃檪
Na pocz膮tek – czym jest e-wolontariat?
E-wolontariat to forma wsp贸艂pracy mi臋dzy organizacj膮 pozarz膮dow膮/ grup膮 nieformaln膮/ instytucj膮 a wolontariuszami, kt贸rzy swoje zadania wykonuj膮 za po艣rednictwem Internetu. E-wolontariusze mog膮 wspiera膰 ww. podmioty w r贸偶norodny spos贸b, pomagaj膮c im realizowa膰 codzienne zadania, np. moderuj膮c stron臋 w portalu spo艂eczno艣ciowym, tworz膮c informacj臋 prasow膮 lub buduj膮c baz臋 potencjalnych darczy艅c贸w. Jest to forma wsp贸艂pracy szczeg贸lnie lubiana przez ma艂e, lokalne organizacje pozarz膮dowe.
A gdyby tak… zorganizowa膰 projekt?
Z e-wolontariatem wi膮偶e si臋 mn贸stwo korzy艣ci. Jedn膮 z nich jest mo偶liwo艣膰 dotarcia do pasjonat贸w i specjalist贸w, mieszkaj膮cych setki i tysi膮ce kilometr贸w od siedziby naszej organizacji, kt贸rzy mimo to gotowi s膮 spo艂ecznie wspom贸c promowan膮 przez nas spraw臋. Dzi臋ki Internetowi, mediom spo艂eczno艣ciowym i marketingowi szeptanemu mo偶emy dotrze膰 do nich w stosunkowo kr贸tkim czasie. Warto wykorzysta膰 ten potencja艂! Doskonale wiedz膮 o tym laureaci poprzednich edycji „Odkryj e-wolontariat”, kt贸rzy z sukcesem zorganizowali projekty, w kt贸rych e-wolontariusze pe艂nili kluczow膮 rol臋 – gdyby nie oni, ich realizacja albo nie by艂aby w og贸le mo偶liwa, albo by艂aby znacznie utrudniona.
Sp贸jrzcie na przyk艂ad na projekt „Otwarte zabytki” Centrum Cyfrowego. W ramach projektu tworzona jest og贸lnodost臋pna baza polskich zabytk贸w. Poniewa偶 zadanie to jest bardzo rozleg艂e i skomplikowane, ma艂y zesp贸艂 m贸g艂by mie膰 powa偶ne problemy w samodzielnym tworzeniu takiej bazy. Organizatorzy wpadli jednak na pomys艂 zaproszenia do tworzenia projektu internaut贸w, kt贸rzy jako e-wolontariusze pomagaj膮 uzupe艂nia膰 baz臋. Wsp贸lnie osi膮gn臋li sukces – w bazie znajduje si臋 ju偶 ponad 9,5 tys. zabytk贸w!
Kolejn膮 dobr膮 praktyk膮 mo偶e pochwali膰 si臋 Towarzystwo Rozwoju Rodziny, kt贸re stworzy艂o poradni臋 internetow膮 dla m艂odych ofiar przemocy domowej Kamie艅 z serca. TRR nawi膮za艂o wsp贸艂prac臋 i odpowiednio przeszkoli艂o e-wolontariuszy, kt贸rzy za po艣rednictwem czatu znajduj膮cego si臋 na stronie poradni nawi膮zuj膮 pierwszy kontakt z osobami zg艂aszaj膮cymi si臋 po pomoc.
Podsumowuj膮c,
Projekt e-wolontariacki to projekt spo艂eczny:
- Czyli zorganizowany i u艂o偶ony w czasie ci膮g dzia艂a艅, z okre艣lonym pocz膮tkiem i ko艅cem, zmierzaj膮cy do osi膮gni臋cia konkretnego i mierzalnego wyniku, adresowany do wybranych grup odbiorc贸w.*
- Prowadzony jest g艂贸wnie w Internecie.
- Jego celem jest rozwi膮zanie problemu spo艂ecznego lub budowanie dobra wsp贸lnego.
- Jest dzia艂alno艣ci膮 non-profit lub non-for-profit.
- W jego prowadzenie i rozwijanie zaanga偶owani s膮 internauci i spo艂eczno艣ci internetowe, dzia艂aj膮cy na zasadach e-wolontariatu (dobrowolnie, bez oczekiwania wynagrodzenia i za po艣rednictwem Internetu).
Crowdsourcing, e-learning…
Pisz膮c „Podr臋cznik e-wolontariatu” pokusili艣my si臋 o opisanie najcz臋艣ciej wyst臋puj膮cych typ贸w projekt贸w e-wolontariackich. Je艣li chcecie np. stworzy膰 projekt oparty o e-learning lub zawi膮za膰 grup臋 samopomocow膮 i zastanawiacie si臋, na co zwr贸ci膰 uwag臋 podczas projektowania dzia艂a艅, polecamy lektur臋 Podr臋cznika!
Je艣li macie jakiekolwiek pytania zwi膮zane z konkursem, 艣mia艂o piszcie do nas lub dzwo艅cie: konkurs@e-wolontariat.pl, tel. 22 825 70 22.
_____________________________
* Jako dodatkow膮 lektur臋 dla os贸b przygotowuj膮cych projekty spo艂eczne polecamy dokument Logika projektowa, przygotowany dla oferent贸w programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, kt贸ry w zwi臋z艂y spos贸b okre艣la poszczeg贸lne elementy projektu: http://pozytek.gov.pl/download/files/FIO/LOGIKA_PROJEKTOWA.docx