Pamiętacie naszą rekrutację do programu wolontariackiego ,,Buduj z nami wolontariat przyszłości’’? Wiecie, że wzbudziła ona największe zainteresowanie w historii naszej Fundacji? Okazuje się, że to był przedsmak naprawdę ciekawej przygody. W tym artykule dowiecie się:
- jaki jest cel tego programu wolontariackiego,
- w jaki sposób go zorganizowaliśmy i jak radzimy sobie z komunikacją,
- co udało nam się wspólnie do tej pory osiągnąć.
No więc po co to całe zamieszanie z wolontariatem? Wszystko przez portal TuDu! To miejsce, gdzie organizacje społeczne mogą zamieszczać proste zadania, a chętni wolontariusze mogą wykonywać je zdalnie, z każdego zakątka Polski. Ten portal powstał już dekadę temu i choć czujemy, że ma potencjał by stać się ważnym punktem na wolontariackiej mapie Polski, potrzebuje zmian by osiągnąć ten cel.
Jak tworzymy wolontariat przyszłości?
Dlatego podzieliliśmy skład programu ,,Buduj z nami wolontariat przyszłości’’ na dwa zespoły:
- Pierwszy, “E-wolontariusze”, zajmuje się TuDu z punktu widzenia osób, które mogłyby rejestrować się na TuDu i zacząć pomagać. Stara się wcielić w skórę takich osób, zrozumieć ich motywacje oraz potrzeby.
- Drugi, “Organizacje”, stara się znaleźć sposoby, by zachęcić organizacje z całej Polski do rejestrowania się na TuDu i dodawania kolejnych zadań, stymulując w ten sposób swój rozwój.
Ambitnie? Jak najbardziej! Przyznamy, że na początku mieliśmy pewne wątpliwości czy cele, które stawiamy przed naszymi wolontariuszami nie są zbyt efemeryczne i ciężkie do osiągnięcia. Rzeczywistość jednak przerosła nasze oczekiwania!
Wolontariat przyszłości czyli… wolontariat zdalny
Nasz program wolontariatu jest w 100% e-wolontariatem, odbywa się więc całkowicie zdalnie. Jak mogłoby być inaczej w naszym przypadku? Zaczęliśmy od grupowego spotkania zapoznawczego online z wybranymi osobami, gdzie krótko przedstawiliśmy założenia programu. Po mailowym potwierdzeniu z każdą zdecydowaną osobą podpisaliśmy umowę wolontariacką (także zdalnie dzięki Autenti!).
Dotychczasowa praca
Oto co zrobiliśmy do tej pory:
- W grupie “Organizacje” podczas pierwszych warsztatów wykorzystaliśmy do pracy metodę Walta Disneya. Jest to technika kreatywnego rozwiązywania problemów, która opiera się na trzech perspektywach: marzyciela, realisty i krytyka. W procesie tym najpierw generuje się pomysły bez ograniczeń (marzyciel), następnie analizuje ich praktyczność i plan działania (realista), a na końcu ocenia potencjalne zagrożenia i słabości (krytyk), co pozwala stworzyć solidny, innowacyjny plan.
- Z grupą “E-wolontariusze” pracowaliśmy nad stworzeniem person. Tworzenie person polega na opracowywaniu fikcyjnych profili reprezentujących typowych użytkowników lub klientów, aby lepiej zrozumieć ich potrzeby, motywacje i zachowania oraz dostosować do nich produkt lub usługę.
- Podczas kolejnego spotkania grupa “Organizacje” rozpracowywała krok po kroku proces zachęcania organizacji do dołączenia do TuDu. Stworzyliśmy wzór komunikacji oraz landing page. Nasi kreatywni e-wolontariusze uwzględnili potrzeby różnych organizacji – zarówno małych, jak i dużych, posiadających kompetencje cyfrowe oraz tych, które dopiero je rozwijają.
- Z kolei z grupą “E-wolontariusze” popracowaliśmy z koncepcją archetypu marki. Praca z archetypami marki polega na identyfikacji głównego charakteru, który najlepiej wyraża wartości i misję marki, by móc konsekwentnie budować jej tożsamość. W przypadku TuDu proces ten obejmuje analizę, który archetyp najtrafniej oddaje jej cel i potrzeby odbiorców, a następnie dopasowanie stylu komunikacji oraz języka, który zbliży markę do jej użytkowników i stworzy autentyczne, angażujące relacje.
Drodzy e-wolontariusze, cieszymy się, że jesteście z nami w tej przygodzie – z każdym kolejnym spotkaniem pokazujecie, jak wielki potencjał ma zdalny wolontariat!
Mamy też nadzieję, że dla Was – Czytelników – ten tekst okaże się inspirujący! Możecie się spodziewać od nas kolejnego update’u około za miesiąc, w okolicach Dnia Wolontariusza! Przed nami jeszcze rozważania o wolontariacie przyszłości.
Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak e-wolontariat może pomóc w rozwoju Waszej organizacji polecamy bezpłatny mini kurs!