Zaginieni404

Z pewnością nieraz natknęliście się na błąd 404 – „not found” – informujący, że strony o podanym adresie nie znaleziono. Ale czy wiedzieliście, że dzięki specjalnej kreacji na takiej podstronie, można w łatwy sposób pomóc w poszukiwaniach zaginionych osób i pokazać dobrą stronę Internetu?

Wygląd strony z komunikatem o błędzie można samodzielnie i dowolnie zmieniać, z czego chętnie korzystają administratorzy stron.

Zatem poza klasycznym „404”

możemy w sieci trafić na mniej lub bardziej poważne wersje informacji o błędzie 404
komunikaty z przymrużeniem oka, a nawet takie, które korzystając z okazji promują swój produkt.

 

Przekaz komunikatu 404 – „nie znaleziono” postanowiły wykorzystać organizacje zajmujące się poszukiwaniem osób zaginionych. Każda osoba, instytucja, firma, która chciała dołączyć do akcji wklejała linijkę kodu programistycznego na swoją stronę www. Wówczas, gdy użytkownik natrafił na błąd 404, poza standardową informacją widział specjalnie przygotowaną kreację wspierającą poszukiwania.

Pomysł ten wykorzystała w 2012 roku polska fundacja ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, nawiązując współpracę z Onet.pl, dzięki czemu przez dwa miesiące na tym popularnym portalu informacyjnym i stronach powiązanych (np. Zumi.pl), po wpisaniu błędnego adresu wyświetlały się fotografie osób zaginionych.

Jak mówią przedstawiciele organizacji notfound.org, która przeprowadziła podobną akcję w kilku europejskich państwach, „publikowanie zdjęć zaginionych osób jest najbardziej efektywnym sposobem, by je odnaleźć„.

Zalet takiego rozwiązania jest kilka: specjalna podstrona z komunikatem 404 nie rozprasza użytkownika przy standardowym korzystaniu z portalu, nie wykorzystuje przestrzeni reklamowej, a poprzez zaskoczenie – zwraca uwagę.

 

A teraz najważniejsza część. Akcja 404 nadal trwa!

Wystarczy wejść na stronę http://www.zaginieni.pl/wspieram-itake/pomoc-finansowa/zaangazuj-swoja-firme/akcja-na-stronach-404/ i postępować zgodnie ze wskazówkami, by w łatwy sposób przysłużyć się ważnej sprawie i pokazać dobrą stronę Internetu.
Jeśli nie macie strony www, możecie podesłać ten artykuł znajomym lub zaprzyjaźnionym firmom i zachęcić ich do przyłączenia się.

Zapisz