wzywamy_posilki

Sprawa uchodźców to w całej Europie temat gorący. Podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański głos zabrał sam papież Franciszek, apelując do wszystkich parafii, wspólnot religijnych, klasztorów, sanktuariów w całej Europie o przyjęcie uchodźców. Ogłosił, że zostaną oni ugoszczeni także w Watykanie.

Jednak sondaż Rzeczypospolitej nie pozostawia wątpliwości co do opinii publicznej w Polsce. Dla jednej trzeciej Polaków receptą na mającą nas podobno zalać falą uchodźców, rozwiązaniem jest zamknięcie granic, 18% opowiada się za utworzeniem obozów gdzieś poza obrębem Unii Europejskiej, za przyjęciem imigrantów jest zaledwie 18% ankietowanych. Jednak większość zapytana o to, czy przyjęliby uchodźców do własnego domu, odpowiada „nie” (61% ankietowanych).

A co, jeśli jesteście w mniejszości i chcecie pomóc? Może i nie przyjęlibyście uchodźców do domu, ale chcielibyście ich wesprzeć w inny sposób? Tu właśnie wkracza e-wolontariat! Jak pomóc za pośrednictwem Internetu?

Podpisz petycję

Pierwsza z nich skierowana jest do Prezydenta Andrzeja Dudy, Premier Ewy Kopacz, Marszałka Sejmu, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza.

My, niżej podpisani, zwracamy się do władz Rzeczypospolitej Polskiej o szybkie podjęcie skutecznych działań, które pozwolą na przyjęcie uchodźców z Syrii, Erytrei i innych krajów, w których toczy się wojna oraz zapewnienie im niezbędnej pomocy. Polacy na przestrzeni dziejów wielokrotnie korzystali z gościnności i pomocy innych krajów i narodów. Teraz powinniśmy odwzajemnić to wsparcie. Uchodźcy mają prawo do azylu i Polska jest moralnie zobowiązana tego azylu im udzielić.”

TAK dla przyjmowania osób uciekających przed prześladowaniami – czyli list otwarty do Premier Ewy Kopacz podpisany w m. in. imieniu organizacji pozarządowych, które uważają przyjmowanie osób uciekających za konieczne, jednocześnie sprzeciwiając się kryterium religijnego przy wyborze osób, które mają otrzymać pomoc oraz brakowi konsultacji ze środowiskiem organizacji pozarządowych specjalizujących się w tej tematyce.

Pomagaj finansowo i rzeczowo

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej to organizacja pożytku publicznego, która specjalizuje się w dziedzinie międzynarodowej pomocy humanitarnej, rozwojowej i ratunkowej. Działacze pragną zebrać środki na zabezpieczenie dachu nad głową syryjskim uchodźcom w Libanie, zapewnić pomoc medyczną oraz koce, piece i opał podczas miesięcy zimowych. 30 złotych zapewnia 3 noce ogrzewania domu, 65 cały tydzień, 330 zł – zabezpieczenie dachu nad głową dla rodziny na cały miesiąc.

Fundacja „Ocalenie” pamięta o potrzebach najmłodszych – zbiera przybory szkolne dla dzieci-uchodźców z okolic Warszawy i Łomży. Potrzebne są zeszyty, długopisy, kredki, bloki, linijki, nożyczki, kleje, farby i wszystkie inne przybory niezbędne uczniom.
Przybory zbierane są w warszawskiej siedzicie Fundacji „Ocalenie” na ul. Koszykowej 24/1 (00-553 Warszawa), w godz. 9.00-18.00. Dary można także wysyłać pocztą.

Prosty pomysł, jak pomóc uchodźcom z Calais bez wychodzenia w domu. Uchodźcy zgłaszają potrzebne przedmioty –my za nie płacimy – wtedy wolontariusze odbierają rzeczy i dostarczają je uchodźcom. Wszystko za pośrednictwem portalu Amazon i utworzonej przez nich Listy Życzeń.

Polak Potrafi, podobnie jak Fundacja „Ocalenie”, chcą pomóc dzieciom w jednej z libańskich wiosek w prowincji Akkar rozpocząć szkołę. Cel: 5 tysięcy złotych, zebrano już 6447!

Angażuj się w ciekawe akcje

Za pośrednictwem Internetu można zgłosić swoją kandydaturę na Wolontariusza ONZ. Można pracować w biurach, na misjach (np. w Afganistanie, na Bałkanach, w Pakistanie, Sudanie czy Syrii), ale można zaangażować się w ramach internetowej wspólnoty Wolontariuszy ONZ. Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji lub zgłosić swoją kandydaturę.

The Refugee Phrasebook jest wielojęzycznym narzędziem tworzonym przez Berlin Refugee Help, wolontariuszy z Berlina. Słownik ma zabrać podstawowe, użyteczne słownictwo w kilkunastu językach, które pomoże uchodźcom porozumiewać się w codziennych sytuacjach: w szpitalu, w sklepie, w urzędzie czy na ulicy. Na tę chwilę wolontariusze poszukują przede wszystkim tłumaczy, którzy specjalizują się w pojęciach z dziedziny prawa.

Słuchaj zapomnianych piosenek – akcja #listenforsyria organizowana jest przez Polską Akcję Humanitarną. Na Spotify można znaleźć 4 miliony piosenek, których nigdy nikt nie usłyszał. Aby pomóc, wystarczy tylko wejść na stronę i za dowolną kwotę uzyskać dostęp do losowej piosenki, której jeszcze nigdy nikt nie wysłuchał. Za zebrane w ten sposób fundusze PAH zakupi i dostarczy mąkę do syryjskich piekarni.

A może Wy znacie jakieś ciekawe pomysły? Dzielcie się nimi w komentarzach!