O tym, że polscy internauci sa pomysłowi, wiedzielismy od dawna. I właśnie dlatego zdecydowaliśmy się dać im narzędzia: wiedzę i fundusze na wcielenie swoich pomysłów w życie. Oto efekty 🙂

VI edycja konkursu „Odkryj e-wolontariat” była edycją przełomową – po raz pierwszy w historii celem konkursu nie było nagrodzenie istniejących projektów e-wolontariackich, ale wsparcie pomysłów na zupełnie nowe projekty.

  • Do konkursu zgłoszono ponad 50 pomysłów.
  • Spośród nich kapituła konkursu wybrała finalistów – 12 najciekawszych pomysłów.
  • Finaliści wzięli udział w warsztatach z e-wolontariatu, po czym złożyli do konkursu bardziej szczegółowo ropisane pomysły.
  • Kapituła konkursu wybrała 4 laureatów, którzy otrzymali granty w wysokości 5000 zł.
  • Laureaci zaczęli działać i… oto są: 4 nowej projekty e-wolontariackie w Internecie!

Fundacja Centrum Edukacji Mobilnej, Włącz myślenie, wyłącz płacenie
Projekt Włącz myślenie, wyłącz płacenie Fundacji Centrum Edukacji Mobilnej pokaże, jak wykorzystać zasoby sieci i media społecznościowe do uzupełnienia i poszerzenia wiedzy oraz rozwoju pasji. Większość uczniów korzysta z finansowanych przez rodziców korepetycji, nie zdając sobie sprawy, że sami mogą współdziałać i rozwiązywać problemy. Młodzieżowi e-wolontariusze będą dzielić się swoimi umiejętnościami i wiedzą przedmiotową, przygotowując webinaria, tutoriale video i tekstowe, poświęcone zgłaszanym trudnościom edukacyjnym. Będą omawiać również dostępne narzędzia internetowe.
Strona projektu: http://www.edumobile.pl/index.php/aktualnosci

Towarzystwo Rozwoju Rodziny, Poradnia internetowa dla młodych ofiar przemocy seksualnej
Poradnia internetowa dla młodych ofiar przemocy seksualnej to pomysł oparty na doświadczeniach działalności
prowadzonej przez Towarzystwo Rozwoju Rodziny. Najważniejszą cechą poradni będzie jej dostępność, kluczowa dla ofiar przemocy seksualnej. Chęć skorzystania z pomocy często zależy od chwili i jeśli w zasięgu takiej osoby nie ma miejsca, gdzie mogłaby z porady skorzystać – rezygnuje z dalszych poszukiwań. Działalność poradni będzie miała charakter interwencyjny.

Guidesign, Deafpedia
Z inicjatywy grypy GuideSign powstanie Deafpedia – internetowa baza wiedzy o świecie głuchych – od ważnych dla świata głuchych definicji po wydarzenia oraz opis sylwetek osób. Baza, która zostanie stworzona w ramach projektu, będzie unikalna w skali Polski, a także prawdopodobnie w skali Świata. Będzie uniwersalnym źródłem wiedzy, niezależnie od wieku i profesji. Wszystkie ważne informacje w jednym miejscu, uzupełniane i redagowane przez e-wolontariuszy.
Strona projektu:

Fundacja „Da Się”, Przewodnik Nowotarski
Przewodnik Nowotarski to, jak mówią pomysłodawcy z Fundacji „Da Się”, skromny pomysł, który może pomóc w zaradzeniu potężnym problemom. Zakłada wykorzystanie mediów internetowych do reintegracji lokalnej społeczności, również w świecie realnym, poprzez ułatwienie przepływu informacji o wydarzeniach, miejscach i ludziach, a także dostarczenie wiarygodnych i praktycznych informacji. E-wolontariuszami tworzącymi Przewodnik będą uczniowie oraz nauczyciele gimnazjów z terenu powiatu nowotarskiego.

 

***

Konkurs „Odkryj e-wolontariat”organizowany jest przez Fundację Dobra Sieć oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Partnerem konkursu jest Fundacja Orange. Konkurs grantowy jest finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Leave a Comment

Your email address will not be published.