Projekt bez tytułu (2)

Czym jest NaprawmyTo.pl?

To serwis, który ma na celu ułatwienie pracy samorządów i życia mieszkańców. W bardzo łatwy sposób obywatel może zgłosić zły stan nawierzchni, dziury, brak pasów – i zacząć działać. Wystarczy kilka minut wolnego czasu oraz dostęp do Internetu, by powiadomić odpowiednie służby o różnego rodzaju usterkach lub aktach wandalizmu.

Historia projektu

Pomysł na stworzenie serwisu NaprawmyTo.pl zrodził się w oparciu o wnioski organizacji pozarządowych składane do Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu „Demokracja
w działaniu”. Pod patronatem fundacji i przy wsparciu koordynacyjnym Pracowni Badań i Innowacji Społecznych, kilkanaście organizacji z całego kraju podjęło pracę nad nowym systemem. W ten sposób powstało narzędzie informatyczne, służące do mapowania problemów w przestrzeni publicznej, które może być lokalizowane w kolejnych gminach. Głównymi źródłami inspiracji dla serwisu były strony: FixMyStreet.com oraz SeeClickFix.com, cieszące się wielką popularnością na świecie.

Z perspektywy mieszkańca

Widzisz problem? Zgłoś go! Śledź postępy. Ciesz się wynikiem. To najprostsza możliwa droga. Nie trzeba nigdzie specjalnie chodzić, nikomu nie musimy nic tłumaczyć. Na bieżąco możemy weryfikować, czy dana sprawa została załatwiona, zamknięta. Większości z Nas wizyta w urzędzie kojarzy się z czymś nieprzyjemnym: długie kolejki, niemiły urzędnik, daleko od miejsca zamieszkania. Tutaj wystarczy wejść na stronę naprawmyto.pl/nazwa miasta i po sprawie. Możesz także skorzystać z aplikacji na smartfona.
A ile dobrego zrobiliśmy? Dzięki nam może ktoś nie wpadnie do dziury, albo przystanek zostanie szybciej naprawiony. To, jakie sprawy możemy zgłosić za pomocą tej strony, zależy od jednostki samorządu terytorialnego. Na stronie internetowej NaprawmyTo sprawdzisz, czy twoja gmina już korzysta z tego systemu.

Z perspektywy samorządu

Otrzymujesz zgłoszenie. Kierujesz je do realizacji. Monitorujesz postępy w sprawie. Informujesz mieszkańców. Już na początku masz komplet informacji potrzebnych w sprawie: lokalizację, opis usterki, dokumentację fotograficzną. Dodatkowo posiadasz wygodne narzędzie, dzięki któremu łatwo przekierujesz sprawę do odpowiedniego wydziału. Urząd działa sprawniej, możesz nadzorować pracę, obserwować postępy. Na koniec możesz pokazać efekty pracy, dzięki czemu zbudujesz dobre relacje z mieszkańcami.

Jeżeli jesteś zainteresowany NaprawmyTo i chcesz być bliżej problemów mieszkańców -koniecznie zapoznaj się ze szczegółami na stronie naprawmyto.pl.