uridu

W dynamicznie rozwijającym się świecie, wyraźniej widać podziały społeczne i rosnącą przepaść między środowiskami miejskimi i obszarami wiejskim. Ten kontrast jest szczególnie widoczny w krajach rozwijających się m.in. kontynentu afrykańskiego. Na ogromnych obszarach panuje bieda i głód. Nie uświadczymy elektryczności, dostępu do specjalistycznej opieki medycznej i edukacji, dlatego też wskaźniki analfabetyzmu są tam wysokie. Jak w takim razie dotrzeć do mieszkańców z wiedzą, która dodatkowo będzie podana w przystępny sposób?  Okazuje się, że brak infrastruktury energetycznej nie musi być przeszkodą. Można skorzystać z możliwości nowoczesnych technologii, jak na przykład baterii słonecznych. Z takim rozwiązaniem wyszli fundatorzy Uridu-Felicitas i Marcel Heyne i opracowali innowacyjne narzędzie zaopatrzone w baterie solarne.

Uridu – informacja dla każdego

Uridu jest odtwarzaczem, na którym znajdują się nagrania opracowane w ojczystym języku zamieszkiwanej dany obszar społeczności. Do wiosek dostarczany jest przez organizacje NGO i  skierowany jest głównie do kobiet, a tematy nawiązują do zagadnień z zakresu zdrowia, planowania rodziny, opieki nad dziećmi czy odżywiania. Stanowią bazę wiedzy i są wskazówką dla lokalnych mieszkańców. Przekazywane w ten prosty sposób wiadomości, mają pomóc im realizować codzienne obowiązki i zmieniać przyzwyczajenia, tak by w miarę możliwości poprawić komfort życia. Wśród wsparcia ze strony organizacji pozarządowych i międzynarodowych instytucji charytatywnych, która czasem bywa pomocą doraźną, Uridu uzupełnia pewną niszę. Przekazuje wiedzę, która jest potężnym narzędziem. To ona zmienia podejście do życia, ukazuje różne formy działania i rozwiązania problemów. Jest szansą, że wiedza nabyta w ten sposób przez mieszkańców obszarów wiejskich, wpłynie znacząco na młode pokolenia. Jest zalążkiem świadomego rozwoju, który wyrasta na spalonym słońcem i nieprzyjaznym gruncie.
 

Mała, ale ważna zmiana

By zyskać rozgłos i pomóc większej ilości osób, Uridu potrzebuje twojej pomocy. Możesz zostać e-wolontariuszem i szerzyć informacje na temat urządzenia w Internecie. Twoje działanie uświadomi innym problem ubóstwa i braku podstawowej opieki medycznej w krajach rozwijających się. Rejestrując się na stronie: http://www.uridu.org/join założysz swój własny profil i będziesz mógł wspierać projekt na różne sposoby.

1. Możesz pomagać, zbierając punkty URIDU, które uzyskujesz za różne formy aktywności, które przyczyniają się do rozpowszechniania informacji o odtwarzaczu. Aby je zdobyć możesz np. pisać posty na Facebooku, czy zapraszać znajomych do wsparcia tej szczytnej inicjatywy. Po uzyskaniu 200 punktów otrzymasz certyfikat e-wolontariusza. To niewiele wysiłku, a mimo to przykładasz rękę do istotnej zmiany.

2. Możesz także wspomóc projekt finansowo. Za każde 10$, organizacja ufunduje jeden odtwarzacz Uridu dla grupy 10 osób. Jest to o tyle dobrym rozwiązaniem, że owe grupy mogą wspólnie dyskutować o przesłuchanych tematach i łatwiej jest im się nawzajem motywować. A tego potrzebuje lokalna ludność, zjednoczenia w działaniu na drodze ku polepszeniu warunków życia.

3. Jeżeli chcesz to możesz zaangażować się w tłumaczenia tekstów, które będą następnie nagrywane na odtwarzaczu. Idea jest prosta: im więcej tekstów przetłumaczymy w różnych językach, tym większej ilości kobiet z obszarów wiejskich będziemy mogli pomóc.

I tu zachęcamy do działania, bo czekają na was tłumaczenia na język polski!
Więcej informacji: http://www.uridu.org/

Źródło obrazka: http://www.uridu.org/