zielonamapa

Brak kontaktu z naturą. Na to narzekają mieszkańcy dużych miast. Żyjemy z dala od przyrody i wszelkich jej uroków, a dobroczynne działanie jest przez nas niezauważalne. Skutki braku roślinności odczuwamy dotkliwiej w gorące lata, gdy nagrzane budynki i ulice stają się miejscem gdzie trudno złapać oddech. Zimy też bywają ciężkie. Deficyt roślinny w mieście powoduje zanieczyszczenie powietrza i przyczynia się do nagromadzenia toksycznego smogu, który zaburza nasz dobrostan, co szczególnie źle odczuwają osoby z chorobami układów krążenia i oddechowego, dzieci oraz osoby starsze. Czy wiecie, że ponad 50% mieszkańców Warszawy porusza się komunikacją miejską? Siatka połączeń jest tu wielce rozbudowana, a samych autobusów we flocie MZA jest ponad 1400. To ogromne natężenie ruchu znajduje swoje odbicie w jakości powietrza.

Gdzie zieleń traw i ptaków śpiew

Rezerwaty przyrody. Komu z was na dźwięk tego hasła przychodzi na myśl przyjemny zielony zakątek na terenie miasta? A wiecie, że takie właśnie są w Warszawie i jej okolicy? Dokładnie 12 rezerwatów przyrody w stolicy! Do niektórych nie mamy wstępu, ale z pozostałych możemy korzystać, trzymając się ściśle wytyczonych ścieżek. Możemy dotrzeć do nich wykorzystując właśnie komunikację miejską. A warto, bo spacer wśród szumu drzew i śpiewu ptaków to rewelacyjna forma wypoczynku. Prócz popularnych miejsc takich jak Las Kabacki i Bielański czy Kampinoski Park Narodowy, możemy autobusem dotrzeć do mniej znanych, takich jak np. Łosiowe Błota sąsiadujące z dzielnicą Bemowo, czy Kalinowa Łąka.

 

Zielony przewodnik

Nie wiecie gdzie szukać zielonych zakątków? Nic prostszego, wchodzicie na stronę Zielonej Mapy i planujecie wycieczkę!  W przewodniku znajdziecie garść przydatnych informacji, m.in. wskazówki dojazdu do rezerwatu komunikacją miejską. Za warte uwagi należy uznać opisy każdego z miejsc, dlatego mocno zachęcam do lektury. Znajdziecie tam informacje o faunie i florze danego obszaru, ciekawych obiektach, np. zabytkowych budynkach. Zielona Mapa to również opis miejskich roślin, na które możecie trafić podczas spacerów. To małe, ale jakże ciekawe kompendium wiedzy. Z jego pomocą dowiecie się czemu warto sadzić w mieście rokitnik zwyczajny i jakie wymagania środowiskowe należy spełnić, by na dzielnicowym skwerku wyrósł nam piękny, czerwonolistny pigwowiec japoński.

 

Popraw jakość powietrza w mieście

Zielona Mapa zachęca do używania głównie komunikacji miejskiej w trakcie codziennego przemieszczania się, w celu ograniczenia liczby pojazdów. Przy produkcji autobusów korzysta się obecnie z nowoczesnych rozwiązań technicznych, tak by były przyjazne środowisku. Na ulicach Warszawy możecie spotkać również te elektryczne. Fakt, na razie nieliczne, ale miejmy nadzieję, że to kwestia czasu i flotę ZTM zasilą eko-pojazdy na szerszą skalę. Im więcej z nas przesiądzie się do komunikacji miejskiej, tym bardziej poprawi się jakość powietrza w mieście. Będziemy mogli odetchnąć pełną piersią, nie krztusząc się od zanieczyszczeń.
Zapraszam was do zerknięcia na Zieloną Mapę Warszawy i poznania jej drugiego oblicza z ciekawymi miejscami do odkrycia!

 

Źródło obrazka: zielonamapa.waw.pl