Blog popularnonaukowy, prezentujący procesy zachodzące w Polsce w postaci czytelnych wizualizacji opartych o solidne dane.

Jeśli kiedykolwiek rozbolała cię głowa od przeglądania obszernych tabel z danymi GUS-u, nie martw się – w sieci powstało miejsce, w którym znajdziesz mnóstwo szalenie interesujących informacji zaserwowanych w bardzo przystępnej formie.


Dlaczego Polska jest naj i co mają z tym wspólnego jabłka? Czy sondaże ośrodków badania opinii publicznej są zgodne? Jak często udaje się rzucić palenie? To tylko niewielki ułamek skarbnicy danych opublikowanych na Smarterpoland.pl! Nie uświadczysz tam jednak obszernych tabel z liczbami maleńkimi jak maczek. Grafy, infografiki, czy też Mapa Wydatków Państwa zwizualizowana za pomocą klocków Lego sprawią, że twoja ciekawość sięgnie zenitu 🙂

Smarterpoland.pl to współtworzona przez e-wolontariuszy inicjatywa, mająca na celu popularyzację krytycznego myślenia opartego o dane. Część e-wolontariuszy to osoby zawodowo pracujące ze statystyką czy data mining; część to osoby bez specjalistycznej wiedzy, ale zainteresowane wiadomościami popartymi twardymi danymi oraz rzetelnymi analizami opracowanymi na ich podstawie.

Publikowane na Smarterpoland.pl wpisy pozwolą ci nie tylko zaspokoić ciekawość, ale także dowiedzieć się, na co zwracać uwagę podczas czytania prezentowanych w mediach danych czy wykresów oraz jak samodzielnie wizualizować dane. Bo jak głosi hasło bloga: „Kwestionuj autorytety. Prawda jest w danych”!

Strona projektu: http://smarterpoland.pl/

 

Kim są e-wolontariusze biorący udział w projekcie? W jaki sposób nawiązaliście z nimi współpracę?

Ogłoszenia o naborze e-wolontariuszy pojawiają się na stronie/blogu fundacji, na FanPage’u Facebookowym fundacji, są rozsyłane do osób potencjalnie zainteresowanych przez sieć znajomych pracowników na różnych uczeniach. Czasami e-wolontariusze zgłaszali się sami, zainteresowani pracami fundacji, pytają się w jaki sposób mogli by w tych pracach pomóc. Wolontariusze są głównie osobami związanymi z uczelniami wyższymi – studenci lub doktoranci. Wolontariusze to głównie grupa osób zajmująca się analizą danych, statystyką i programowaniem. Te osoby są najaktywniejsze w projektach i komentowaniu zamieszczonych analiz na blogu. Osoby te są w często, choć nie zawsze, związane z jedną z polskich uczelni.

W jaki sposób weryfikujecie kompetencje e-wolontariuszy przed rozpoczęciem współpracy?

W rekrutacji na projekty wakacyjne e-wolontariusze wysyłali CV oraz opisywali w liście, dlaczego chcą współpracować, co potrafią, co chcieliby robić oraz ile czasu mogą przeznaczyć. O kompetencjach przekonujemy się również podczas cotygodniowych dyskusji i spotkań przez video chat. Zanim wyniki e-wolontariuszy trafią na stronę fundacji są też weryfikowane pod względem merytorycznym.

Jak dbacie o bezpieczeństwo i jakość udzielanej przez e-wolontariuszy pomocy?

Bezpieczeństwo rozumiane jako dbanie by te wyniki nie przepadły, jest zapewniane przez tworzenie kopii zapasowych uzyskanych wyników. Bezpieczeństwo i jakość jest też zapewniane przez osobistą weryfikację każdego opracowanego wpisu czy narzędzia, czy wyniki przed jego opublikowanie. Wyniki te weryfikuje dr Przemysław Biecek, czyta i ewentualnie koryguje każdy gościnny wpis, weryfikuje zebrane dane i przeprowadzone analizy. Co jakiś czas (średnio raz w miesiącu) prowadzimy również bezpośrednie rozmowy z czytelnikami bloga, dzięki którym możemy ocenić jak wpisy oceniane sa przez czytelników bloga.