Fundacja Nowoczesna Polska – Innowacyjne projekty edukacyjne: Wolne Lektury i Wolne Podręczniki

To szkolna biblioteka internetowa, gdzie znajdziecie utwory literackie z listy lektur MEN. Lektury z tej biblioteki to nie tylko skanowany tekst – interaktywny charakter medium umożliwił Fundacji obudowanie tekstu książki dodatkowymi narzędziami przydatnymi w pracy i nauce. Utwory włączane do biblioteki są bardzo starannie opracowywane, co jest możliwe dzięki współpracy z e-wolontariuszami.


Wszystkie narzędzia i teksty tworzone i opracowywane w ramach projektu dostępne są na wolnych licencjach, dzięki czemu można z nich korzystać bezpłatnie.
Wolne Podręczniki to ruch nauczycieli wolontariuszy, którzy korzystając z Internetu tworzą nowe podręczniki dla polskich uczniów, zgodnie z przekonaniem, że nasze wspólne dziedzictwo – ludzka wiedza – powinno być dostępne i otwarte dla wszystkich. Nauczycielki i nauczyciele, którzy najlepiej wiedzą, jak podręczniki powinny być zbudowane by zachwycić i przyciągnąć uczniów, wspólnie tworzą podręczniki najlepsze z możliwych.
Kim są wolontariusze?
Studenci, nauczyciele, profesorowie, graficy, informatycy, administratorzy, webmasterzy. Osoby w bardzo różnym wieku, wykształceniu, płci, mieszkający w różnych częściach Polski. Motywacje osób włączających się w działania fundacji są bardzo różne: stworzenie dla dzieci i młodzieży serwisu dostarczającego wygodne w użyciu i bardzo dobrej jakości narzędzia i materiały do twórczej pracy z tekstem literackim, rozwój zasobów edukacyjnych dostępnych w otwartym internecie co jest znakomita forma walki z cyfrowym wykluczeniem, miłość do literatury, chęć zdobycia doświadczenia w zakresie redagowania tekstów, udział w innowacyjnym projekcie, wspieranie działań na rzecz wolnej kultury, działanie na rzecz dobra publicznego, pragnienie bycia potrzebnym, działanie na rzecz domeny publicznej i pewnie jeszcze wiele innych powodów.
Zadania e-wolontariuszy.
Redagują teksty, opracowują podręczniki, tworzą ilustracji do podręczników, obsługują nasze serwisy i różne elementy naszej infrastruktury technicznej. Doświadczeni nauczyciele, literaturoznawcy, programiści, specjaliści od technologii i zarządzania stale wspierają nas radą , swoją wiedzą i doświadczeniem.
Do kogo adresowane są działania? Kto korzysta z e-wolontariatu?
Działania adresujemy do uczniów, studentów oraz nauczycieli. Te grupy najczęściej wspierają nas jako e-wolontariusze. Aktualnie nasza oferta e-wolontariatu jest szczególnie atrakcyjna dla studentów i absolwentów wydziałów humanistycznych, którzy lubią pracę z tekstem literackim i chcą doskonalić swoje umiejętności w zakresie składu, korekty oraz redakcji merytorycznej utworu do publikacji (http://wolnelektury.pl/) oraz dla nauczycielek i nauczycieli, którzy chcą wspólnie tworzyć doskonałe podręczniki do geografii i fizyki (http://wolnepodreczniki.pl/) .