Tropienie absurdów komunikacyjnych utrudniających poruszanie się po mieście rowerem.

Ruch społeczny, jakim jest Łódzka Masa Krytyczna, to zrzeszenie łódzkiego środowiska rowerzystów. W comiesięcznych wspólnych przejazdach przez miasto, manifestują oni potrzeby dostosowania przestrzeni miejskiej dla ruchu rowerowego.


Poza przejazdami, Fundacja Fenomen zorganizowała akcję „Rowerowe absurdy – seek & destroy” gdzie każdy internauta mógł za pośrednictwem forum i maili wysyłać informacje o absurdach komunikacyjnych, które uniemożliwiają bezpieczne poruszanie się po mieście rowerem. Następnie, członkowie Fundacji ubierali zebrane zgłoszenia w oficjalną formę i wysyłali je do łódzkiego Zarządu Dróg i Transportu z prośbą o reakcję.

Akcja „Rowerowe absurdy – seek & destroy” to najlepszy przykład działań angażujących internautów we wspólne akcje na rzecz poprawy otaczającej rzeczywistości. Dzięki zaangażowaniu e-wolontariuszy we wspólną sprawę, informacje wysyłane przez Łódzką Masę Krytyczną trafiają na wiele portali internetowych i do administracji publicznej. W efekcie licznych zgłoszeń, które trafiły do Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi, urzędnicy zainteresowali się problemem braku udogodnień dla rowerzystów w mieście. W efekcie likwidowane są absurdy stwarzające zagrożenia dla osób poruszających się na rowerach.

Obecnie organizatorzy akcji chcą rozwinąć ten system zgłaszania absurdów rowerowych poprzez rozbudowę specjalnej strony Rowerowa Łódź Takie rozwiązanie pomoże zwiększyć liczbę e-wolontariuszy a przez to skuteczność całej akcji. Wszystkie starania Łódzkiej Masy Krytycznej, zarówno te podejmowane w internecie jak i w rzeczywistości, mają jeden cel – odzyskanie miasta dla rowerzystów!

 

Kim są wolontariusze?

Łodzianie, rowerzyści, ludzie w różnym wieku i różnych zawodów.

Do kogo adresowane są działania? Kto korzysta z e-wolontariatu?

Przede wszystkim kierujemy je do łodzian poruszających się po mieście rowerem.