Chodź na słówko – konwersacje z migrantami

Trudności uchodźców na rynku pracy

W ostatnim okresie na pierwszym miejscu problemów goszczących w naszym kraju Ukrainek i Ukraińców znajduje się praca, niedostępna dla wielu osób mimo usilnych starań i olbrzymiej motywacji. Barierą w dostępie do zatrudnienia okazuje się przede wszystkim nieznajomość języka polskiego. O ile w pierwszej fazie wojny pracodawcy chętnie zatrudniali uchodźczynie i uchodźców, o tyle obecnie zgłaszają liczne obawy i wątpliwości, na przykład dotyczące poziomu obsługi klienta przez osoby niemówiące po polsku czy proporcji osób w zespole posługujących się naszym językiem. Na drugim miejscu wśród barier utrudniających znalezienie pracy wskazywana jest niewielka dyspozycyjność ukraińskich kobiet, związana z koniecznością sprawowania opieki nad dziećmi. W obliczu nadchodzących wakacji i dzieci pozostających latem w domu, problem ten prawdopodobnie stanie się jeszcze bardziej palący.

Próbując reagować na sytuację, organizacje pomocowe organizują przyspieszone kursy językowe, a wydawcy decydują się na bezpłatne udostępnianie materiałów do nauczania polskiego jako języka obcego. To wszystko jednak kropla w morzu potrzeb – dla większości osób w regularne (zwłaszcza w wydaniu stacjonarnym) kursy pozostają niedostępne.

Jak w tej sytuacji uchodźców wspierać może indywidualny e-wolontariusz czy e-wolontariuszka?

Chcąc wesprzeć uchodźców indywidualnie możemy zaangażować się na przykład w społecznościowy projekt Polskiego Forum Migracyjnego – i zaprosić chętną migrantkę lub migranta do konwersacji. Forma takich spotkań jest dowolna – jeśli obie strony mieszkają w tej samej miejscowości zdarza się, że umawiają się na żywo, znacznie częściej jednak konwersacje odbywają się przez Internet. Ze względu na podobieństwo pomiędzy polskim, ukraińskim i rosyjskim łatwiej przełamać barierę językową, a postępy pojawiają się szybko.

Wizytówka - Chodź na słówko - uproszczony rysunek rozmawiającej kobiety i mężczyzny

Co zrobić, aby zaangażować się w projekt? Oto zaproszenie od jego inicjatorek:

Chcesz wesprzeć migrantkę/migranta w nauce polskiego i odnalezieniu się w naszej rzeczywistości?

Zależy Ci, żeby zaangażować się w wolontariat na spokojnie i na dłużej?

Poprowadź konwersacje po polsku dla chętnej osoby online albo stacjonarnie, raz w tygodniu przez minimum 3 miesiące!

Nie musisz być nauczycielem ani polonistą. Pomożemy Ci zacząć i damy wsparcie metodyczne.

Zaproś migrantkę albo migranta na słówko!

Formularz dla osób chętnych do prowadzenia konwersacji:

https://forms.gle/DQxGjmFbM4yP9Lnx9

 

Zaproszenie do udziału w konwersacjach dla osób ukraińskojęzycznych:

Бажаєте покращити польську мову?

Мігрантe/ мігрантко, візьміть участь у безкоштовних розмовах!

Якщо Ви хочете вивчити основи польської мови, попрактикуватися в спілкуванні або якщо Ви вже трохи знаходитеся на просунутому рівні – запрошуємо на щотижневі розмови з польськомовною людиною.

У квітні ми починаємо пілотний проект, в якому візьмуть участь перші 10 пар, потім будемо потрохи розширювати групу.

Перекинемось словом?!
Форма
https://forms.gle/g97MLMUKF9ed8unX7

Czym zajmuje się Polskie Forum Migracyjne?

PFM działa na rzecz integracji cudzoziemców i Polaków mieszkających za granicą, a także inicjuje i wspiera działania, które prowadzą do dialogu między ludźmi różnych kultur. Specjalizuje się w działaniach informacyjnych, udzielaniu bezpośredniego wsparcia cudzoziemcom (psychologicznego, prawnego, na rynku pracy, w legalizacji pobytu), szkoleniach (dla nauczycieli, psychologów, urzędników, wolontariuszy) oraz w działaniach na pograniczu edukacji formalnej i nieformalnej. W szczególny sposób PFM wspiera migrantki – poprzez organizację szkół rodzenia oraz grup wsparcia dla mam-migrantek.

Polecamy Waszej uwadze również WebKorki – inny społecznościowy projekt polegający na udzielaniu lekcji online.