Róbmy dobro w kosmosie

Dobro w Internecie nie ogranicza się do planety Ziemia. Proponujemy Wam tego lata sięgnięcie gwiazd!

Społeczność internautów robi to już przynajmniej od 15-stu lat, kiedy powstał otwarty projekt astronomiczny Galaxy Zoo. Pragnąc zrozumieć, w jaki sposób formowały się galaktyki, inicjatorzy projektu, czyli uniwersytety OxfordPortsmouth oraz organizacja  Fingerprint Digital Media, zapraszają e-wolontariuszy do pomocy w porządkowaniu ich pod względem ich kształtu. Przy odrobinie szczęścia, można nawet zostać pierwszą osobą na naszej planecie, która ujrzała daną galaktykę.

Galaxyzoo - logoOglądajcie teleskopowe zdjęcia odległych galaktyk wykonane przez 2,5-metrowy teleskop Sloan Digital Sky Survey, który znajduje się w obserwatorium w stanie Nowy Meksyk! Eksplorujcie niebo i przyczyniajcie się do odkrywania tajemnic kosmosu! Dołączcie do grona 350000 wolontariuszy badających wszechświat 🙂

https://www.zooniverse.org/projects/zookeeper/galaxy-zoo

Z inicjatywy Galaxy Zoo wywodzi się popularna inicjatywa o nazwie „Zooniverse”, do której należą między innymi takie zoo-projekty jak: Galaxy Zoo Mergers, Solar Stormwatch, Moon ZooOld WeatherMilky Way Project, Galaxy Zoo Supernovae czy Planet Hunters. Warto poznać je bliżej!

Ciekawostka:

E-wolontariusze Galaxy Zoo dostarczają czasem nieoczekiwanych efektów swoich badań – odnaleźli na przykład galaktyki w kształcie przypominającym wszystkie litery łacińskiego alfabetu.Napis z galaktyk

 

 

 

 

 

 

Napis: „I can see my house from here„, czyli „Widzę stąd mój dom.”

Jeśli obce galaktyki to dla Was jednak trochę za daleko, rozważcie monitorowanie pogody w bliższej Ziemi przestrzeni kosmicznej.

W jaki sposób?Już ponad 11 tysięcy Europejczyków zamienia swoje smartfony w narzędzia monitorujące z wykorzystaniem aplikacji CAMALIOT. Zostawiają urządzenia na noc przy oknie z włączonym pozycjonowaniem nawigacji satelitarnej, dzięki czemu telefony rejestrują niewielkie odchylenia sygnałów satelitarnych, zbierając dane do dalszej analizy. Dotychczas e-wolontariusze dostarczyli naukowcom ponad 53 miliardy pomiarów meteorologicznych. Pomiary oparte na smartfonach indywidualnych użytkowników znacznie zwiększają zasięg badań, pomagając między innymi w skutecznym prognozowaniu opadów.

CAMALIOT to inicjatywa ESA – działającej od 1975 Europejskiej Agencji Kosmicznej, dla której priorytetem jest łączenie danych ze stałych stacji badawczych z dostępem do smartfonów i uczenia maszynowego we wspieranie nauki. 

Więcej informacji o projekcie w języku polskim przeczytacie tutaj: https://geekweek.interia.pl/nauka/news-naukowcy-esa-zmien-swoj-smartfon-w-narzedzie-badania-kosmosu,nId,5922587.

Życzymy udanej eksploracji i wspaniałych wakacji 🙂

 

Koordynujesz lub organizujesz wolontariat – mamy dla Ciebie mini-kurs o e-wolontariacie! A może szukasz e-wolontariuszy? Jeśli tak, znajdziesz ich na TuDu!

Chcesz zostać e- wolontariuszem, ale jeszcze nie wiesz jak? Wskakuj na TuDu i sprawdź dostępne zadania!