Sianie dezinformacji w Internecie jest jednym z narzędzi wykorzystywanych do destabilizowania przeciwnika i do budzenia paniki. W związku z sytuacją wojenną w Ukrainie obserwujemy wzrost fałszywych informacji również w polskiej przestrzeni medialnej.
Jak jej przeciwdziałać?
Zachować czujność, korzystać z wielu sprawdzonym źródeł informacji, zadawać sobie krytyczne pytania, być wyczulonym na niespójności, a przede wszystkim zgłaszać fałszywe informacje i wypowiedzi!
Podejrzewacie, że informacja znaleziona w Internecie może być fake newsem? Chcecie wiedzieć, czy polityk w swojej wypowiedzi minął się z prawdą? Zgłoście treści do weryfikacji za pomocą formularza na stronie: https://demagog.org.pl/zglos-do-weryfikacji/
Misją Demagoga jest dbanie o jakość debaty publicznej. Dowiedz się więcej o jego działaniach: https://demagog.org.pl/
Rosja stosuje rozmaite zabiegi dezinformacyjne. Zespół EUvsDisinfo, opisując rosyjskie działania na polu wojny informacyjnej, posługuje się akronimem SWAMPED, co można przetłumaczyć jako „zalany” lub „zawalony”. Poszczególne litery reprezentują odmienne strategie:
S (straw man) – strach na wróble. Polega na atakowaniu idei i poglądów przeciwnika, które nie zostały przez niego przedstawione.
W (whataboutism) – czyli odwracanie kota ogonem. Chodzi o odrzucenie oskarżenia sformułowanego przez przeciwnika, jednocześnie oskarżając go o podobne postępowanie.
A (attack) – atak. Stosowanie brutalnego języka w celu zrażenia przeciwnika.
M (mockery) – szyderstwo. Sarkastyczny przekaz mający na celu ośmieszenie/dyskredytację oponenta.
P (provocations) – prowokacje. W tym znaczeniu chodzi o rozprzestrzenianie informacji niemających odzwierciedlenia w faktach, lecz które mogą zasiać niepewność. Ich celem jest również zrzucenie winy za dany czyn na drugą stronę.
E (exhaust) – wymęczenie. Technika ta polega na podawaniu wielu informacji, prawdziwych i nieprawdziwych, aby zamęczyć przeciwnika i odciągnąć jego uwagę od sedna sprawy.
D (denial) – zaprzeczenie. Negowanie informacji poprzez stwierdzenie „nie ma dowodu na”, w celu ucięcia dalszej dyskusji.
(Źródło: demagog.org.pl)
Wśród nieprawdziwych informacji szerzonych przez Rosję najczęściej przewijają się poniższe:
Rosja nie prowadzi wojny, tylko „operację specjalną”.
Rosjanie wykorzystują zarówno siły powietrzne, jak i lądowe. Atakowane są wsie i miasta. Celem bombardowań są obiekty cywilne, co wypełnia znamiona zbrodni wojennych.
Rosja działa w samoobronie
„Negocjacje”
W Donbasie Wołodymyr Zełenski dokonuje ludobójstwa na ludności rosyjskojęzycznej
Inne przykłady rosyjskiej dezinformacji znajdziecie również tutaj: Wróć i sprawdź fakty! (demagog.org.pl)