Dezinformacja

Sianie dezinformacji w Internecie jest jednym z narzędzi wykorzystywanych do destabilizowania przeciwnika i do budzenia paniki. W związku z sytuacją wojenną w Ukrainie obserwujemy wzrost fałszywych informacji również w polskiej przestrzeni medialnej.

Jak jej przeciwdziałać?

Zachować czujność, korzystać z wielu sprawdzonym źródeł informacji, zadawać sobie krytyczne pytania, być wyczulonym na niespójności, a przede wszystkim zgłaszać fałszywe informacje i wypowiedzi!

Podejrzewacie, że informacja znaleziona w Internecie może być fake newsem? Chcecie wiedzieć, czy polityk w swojej wypowiedzi minął się z prawdą? Zgłoście treści do weryfikacji za pomocą formularza na stronie: https://demagog.org.pl/zglos-do-weryfikacji/

Misją Demagoga jest dbanie o jakość debaty publicznej. Dowiedz się więcej o jego działaniach: https://demagog.org.pl/

 

Rosja stosuje rozmaite zabiegi dezinformacyjne. Zespół EUvsDisinfo, opisując rosyjskie działania na polu wojny informacyjnej, posługuje się akronimem SWAMPED, co można przetłumaczyć jako „zalany” lub „zawalony”. Poszczególne litery reprezentują odmienne strategie:

S (straw man) – strach na wróble. Polega na atakowaniu idei i poglądów przeciwnika, które nie zostały przez niego przedstawione.

(whataboutism) – czyli odwracanie kota ogonem. Chodzi o odrzucenie oskarżenia sformułowanego przez przeciwnika, jednocześnie oskarżając go o podobne postępowanie.

A (attack) – atak. Stosowanie brutalnego języka w celu zrażenia przeciwnika.

M (mockery) – szyderstwo. Sarkastyczny przekaz mający na celu ośmieszenie/dyskredytację oponenta.

P (provocations) – prowokacje. W tym znaczeniu chodzi o rozprzestrzenianie informacji niemających odzwierciedlenia w faktach, lecz które mogą zasiać niepewność. Ich celem jest również zrzucenie winy za dany czyn na drugą stronę.

E (exhaust) – wymęczenie. Technika ta polega na podawaniu wielu informacji, prawdziwych i nieprawdziwych, aby zamęczyć przeciwnika i odciągnąć jego uwagę od sedna sprawy.

D (denial) – zaprzeczenie. Negowanie informacji poprzez stwierdzenie „nie ma dowodu na”, w celu ucięcia dalszej dyskusji.

(Źródło: demagog.org.pl)

 

Wśród nieprawdziwych informacji szerzonych przez Rosję najczęściej przewijają się poniższe:

Rosja nie prowadzi wojny, tylko „operację specjalną”.

Rosjanie wykorzystują zarówno siły powietrzne, jak i lądowe. Atakowane są wsie i miasta. Celem bombardowań są obiekty cywilne, co wypełnia znamiona zbrodni wojennych.

Rosja działa w samoobronie

To fake news powielany przez Rosję od samego początku inwazji. Ukraina nie przygotowywała się do ataku na Rosję. Z punktu widzenia prawa międzynarodowego Rosja jest uznawana za agresora.

„Negocjacje”

Pomimo czasowego zawieszenia broni ataki na ludność cywilną nie ustają. Rosja próbuje kupić czas, aby dozbroić siły zbrojne i zaatakować ze wzmożoną siłą.


W Donbasie Wołodymyr Zełenski dokonuje ludobójstwa na ludności rosyjskojęzycznej

Brak podstaw do twierdzenia, że rosyjskojęzyczni lub etniczni Rosjanie w Ukrainie są narażeni na ludobójstwo, co zostało potwierdzone w raportach Rady EuropyWysokiego Komisarza ONZ ds. Praw CzłowiekaOBWE.

Inne przykłady rosyjskiej dezinformacji znajdziecie również tutaj: Wróć i sprawdź fakty! (demagog.org.pl)

 

Reagowanie na dezinformację i zgłaszanie fake newsów to również forma e-wolontariatu. Gorąco Was do niej zachęcamy.