Ogłoszenia o dłuższej współpracy na TuDu

Drogie Organizacje Społeczne!

Od dziś organizacje społeczne mogą publikować na TuDu.org.pl ogłoszenia zachęcające e-wolontariuszy do długofalowej współpracy!

Od kilku lat korzystacie ze wsparcia e-wolontariuszy w portalu prowadzonym przez naszą Fundację Dobra Sieć – TuDu.org.pl. Tej wiosny pragniemy ułatwić Waszą współpracę e-wolontariacką. Nasze doświadczenia z moderacji TuDu.org.pl, Wasze głosy i wyniki prowadzonych przez nas badań skłoniły nas do wprowadzenia bardzo istotnej zmiany. Dotąd działania na TuDu opierały się o mikro-zadania, czyli krótkie, jednorazowe aktywności, do wykonania w czasie od kilku minut do maksymalnie 3 godzin. Opublikowaliście ich do tej pory około 1500. 

Wielu z Was zależy jednak na znalezieniu e-wolontariuszy do stałej współpracy. Oni sami chcą często nawiązać z organizacją trwalsze relacje i wspierać ją regularnie. Dlatego od teraz będziecie mogli zamieszczać na TuDu ogłoszenia o chęci długofalowej współpracy e-wolontariackiej, na przykład zaprosić do stałego moderowania Waszego konta na instagramie czy szukania rodzin adopcyjnych dla bezdomnych psów.

Tablica ogłoszeń o dłuższej współpracy już dostępna na TuDu - baner

W przypadku takich ogłoszeń naszą rolą jest pośredniczenie między Wami a wolontariuszami. Możemy podpowiedzieć, jak sprawnie pracować w formie zdalnej i – w razie potrzeby – udzielić konsultacji. Poza tym, Wasza współpraca przebiegać będzie już poza portalem, inaczej niż w przypadku mikro-zadań, które są zamieszczane, komentowane i moderowane na TuDu.

Przypominamy przy tej okazji 10 zasad współpracy e-wolontariackiej, które opracowaliśmy z myślą o współpracy organizacji z e-wolontariuszami właśnie na TuDu:

1. Wprowadź e-wolontariusza/e-wolontariuszkę do organizacji i zapoznaj go/ją z zasadami współpracy.

2. Jasno określ zadania, czyli daj znać:

– czego oczekujesz
– jaki cel ma wykonanie zadania, komu pomoże
– na kiedy ma być wykonane
– i w jakiej formie.

3. Pamiętaj o poszanowaniu praw autorskich i o oznaczaniu autorów. Poinstruuj e-wolontariusza/e-wolontariuszkę, jak poruszać się w tym obszarze.

4. Przekaż e-wolontariuszowi/e-wolontariuszce informacje i materiały niezbędne do wykonania zadania.

5. Ustal kanały komunikacji.

6. Upewnij się, czy wszystko jest jasne i czy e-wolontariusz/e-wolontariuszka czegoś jeszcze potrzebuje na tym etapie.

7. Pamiętaj o formalnościach – porozumieniu, zaświadczeniu, referencjach, ubezpieczeniu (o ile dotyczą Waszej współpracy).

8. Przekaż e-wolontariuszowi/e-wolontariuszce informację zwrotną po realizacji zadania.

9. Jeśli obie strony wyrażają chęć – ustalcie zasady dalszej współpracy.

10. Podziękuj e-wolontariuszowi/e-wolontariuszce i wystaw zaświadczenie, jeśli mu/jej się przyda!

Zachęcamy do wypróbowania nowej funkcjonalności oraz wrzucania mikro-zadań! Znajdźcie z TuDu e-wolontariuszy Waszych marzeń 🙂