Aktywizm w skali mikro: jak pomagamy online?

Czy uważacie, że nowe technologie mają pozytywny, czy negatywny wpływ na nasz świat? Niezależnie od tego, do którego grona należycie – „technooptymistów” czy „technopesymistów”, czy może plasujecie się gdzieś po środku, na pewno przyznacie, że technologia zmieniła sposoby angażowania się społecznego, działania wolontariackiego i aktywizmu.

O tym, jak zmienia się współcześnie wolontariat i aktywizm w kontekście nowych technologii, a także o tym, jak pomagamy online, bardzo ciekawie pisze Ola z naszej Fundacji na łamach bloga Sektora 3.0. Serdecznie zapraszamy Was do lektury artykułu 🙂

Nowe trendy w pomaganiu i aktywizmie online

W artykule Ola wymienia trzy trendy w działaniach społecznych online: mikrowolontariat, wolontariat epizodyczny i slacktywizm. Poza krótkim opisem każdego z nich, w artykule Oli znajdziecie także przykłady takiego zaangażowania oraz omówienie zarówno potencjału, jak i zagrożeń z niego wynikającego.

Mikrowolontariat zapewne kojarzycie z TuDu.org.pl – prowadzonej przez nas platformy łączącej organizacje i e-wolontariuszy. Również wiele projektów które dodajemy do naszej bazy opiera się na tej formie zaangażowania społecznego.

Wolontariat epizodyczny to nic innego, jak krótkotrwałe zaangażowanie się na rzecz konkretnego wydarzenia lub inicjatywy. Co ciekawe, termin ten powstał już w 1990! A zatem, choć nie jest to całkiem nowe zjawisko, w ostatnich latach coraz częściej mówi się i bada tę formę zaangażowania społecznego.

Slacktywizm to chyba najbardziej popularne obecnie pomaganie online. Ta kategoria obejmuje działania nie wymagające dużego zaangażowania, np. podpisanie petycji online, udostępnienie posta czy zmiana „nakładek” na zdjęciach profilowych w mediach społecznościowych. Jak takie zaangażowanie wypada w kontekście innych działań wolontariackich? Jakie są jego plusy i minusy? Tego dowiecie się z artykułu!

Jeszcze raz bardzo dziękujemy zespołowi Sektora 3.0, z którym mamy ogromną przyjemność współpracować przy cyklu eksperckich artykułów! 🙂 Gorąco zachęcamy także do lektury innych artykułów na blogu Sektora 3.0 – znajdziecie tam mnóstwo przydatnych wskazówek i wiedzy z zakresu edukacji, pracy, technologii oraz komunikacji w NGO.

Koordynujesz lub organizujesz wolontariat – mamy dla Ciebie mini-kurs o e-wolontariacie! A może szukasz e-wolontariuszy? Jeśli tak, znajdziesz ich na TuDu!

Chcesz zostać e- wolontariuszem, ale jeszcze nie wiesz jak? Wskakuj na TuDu i sprawdź dostępne zadania!