E-wolo_jak_zaczac

Regularnie korzystasz z Internetu, ale nudzi cię codzienne przeglądanie tablic w mediach społecznościowych i czytanie serwisów informacyjnych? Wykorzystaj czas spędzany w Sieci aktywnie i zostań e-wolontariuszem!

Kim jest e-wolontariusz?

To osoba, która wykorzystuje Internet aby wspierać projekty społeczne i na rozmaite sposoby pomagać innym. E-wolontariusze redagują Wikipedię, tworząc z niej największą ogólnodostępną encyklopedię na świecie, dzielą się doświadczeniem na forach pomocowych, tworzą darmowe kursy edukacyjne, pomagają w adopcji zwierząt, podpisują petycje, wspierają kampanie społeczne i mnóstwo innych inicjatyw, które mogą czynić świat lepszym miejscem. Wszystko to robią dobrowolnie i bez oczekiwania wynagrodzenia, bo ich wielką motywacją jest chęć tworzenia, współdziałania i pomagania innym.

Kto może zostać e-wolontariuszem?

Każdy, kto ma chęci oraz dostęp do Internetu i podstawowe umiejętności korzystania z niego.

Jak zostać e-wolontariuszem?

  1. Zastanów się, co cię interesuje.

E-wolontariusz to osoba, która działa z pasją. Może kochać ekologię i wspierać akcję Adoptuj Pszczołę Greenpeace. Może płynnie mówić po hiszpańsku i pomagać redagować kursy językowe w Duolingo. Może tworzyć petycje na Avaaz, zbierając poparcie dla projektu, który rozwiąże ważny społeczny problem. Może też działać na TuDu.org.pl, wpierając rozmaite projekty społeczne prowadzone przez setki organizacji z całej Polski.

Jeśli chcesz zacząć działać, znajdź w sobie e-wolontariusza! Zastanów się, czym się interesujesz? Jakie sprawy są dla ciebie ważne? Co chciałbyś/chciałabyś zmienić w swoim otoczeniu? Komu chciałbyś/chciałabyś pomóc?

  1. Odkryj swoje mocne strony.

E-wolontariusz to osoba, która dzieli się nie tylko swoim czasem – przede wszystkim dzieli się wiedzą i umiejętnościami. Niekoniecznie tymi zdobytymi w szkole – często wynikają one z życiowego doświadczenia.

Zastanów się, jakimi umiejętnościami możesz się podzielić? Może masz „lekkie pióro” i piszesz świetne teksty? A może potrafisz montować filmiki? Albo jesteś mistrzem wyszukiwania informacji? Każdy z nas potrafi coś, co może okazać się bardzo cenne dla kogoś w potrzebie!

  1. Znajdź projekt/ organizację, które chcesz wesprzeć.

E-wolontariusz nigdy nie działa sam – potrafi świetnie wykorzystywać komunikacyjną siłę Internetu i znajdować osoby, które mają taki sam zapał i chęć do działania.

Kiedy wiesz już, czym chciałbyś/ chciałabyś się zajmować, znajdź ludzi, z którymi możesz rozpocząć swoją przygodę z e-wolontariatem. Możesz wyszukać w Internecie konkretny projekt (np. na portalu E-wolontariat.pl), organizację (np. na ngo.pl) lub zadanie w Bazie Zadań na TuDu.org.pl.

  1. Działaj!

E-wolontariusz to osoba odpowiedzialna, rzetelna i terminowa. Kiedy podejmie się wykonania jakiegoś zadania, daje z siebie 100%.

E-wolontariuszem możesz zostać już dziś! Wejdź na TuDu.org.pl, zarejestruj się i współpracuj z setkami organizacji i e-wolontariuszy z całej Polski z dowolnego miejsca, o dowolnej porze!

 

 

 

 

 

 

Artykuł powstał w ramach projektu „Wolontariat z TuDu”, dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Zdjęcie: Stokpic, CC0

Zapisz

Leave a Comment

Your email address will not be published.