CROWDFUNDING, CZYLI JAK ZBUDOWANO STATUĘ WOLNOŚCI I NIE TYLKO!

Podobno pierwsza inicjatywa crowdfundingowa miała miejsce jeszcze w XIX wieku. Jak w krótkim czasie zebrać 300 tys. dolarów i dokończyć budowę jednego z najbardziej znaczących pomników w USA? Zwrócono się do obywateli – każdy z nich, wpłacając bardzo drobne sumy, przyczynił się do wspierania wspólnej inicjatywy. Dzięki crowdfundingowi Statua Wolności od 1886 r. ma swoje miejsce na Wyspie Wolności, a w świadomości całego świata jest symbolem Stanów Zjednoczonych.

Wiek XXI to rozwój nowych technologii i czas „cyfrowej rewolucji”. Nie porzucono dawnych odkryć, a nadano im nową formę. Crowdfunding dziś to internetowe platformy, za pomocą których organizacje czy osoby indywidualne mogą zbierać fundusze potrzebne do rozwiązania problemów lub osiągnięcia ważnych celów. Na całym świecie funkcjonuje dziś około 500 takich platform, z których większość działa w Europie.

Jak działa crowdfunding? Przyjrzyjmy się dobrym praktykom zaczerpniętym z Polski!

SiePomaga.pl

Dzięki SiePomaga.pl w szybki i bezpieczny sposób można zorganizować zbiórkę internetową.

Wystarczy zapał do pomagania, dobra okazja oraz SiePomaga.pl, aby w szybki sposób zorganizować zbiórkę internetową dla potrzebujących ludzi, zwierząt lub na rzecz ulubionej organizacji pozarządowej. Urodziny, śluby czy wyzwania sportowe (np. maratony) to idealne okazje do zorganizowania własnej e-zbiórki na dostępny na SiePomaga.pl cel lub organizację pozarządową.

MarzycielskaPoczta.pl

Marzycielska Poczta to akcja pisania tradycyjnych listów i kartek do przewlekle chorych dzieci. Akcja jest w pełni dobroczynna, nie stoi za nią żadna firma czy fundacja, a dwójka młodych ludzi, którzy znaleźli nietypowy sposób na pomaganie innym. Organizatorzy odnajdują dzieci, które chciałyby otrzymywać kartki i listy, a następnie umieszczają profile maluchów na stronie internetowej. Każdy, kto ma ochotę zrobić coś dobrego dla innych, może pobrać dane adresata i wysłać do niego list. W ciągu pięciu miesięcy dzieci otrzymały tysiące listów z Polski oraz ze świata, a do akcji włączyły się szkoły, przedszkola, ośrodki dla niepełnosprawnych, zakłady karne oraz polskie gwiazdy. Każdy list jest na wagę złota i wywołuje uśmiech na twarzach dzieci.

Ludzie-Serca.pl

Inicjatywa grupy nieformalnej Ludzie-Serca opiera się na udzielaniu pomocy rodzicom chorych dzieci m.in. w komunikowaniu się z klinikami (w Polsce i na świecie), w tłumaczeniu dokumentów, tworzeniu apeli, plakatów i ulotek, kontaktowaniu z mediami, rozpowszechnianiu informacji na temat pomocy. Obecnie Ludzie-Serca korzystają z pomocy około 100 e-wolontariuszy z Polski i zagranicy, którzy organizują również inne akcje, m.in. Mikołajki, wyprawki szkolne, Wielkanoc, Dzień Dziecka, pomagają także rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej (pomoc finansowa, paczki żywnościowe, odzież).

Leave a Comment

Your email address will not be published.