Wzór do postów bloga e-wolo(1)

Dziś 5 grudnia – data dobrze znana wszystkim wolontariuszom i e-wolontariuszom. Tak, to Wasze święto! Przede wszystkim dziękujemy za Wasze działania, empatię i chęci niesienia pomocy w tak wielu różnych projektach na całym świecie. W dzisiejszym artykule chcieliśmy pokazać korzyści płynące z wolontariatu i e-wolontariatu. Czego nauczy Cię e-wolontariat? Zapraszamy do sprawdzenia.

Czego nauczy Cię e-wolontariat?

Wolontariat to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu oraz wzmocnienie siebie. Dlaczego? Wolontariat daje poczucie sprawczości i satysfakcję, że udało nam się zrobić coś dobrego. Dodatkowo to przestrzeń na nauczenie się nowych rzeczy – m.in. organizacji czasu, ustalania priorytetów czy współpracy. Każdy rodzaj wolontariatu uczy czegoś nowego – wolontariat w schronisku dla zwierząt może rozwinąć naszą empatię, a wolontariat w szkole umiejętność pracy z dziećmi i kreatywność. A co pomaga rozwinąć e-wolontariat, czyli wolontariat przez Internet?

Kompetencje cyfrowe

Wolontariat przez Internet do doskonała przestrzeń na rozwijanie i wzmacnianie swoich kompetencji cyfrowych. Według definicji Zaleceń Rady Europejskiej kompetencje cyfrowe „obejmują krytyczne i odpowiedzialne korzystanie z technologii cyfrowych i interesowanie się nimi do celów uczenia się, pracy i udziału w społeczeństwie”.

Są to m.in komunikowanie się, bezpieczeństwo w sieci, rozwiązywanie problemów czy tworzenie treści cyfrowych. Są one niezbędne w dzisiejszym świecie, w którym coraz więcej usług i czynności przenosi się do przestrzeni cyfrowej. Dzięki wolontariatowi przez Internet możecie nauczyć się korzystać z informacji i danych, wyszukiwać ich, patrzeć krytycznie na materiały publikowane w sieci, komunikować się w sposób cyfrowy i tworzyć treści do Internetu – czyli właśnie nabywać i rozwijać kompetencje cyfrowe.

Organizacja czasu w sieci

Kto z nas nie wszedł czasem do Internetu sprawdzić jedną małą rzecz, a po kilku godzinach wylądował czytając o historii maszyny parowej? Internet to środowisko, gdzie wiele rzeczy nas rozprasza, przywołuje i odciąga wzrok. Wykonując działania wolontariackie przez Internet mamy szansę nauczyć się skupiać na najważniejszych treściach, wyszukiwać konkretnych informacji i organizować sobie czas w sieci. Uczy jak wykonać konkretne, powierzone nam zadanie, a jednocześnie uniknąć rozpraszania się. Umiejętność organizacji czasu i skupiania się na najważniejszych zadaniach jest niezwykle istotna. W świecie wirtualnym i nie tylko. 🙂

Pokonywanie barier miejsca i czasu

E-wolontariat jest doskonałym przykładem tego, że w dzisiejszym świecie wystarczy dostęp do Internetu by móc zrobić dużo dobra. Niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Dlatego jeśli czasem macie wrażenie, że wokół Was nic się nie dzieje (bo np. pochodzicie z małej miejscowości) włączcie się w e-wolontariat! To właśnie przestrzeń Internetu pokazuje jak wiele jest projektów i inicjatyw, do których można dołączyć z domu. E-wolontariat daje także możliwość na otwarcie się na świat i ludzi, których w realnym świecie moglibyśmy nigdy nie spotkać.

Czego uczy e-wolontariat? Perspektywa wolontariuszy

Możemy napisać o tym, czego uczy wolontariat jeszcze naprawdę dużo. Myślimy jednak, że nic nie przekonuje bardziej niż przykład osób, które już włączyły się w różne działania e-wolontariackie. Dlatego szczególnie dzisiaj zapraszamy do sprawdzenia historii Pawła, który w e- wolontariacie dostrzega swobodę działania. Zajrzyjcie też do artykułu o Mai, której e- wolontariat dał odwagę do bycia zaangażowaną. Poczytajcie o Danylo, który dzięki e-wolontariatowi dostrzegł elastyczność w niesieniu pomocy. Możecie także sprawdzić co miała na myśli Daria, dla której e-wolontariat jest workiem pełnym prezentów.

A może i Wy dołączycie do tego grona? Koniecznie napiszcie do nas jakie korzyści z e-wolontariatu dostrzegacie i czego się dzięki niemu nauczyliście. Chętnie podzielimy się Waszą historią. 🙂

A na zakończenie – dziękujemy, że jesteście! Mamy nadzieję, że także dostrzegacie, że wolontariat, który wykonujecie uczy Was nowych rzeczy i pomaga się Wam rozwijać. A przede wszystkim, że przynosi mnóstwo satysfakcji i radości!

 

Koordynujesz lub organizujesz wolontariat – mamy dla Ciebie mini-kurs o e-wolontariacie! A może szukasz e-wolontariuszy? Jeśli tak, znajdziesz ich na TuDu!

Chcesz zostać e- wolontariuszem, ale jeszcze nie wiesz jak? Wskakuj na TuDu i sprawdź dostępne zadania!