grafiki do artykułów – e-wolo

E-wolontariusze działają społecznie za pośrednictwem Internetu. Czasem działają w domu, czasem w autobusie, czasem na plaży lub w górach, za to zawsze w pełnej gotowości i z chęcią do pomagania innym 🙂 Naprawdę warto zostać e-wolontariuszem/e-wolontariuszką! Taka forma zaangażowania społecznego daje mnóstwo satysfakcji i innych korzyści. Jakich? Przedstawiamy 9 najpopularniejszych.

Jako e-wolontariusz/ka:

1. Nie nudzisz się w Internecie.

Surfowanie w Internecie to dla ciebie nie tylko przeglądanie mediów społecznościowych i serwisów informacyjnych – ty się nigdy nie nudzisz, bo wszędzie widzisz przestrzeń do działania: a to ciekawą akcję społeczną, a to grupę aktywistów promującą petycję na ważny dla ciebie temat, a to organizację, która szuka wsparcia przy zmontowaniu filmiku… Widzisz i pomagasz, jak możesz!

2. Zdobywasz cenne umiejętności, doświadczenie i kontakty.

Każde zadanie to nowa umiejętność: doskonalisz się w sztuce pisania artykułów, szlifujesz kompetencje komunikacyjne, uczysz się tworzyć materiały graficzne. Zdobywasz cenne doświadczenie zawodowe – współpracujesz z różnorodnymi organizacjami i instytucjami z całej Polski (czasem też z całego świata!), uczysz się pracy na odległość, sztuki negocjacji oraz konkretnych umiejętności praktycznych, które przydadzą ci się w zawodzie. Wreszcie – zdobywasz cenne kontakty, które mogą zaprocentować zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

3. Poznajesz ludzi, dla których ważne są te same wartości.

Dzięki nim czujesz, że nie jesteś sam/a i że razem możecie mieć realny wpływ na zmienianie świata na lepsze. Możesz działać w zespole osób, które znasz ze swojej miejscowości albo pomagać wspólnie z grupą osób z różnych zakątków Polski czy świata, których nigdy nie widziałeś/aś na oczy.

4. Dowiadujesz się, jak dużo ciekawych projektów społecznych dzieje się wokół ciebie.

Nawet jeśli mieszkasz w małej miejscowości i wydawało ci się, że nic się nie dzieje, dzięki e-wolontariatowi masz szansę przekonać się, że ciekawych inicjatyw jest bardzo dużo i że możesz je wspierać, skąd tylko chcesz.

5. Wykorzystujesz swoje unikalne umiejętności dla dobra innych

E-wolontariat to szansa, by wreszcie skończyć z postrzeganiem wolontariuszy jako naiwniaków, którzy nie dysponują niczym więcej poza wolnym czasem. Będąc e-wolontariuszem, mamy szansę zaoferować to, co w nas wyjątkowe i unikalne: doświadczenie w pisaniu wniosków przyda się w związku z pozyskiwaniem funduszy, umiejętności graficzne w związku z projektowaniem logotypu, a duża liczba znajomych na portalu społecznościowym – podczas nagłaśniania planowanej akcji.

6. Możesz dzielić się pomysłami i inspirować się pomysłami innych.

Internet to jedna wielka burza mózgów. Na TuDu.org.pl znajdziesz wiele zadań, w których możesz pomóc organizacjom pozarządowym, dzieląc się z nimi swoimi pomysłami (np. Jakie gry edukacyjne spodobają się dzieciom w świetlicy szkolnej? W jakich miejscach promować projekt dla młodzieży? Jakie hasło promocyjne najlepiej się sprawdzi?). Możesz też sam/a się zainspirować i stworzyć nowy projekt społeczny.

7. Możesz pomagać skąd chcesz i kiedy chcesz – globalny zasięg!

Internet pokonuje bariery miejsca i czasu – zadania możesz wykonywać z domu, pociągu, czy szczytu góry – skąd tylko chcesz, o ile masz dostęp do Internetu!

E-wolontariat stwarza szansę zaangażowania się w ciekawe projekty, niezależnie od miejsca zamieszkania.Tradycyjny wolontariat napotyka często na ograniczenia terytorialne, a wysokie koszty dojazdu uniemożliwiają wielu wolontariuszom wzięcie udziału w atrakcyjnych przedsięwzięciach. Dzięki wykorzystaniu Internetu wolontariusz zainteresowany ekologią, losem mniejszości narodowych czy literaturą może włączyć się w projekty z wybranej dziedziny, nawet jeżeli w okolicy nie działa żadna organizacja, zajmująca się daną tematyką.

8. Jeśli zależy ci na zdobyciu doświadczenia w wolontariacie i potrzebujesz zaświadczenia o zaangażowaniu w sprawy społeczne – wiele projektów e-wolontariackich ci to umożliwi. 

Choćby portal TuDu 🙂

Zdarza się, że na różnych etapach życia potrzebne jest zaświadczenie o odbyciu wolontariatu. Na przykład podczas rekrutacji do niektórych liceów. E-wolontariat może być wówczas świetnym rozwiązaniem, zwłaszcza w dobie pandemii (Pamiętaj, żeby upewnić się w każdej instytucji, jakie ma wymagania odnośnie form wolontariatu!).

9. Możesz  po prostu #RobićDobro.

 

Sprawdź e-wolontariat w praktyce na TuDu.org.pl!

O korzyściach z e-wolontariatu możesz poczytać również tutaj.