E-wolontariat na Dzień Kobiet

Dziś Dzień Kobiet! Z tej okazji życzymy wszystkim kobietom i dziewczynom wszystkiego co najlepsze, codziennych inspiracji, energii do działania i spełnienia marzeń. 🙂 A jeśli macie ochotę zaangażować się w projekt e-wolontariacki na rzecz praw kobiet, przygotowaliśmy dla Was listę ciekawych inicjatyw. Zapraszamy do lektury!

Audiopedia – biblioteka wspierająca kobiety

Audiopedia to projekt, który polega na upowszechnianiu wiedzy na temat zdrowia, odżywiania, planowania rodziny czy opieki nad dziećmi, wśród dziewcząt i kobiet z krajów rozwijających się. Platforma udostępnia swoje materiały w formie nagrań audio. Wszystkie treści zostały starannie opracowane przez ekspertów z poszczególnych dziedzin, a następnie przetłumaczone przez e-wolontariuszy z całego świata na ponad sto języków. Otwarte zasoby Audiopedii można odtwarzać w każdym zakątku Afryki, Azji czy Ameryki Łacińskiej dzięki specjalnie zaprojektowanym odtwarzaczom działającym na baterie słoneczne.

Czujesz, że projekt polegający na wzmacnianiu kobiet mających utrudniony dostęp do edukacji to coś dla Ciebie? Możesz włączyć się w promowanie konkretnych materiałów z Audiopedii, w krzewienie jego idei w mediach społecznościowych, tłumaczenia, nagrania, wsparcie IT albo fundraising.

Kolektyw Kariatyda – zasłużone kobiety w Wikipedii

Kolektyw Kariatyda to nieformalna grupa osób zainteresowanych sztuką. Powstał we Wrocławiu na przełomie 2018 i 2019 roku, w związku z organizacją maratonu edycyjnego poświęconego artystkom. Nazwa kolektywu wywodzi się z terminologii historii sztuki. Kariatyda to podpora architektoniczna w formie postaci kobiecej, na której głowie opiera się dźwigany element. Członkinie kolektywu organizują raz w miesiącu wirtualne spotkanie, w ramach którego uzupełniają polską Wikipedię o kobiety zasłużone na różnych polach. Zapraszają do udziału chętne internautki i internautów.

eWKratkę – porozmawiaj z kobietami z aresztu śledczego na warszawskim Grochowie

Dzięki blogowi eWKratke wykluczone z życia społecznego, kulturalnego i cyfrowego mają kontakt ze światem zewnętrznym. Opisują na blogu siebie i swoje sprawy, zadają pytania i dzielą się przemyśleniami i emocjami, starają się pokazać życie więziennej ze swojej perspektywy.

Prowadząca bloga Fundacja Dom Kultury pisze o nim: „Nasz blog jest platformą komunikacji kobiet przebywających w więzieniu ze społeczeństwem na wolności. Powstaje w środowisku całkowicie odciętym od internetu i komputera, dlatego angażuje wiele osób z obu stron muru. Tworzymy go wspólnie. Osadzone piszą teksty, my wstawiamy je do sieci, przynosimy im wydrukowane komentarze, publikujemy ich odpowiedzi. Jesteśmy ich rękami, oczami, interfejsem. Istotę merytoryczną tworzą osadzone.” W przepisywaniu tekstów osadzonych pomagają wolontariuszki. Dla autorek postów bardzo ważne są reakcje czytelników i czytelniczek, dlatego warto poświęcić chwilę na uważny komentarz czy zadanie im pytania dotyczącego treści na blogu, ale też reszty dotyczących autorki spraw.

BABA – Lubuskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet

BABA wierzy głęboko, że w demokracji i społeczeństwie obywatelskim konieczne jest pełne poszanowanie i realizacja praw kobiet oraz ich współuczestnictwo w procesach decyzyjnych. Dlatego BABA wspiera kobiety na wszystkich polach ich działalności i aktywności, a także czynnie przeciwdziała dyskryminacji kobiet oraz przemocy domowej i seksualnej.

Jesteś prawniczką/prawnikiem lub psycholożką/psychologiem? BABA świadczy bezpłatną pomoc i poradnictwo swoim beneficjentom, a zatem Stowarzyszenie poszukuje osób z kwalifikacjami i umiejętnościami interpersonalnymi koniecznymi do pracy z osobami niejednokrotnie skrzywdzonymi, straumatyzowanymi i zdarza się, tzw. – trudnymi. Jeśli nie mieszkasz w województwie lubuskim, możesz pomagać za pośrednictwem Internetu – odpowiadać na pytania przesyłane na pocztę e-mail.

Akcja Menstruacja – walka z ubóstwem menstruacyjnym

Akcja Menstruacja pomaga osobom dotkniętym ubóstwem menstruacyjnym, należącym do różnych środowisk, wykluczonym przez społeczeństwo m.in ze względu na sytuację materialną, pozycję zajmowaną w społeczeństwie, niepełnosprawność, poglądy i inne. Inicjatywa dba o ich prywatność – pomoc dociera do nich za pośrednictwem innych organizacji, które znają ich potrzeby i wiedzą co będzie dla nich najlepsze. Jednocześnie, inicjatywa nie ogranicza się tylko do pomagania tym najbardziej potrzebującym. Organizatorki wierzą, że środki higieniczne są produktem pierwszej potrzeby i robią co w ich mocy, by były ogólnodostępne. Jednym z podstawowych działań wolontariuszy jest organizowanie lokalnych zbiórek produktów higienicznych (część działań odbywa się na żywo, część online), opieka nad Punktami Pomocy Okresowej, oraz promocja Akcji w Sieci.

Fundacja Girls Code Fun – edukacja w zakresie nowych technologii

Misją Fundacji Girls Code Fun jest motywowanie i zachęcanie dziewczyn i kobiet do zdobywania wiedzy w zakresie nowych technologii. Mentorzy Fundacji uczą programowania komputerowego i przekazują umiejętności umożliwiające sukces oraz lepsze zrozumienie współczesnego świata, zdominowanego przez nowe technologie.

Masz zapał do projektów edukacyjnych? Interesujesz się tematem kobiet i dziewczyn w nowych technologiach? Zostań wolontariuszem Fundacji i pomóż uczyć dziewczyny i kobiety programowania w Warszawie i w innych miastach. Fundacja prowadzi także kursy online.

European Network of Migrant Women – działanie na rzecz migrantek w Europie

Organizacja European Network of Migrant Women (ENOMW) działa od 2012 roku. Choć swoją siedzibę ma w Belgii, działa na terenie całej Europy. Jej członkinie pochodzą z różnych części świata: od Azji przez Afrykę i świat arabski po Amerykę Łacińską; są to także migrantki wewnątrzeuropejskie. Reprezentują unikalne bogactwo kulturowe globalnej walki kobiet o wolność ekonomiczną, polityczną, fizyczną. ENOMW to także ponad 50 organizacji członkowskich w 23 krajach Europy. Realizuje projekty i działania, organizuje wydarzenia, seminaria i warsztaty, publikuje raporty. Co najważniejsze, organizacja tworzy przestrzeń dla migrantek, uchodźczyń i dziewczyn z mniejszości etnicznych, aby mogły się nawzajem odnaleźć, spotkać i znaleźć grunt do wspólnej pracy ponad dzielącymi je różnicami. ENOMW poszukuje wolontariuszy w różnych obszarach: redakcji tekstów, mediów społecznościowych, grafiki, tłumaczeń.

Koordynujesz lub organizujesz wolontariat – mamy dla Ciebie mini-kurs o e-wolontariacie! A może szukasz e-wolontariuszy? Jeśli tak, znajdziesz ich na TuDu!

Chcesz zostać e-wolontariuszem, ale jeszcze nie wiesz jak? Wskakuj na TuDu i sprawdź dostępne zadania!