fot. Paweł Bieniek

Realizowany przez lubelski samorząd projekt „Koleżeńskie korepetycje” udowodnił, że młodzi ludzie chętnie angażują się w wolontariat online. Zdobywają w ten sposób nie tylko doświadczenie, które kształtuje ich zawodową ścieżkę, ale również rozwijają sieci kontaktów i nabywają umiejętności związane np. z nowymi technologiami. Okazuje się, że działania realizowane w internecie mogą być też sposobem na nawiązanie relacji.

„Koleżeńskie korepetycje” w pigułce

„Koleżeńskie korepetycje” to inicjatywa przeprowadzana w formule online przez Urząd Miasta Lublin. Jest kierowana do maturzystów, którzy przed egzaminami dojrzałości chcą powtórzyć najtrudniejsze dla nich zagadnienia oraz dowiedzieć się więcej na temat studiów w Lublinie. Pomagają im w tym studenci lokalnych uczelni. Bezpłatne korepetycje udzielane są z różnych przedmiotów (zarówno z podstawowego zakresu matury, jak i z rozszerzonego), tj. matematyki, angielskiego, chemii i biologii. Podczas spotkań, przy wykorzystaniu platform i narzędzi do zdalnego nauczania, maturzyści nie tylko rozwiązują zadania i testy, ale również mają okazję porozmawiać o swoich edukacyjnych planach.

Dla organizatorów projektu bardzo duże znaczenie ma bezinteresowna pomoc i chęć dzielenia się wiedzą przez młodych. Dzięki „Koleżeńskim korepetycjom” Miasto Lublin rozwija również akademickość i zachęca do podejmowania studiów na lubelskich uczelniach. Szczególną wartością projektu jest więc nie tylko merytoryczna pomoc przed egzaminem dojrzałości, ale także możliwość bezpośredniej rozmowy ze starszym kolegą, czy koleżanką i poznania w ten sposób wybranej uczelni „z pierwszej ręki”. Studenci jako korepetytorzy występują w roli „ambasadorów” idei „akademickiego Lublina”.

– Akademickość od dawna stała się domeną naszego miasta. Studenci wraz ze swoją energią i kreatywnością, to nieodzowny element Lublina. Bardzo zależy nam na tym, by wzmacniać pozycję Lublina jako atrakcyjnego ośrodka kształcenia. Poprzez łączenie studentów i maturzystów we wspólnym przedsięwzięciu, chcemy ułatwić uczniom maturalnych klas przygotowanie do egzaminów, ale także zachęcić ich do studiowania i pozostania w naszym mieście – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Oprócz korepetycji dla maturzystów, podczas ostatniej edycji (2022) odbywały się także spotkania dla ukraińskich uczniów ze szkół ponadpodstawowych. W ramach modułu „Sąsiedzkie korepetycje” młodzież, która przyjechała do Lublina uciekając przed wojną, poznawała podstawy języka polskiego.

Opinie uczestników

Podobało mi się bardzo, że mogłam podzielić się moimi (osoby kończącej już studia) doświadczeniami z uczniami liceum, którzy będą dopiero zaczynać swoją przygodę na uczelni. Cieszę się, że mogłam udzielić paru wskazówek, które ja, kilka lat temu, jako „świeżak” na pewno chciałabym dostać. Z pewnością ponownie wzięłabym udział w takim projekcie.

Korepetycje przebiegły bez zakłóceń. Tematy zostały zaplanowane na pierwszych korepetycjach i były przeprowadzone według planu. Głównie skupiłam się na tematach, które były najbardziej problematyczne oraz zadaniach maturalnych. Dodatkowo maturzystki dowiedziały się o ciekawych wydarzeniach, w których mogą wziąć udział w Lublinie oraz ogólnie o tym, że warto podejmować się nowych inicjatyw.

Podsumowując moje doświadczenia z projektem ,,Koleżeńskie korepetycje” mogę powiedzieć, że nauka z uczniami przebiegała w bardzo przyjemnej atmosferze. Była to dobra szansa do przetestowania swoich możliwości, poznania nowych osób i nauki pracy w grupie.

Bardzo dziękuję za wsparcie i umożliwienie spotkań. Dały ogromną satysfakcję oraz zaowocowały wieloma interesującymi przemyśleniami i dyskusjami;) Myślę, że forma spotkań była jak najbardziej sprzyjająca nauce. W łatwy sposób pozwalała się skomunikować. Zdecydowanie bardziej efektywne są spotkania w małych grupach, czy nawet indywidualne, jak w moim przypadku (…). Gratuluję pomysłu i wykonania projektu, jestem pod wrażeniem.

Pomysł „Koleżeńskich korepetycji” w formie online był bardzo dobry. Dzięki takiej formie, udział w wydarzeniu mogły wziąć osoby z całego województwa lubelskiego. Myślę, że maturzyści byli zadowoleni z możliwości powtórzenia materiału. Dowiedzieli się również więcej na temat studiowania i uczelni w Lublinie. Uczniowie chętnie angażowali się w rozwiązywanie zadań i omawianie zagadnień. Dzięki prowadzonym zajęciom, mogłam jako korepetytor podzielić się swoją wiedzą z innymi, mam nadzieję że będzie ona przydatna na egzaminach.

Inicjatywa projektu bardzo mi się podobała. Jestem dumna z tego, że mogłam przekazać dalej swoją wiedzę, odpowiedzieć na pytania odnośnie studiowania w Lublinie oraz poszczególnych uczelni oraz po prostu pomóc. Mam nadzieję, że zajęcia ze mną wszyscy wspominają miło i zdali maturę z dobrym wynikiem, dzięki któremu spełnią marzenia odnośnie studiów czy dalszych planów. (…) Mam nadzieję, że projekt odbędzie się w następnym roku, z chęcią wezmę w nim udział kolejny raz.

Koleżeńskie korepetycje zdjęcie ilustrujące artykuł

fot. Paweł Bieniek

„Koleżeńskie korepetycje 2022” – w skrócie

 • prawie 50 spotkań
 • 40 uczestników
 • w tym 11 korepetytorów.

„Koleżeńskie korepetycje” to zatem:

 • inicjatywa kierowana do maturzystów, którzy przed egzaminami powtarzali najtrudniejsze zagadnienia maturalne oraz mogli dowiedzieć się więcej na temat studiów w Lublinie; pomagali im w tym studenci lubelskich uczelni;
 • bezpłatne korepetycje udzielane z różnych przedmiotów (matematyka, język angielski, biologia, chemia);
 • projekt realizowany w formule spotkań online;
 • uczniowie, podzieleni na kilkuosobowe grupy (do 3 osób w grupie) pracowali z korepetytorami nad przykładowymi testami maturalnymi z poprzednich lat lub nad zaproponowanymi przez siebie zagadnieniami;
 • projekt był również okazją do rozmowy o ofercie lubelskich uczelni, studenckim życiu w Lublinie, czy perspektywach rozwoju edukacyjnego oraz zawodowego.

„Sąsiedzkie korepetycje”:

 • moduł dla uczniów szkół ponadpodstawowych z Ukrainy;
 • na zajęciach uczniowie poznawali podstawowe zwroty i słowa w języku polskim, a także mieli możliwość dowiedzieć się o Lublinie, ofercie miasta dla młodzieży, a także o ofercie uczelni;
 • spotkania odbywały się online, w języku ukraińskim, bądź rosyjskim;
 • korepetytorami byli studenci lubelskich uczelni.

„Koleżeńskie korepetycje – 2022” w formule online były organizowane po raz drugi. Realizacja projektu odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury”.

Więcej informacji o projekcie: podsumowanie pierwszej edycji.

Kontakt do Organizatora:

Urząd Miasta Lublin
Wydział Strategii i Przedsiębiorczości
tel. 81 466 2515

Dziękujemy Organizatorom za nadesłanie informacji o projekcie! 

 

Koordynujesz lub organizujesz wolontariat – mamy dla Ciebie mini-kurs o e-wolontariacie! A może szukasz e-wolontariuszy? Jeśli tak, znajdziesz ich na TuDu!

Chcesz zostać e- wolontariuszem, ale jeszcze nie wiesz jak? Wskakuj na TuDu i sprawdź dostępne zadania!