Wolontariat hybrydowy

Ostatnio dużo mówi się o pracy w systemie hybrydowym, czyli częściowo w biurze, częściowo z domu. Wielu z nas docenia możliwość wykonywania pracy zdalnie, oszczędzanie czasu na dojazdach i bardziej swobodne planowanie swoich zadań. Podobne zjawisko obserwujemy w świecie wolontariatu.

W wolontariackich projektach hybrydowych część działań odbywa się „w realu”, na przykład w domu opieki czy na trasie maratonu, a część online, choćby działania promocyjne, komunikacyjne czy upowszechnianie efektów. Niektóre projekty angażujące wolontariuszy wydają się stworzone do takiej mieszanej formy pracy.

Spójrzmy na przykład schroniska dla bezdomnych zwierząt, którego celem jest znalezienie bezpiecznych domów dla swoich podopiecznych. Na pierwszym etapie akcji adopcyjnej na ogół potrzebne będą odwiedziny na miejscu, zapoznanie się z wybranym zwierzakiem i jego historią, a potem sesja zdjęciowa, podczas której powstaną ujmujące zdjęcia dla potencjalnych przyszłych opiekunów. Niektórzy kręcą również filmiki, w których opowiadają o psie czy kocie, jego stanie zdrowia, wieku, usposobieniu i jego reakcjach na inne domowe zwierzęta. Kolejny krok wymagać już będzie zaangażowania online – przygotowane materiały trzeba teraz bowiem jak najszerzej rozpowszechnić w Internecie. Skuteczna kampania adopcyjna to często tygodnie czy miesiące wrzucania linków na grupy tematyczne w mediach społecznościowych i strony z ogłoszeniami, wielokrotne apele to własnego grona znajomych oraz odpowiadanie na pytania zainteresowanych. Wszystkie te aktywności składają się właśnie na wolontariacki projekt hybrydowy. Jeśli czujecie, że to coś dla Was, możecie zgłosić chęć pomocy w schronisku nieopodal Waszego miejsca zamieszkania. 

Coraz więcej organizacji rozszerza swoje projekty o działalność online. Często zaczynają one współpracę z wolontariuszami od spotkania stacjonarnego, stopniowo przenosząc jego aktywność do Sieci. Jedną z takich instytucji jest Muzeum Auschwitz Birkenau, które zaprasza do współpracy hybrydowej osoby zainteresowane historią II wojny światowej.

Wolontariat hybrydowy staje się też powoli obiektem zainteresowania koordynatorów wolontariatu pracowniczego. Spragnieni grupowych przeżyć i poczucia sensu wolontariusze-pracownicy, chętniej angażują się społecznie online, jeśli mogą połączyć to ze spotkaniem na żywo i akcją w terenie. Staramy się obserwować z bliska ten trend, obiecujemy sprawozdawać na bieżąco.

Z pewnością warto śledzić ten wątek 🙂