Jak wdrożyć program wolontariatu w organizacji?

Wolontariusze i wolontariuszki to nieoceniona pomoc w wielu organizacjach społecznych. Jednocześnie warto zadbać o to, aby program wolontariatu był przemyślany, wdrażany kompleksowo i dostosowany do potrzeb organizacji oraz możliwości wolontariuszy.

W artykule na blogu Sektora 3.0, autorstwa Oli z naszej Fundacji, znajdziecie przydatne wskazówki które pomogą Wam ocenić, czy jesteście gotowi na wprowadzenie programu wolontariatu w Waszej organizacji. Co ważne, quiz może być pomocny nie tylko dla młodych organizacji, ale także dla instytucji które już współpracują z wolontariuszami. Jak pisze Ola – zawsze jest dobry moment na autorefleksję! Zapraszamy zatem do lektury przedstawicieli i przedstawicielki organizacji zainteresowanych wartościową, długofalową współpracą z wolontariuszami i wolontariuszkami.

Jesteście gotowi, aby zacząć wdrażać program wolontariatu w Waszej organizacji? Część II poradnika znajdziecie tutaj.

Narzędzia ułatwiające wdrożenie wolontariatu

W artykule Ola przedstawia także listę narzędzi, które mogą być pomocne we wdrażaniu wolontariatu, komunikacji i promocji w organizacji. Warto podkreślić, że większość tych narzędzi jest darmowa. Jednocześnie pamiętajmy, że mimo coraz większej liczby dostępnych narzędzi, nie trzeba korzystać z ich wszystkich. Jak pisze Ola, warto wdrażać narzędzia stopniowo, mając w pamięci to, że narzędzia mają Wam ułatwiać i usprawniać pracę, a nie być dla Was obciążeniem.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy zespołowi Sektora 3.0, z którym mamy ogromną przyjemność współpracować przy cyklu eksperckich artykułów! 🙂 Gorąco zachęcamy także do lektury innych artykułów na blogu Sektora 3.0 – znajdziecie tam mnóstwo przydatnych wskazówek i wiedzy z zakresu edukacji, pracy, technologii oraz komunikacji w NGO.

Zaś jeśli poszukujecie więcej ciekawych treści o (e-)wolontariacie kierowanych do organizacji społecznych, zapraszamy na naszego bloga!

Koordynujesz lub organizujesz wolontariat – mamy dla Ciebie mini-kurs o e-wolontariacie! A może szukasz e-wolontariuszy? Jeśli tak, znajdziesz ich na TuDu!

Chcesz zostać e- wolontariuszem, ale jeszcze nie wiesz jak? Wskakuj na TuDu i sprawdź dostępne zadania!