Wzór do postów bloga e-wolo

Dla nauczycieli, koordynatorów wolontariatu i nie tylko 🙂 Wybrane narzędzia cyfrowe będą szczególnie przydatne, jeśli realizujecie projekty e-wolontariackie lub hybrydowe poza lekcjami czy miejscem pracy i potrzebujecie narzędzi do sprawnej komunikacji z uczniami czy współpracownikami. To także wsparcie, gdy angażujecie w akcję wolontariacką osoby z różnych miejsc Polski lub świata. 🙂

W internecie jest dostępnych wiele bezpłatnych narzędzi, które mogą być pomocne również przy koordynowaniu projektów e-wolontariackich. Pamiętajcie, że wszystkie one mają własne zasady użytkowania, regulaminy i polityki prywatności, z którymi koniecznie należy się zapoznać. Zawierają one informacje, takie jak sposób przetwarzania danych osobowych użytkowników, zasady archiwizowania treści zamieszczanych przez użytkowników czy kwestie licencji, jakim podlegają publikowane treści. Ich wnikliwa analiza pozwala ocenić, czy korzystanie z danej usługi na proponowanych warunkach jest dla was do zaakceptowania w kontekście pracy szkolnej.

Właściciel serwisu może np. ustalić, że wszystkie zamieszczane w serwisie zdjęcia mogą zostać wykorzystane przez niego w celach reklamowych bez konieczności uzyskania zgody ich autora (przeniesienie praw autorskich majątkowych z autora na właścicieli serwisu) albo że dane osobowe użytkowników będą udostępniane zewnętrznym firmom w celach marketingowych. Dlatego właśnie warto dokładnie przestudiować najważniejsze dokumenty regulujące zasady
korzystania z danego serwisu lub usługi.

Wybrane narzędzia do zarządzania zadaniami:

Remember The Milk
rememberthemilk.com

Popularna, prosta w użyciu lista zadań, które mamy do zrobienia. Dostępna przez telefon, w internecie i w Google Apps. Korzystają z niej zarówno spore firmy, jak i osoby indywidualne. Pozwala wyrzucić z głowy wszystkie ważne sprawy, które nas zaprzątają, i przypomina o nadchodzących zadaniach. Jeśli macie ochotę wypróbować nieco bardziej złożone aplikacje do zarządzania projektami, polecamy Asana lub Trello.

Do planowania spotkań:

Doodle
doodle.com
Bardzo proste, łatwe w obsłudze narzędzie do ustalania dogodnej dla uczestników daty spotkania. Pozwala zaoszczędzić czas na negocjacje i poznawanie szczegółów kalendarza każdego z osobna.

When2Meet
when2meet.com
Pełni podobną funkcję co Doodle, czyli również umożliwia maksymalnie płynne aranżowanie spotkań, tyle że to narzędzie pozwala uczestnikom zaznaczać okres, w którym są do dyspozycji, a nie jedynie wybrać konkretną datę.

Narzędzia do przygotowywania i prowadzenia spotkań:

Zoom
zoom.us
Microsoft Teams
microsoft.com/microsoft-teams

Google Chat
chat.google.com

Jitsi
meet.jit.si

Powszechnie wykorzystywane w okresie nauki zdalnej, przetestowane w szkole na wszystkie sposoby.

Miro
miro.com
Jest jednym z najpopularniejszych narzędzi do pracy wizualnej. Aplikacja oferuje wiele różnorodnych szablonów, dzięki którym można szybko stworzyć
mapę myśli czy przestrzeń na dodawanie przemyśleń podczas spotkania. Można korzystać z gotowych szablonów lub je personalizować. Po Miro można poruszać się na wiele różnych sposobów, warto poznać je wszystkie.

Mural
mural.co
Podobną funkcję pełni aplikacja Mural, cyfrowa przestrzeń do współpracy wizualnej, stworzona z myślą o synchronicznej pracy w grupie. Jeśli chcecie sprawić, żeby spotkanie czy narada były bardziej produktywne i stanowiły dla uczestników źródło przyjemności, wykorzystajcie możliwości oferowane przez to narzędzie.

Mentimeter
mentimeter.com
Narzędzie pozwalające na szybkie tworzenie prezentacji za pomocą edytora
online. Umożliwia dodawanie pytań, quizów, slajdów, grafik i innych elementów angażujących uczestników. Mogą oni łączyć się z prezentacją na żywo
i odpowiadać na pytania czy reagować za pomocą swoich urządzeń mobilnych.
Ich odpowiedzi są następnie wizualizowane w czasie rzeczywistym, a po zakończeniu prezentacji można dzielić się jej efektami z innymi, wykorzystywać
i porównywać dane i sprawdzać postępy swojego audytorium. Warto sprawdzić, czy to narzędzie dla was.

Google Jamboard
jamboard.google.com
To system tablic interaktywnych. Narzędzie umożliwia współpracę w czasie
rzeczywistym na aplikacjach Google Suite, takich jak Google Docs, Sheets czy Slides. Pozwala nanosić na nie poprawki każdemu z uczestników i natychmiast udostępniać je wszystkim pozostałym użytkownikom, którzy mają dostęp do danego dokumentu. Może służyć również do wideokonferencji za pośrednictwem Google Chat dzięki wbudowanej kamerze i mikrofonowi.

Gather Town
gather.town
To narzędzie do przeprowadzania spotkań online, podobnie jak popularny Zoom, tyle że ma dodatkowy komponent oglądania wirtualnego „pokoju”, który w trakcie spotkania zajmują uczestnicy. Mogą się po nim poruszać i wchodzić w interakcje z innymi uczestnikami. Ułatwia np. komunikowanie się „na boku” z pojedynczymi osobami lub powrót do słuchania głównego prowadzącego. Celem twórców było przybliżenie wirtualnych spotkań do prawdziwego życia.

Narzędzie do projektowania graficznego, ułatwiające m.in. promocję:

Canva
canva.com
Narzędzie umożliwiające tworzenie projektów graficznych, jest bardzo przystępne dla osób bez doświadczenia w projektowaniu. Canva posiada bogatą bibliotekę szablonów, grafik i czcionek (część do wykorzystania bezpłatnie, pozostała część dostępna w wersji pro). Program jest używany online, ma wiele zaawansowanych, intuicyjnych funkcji edytowania grafik, które ułatwiają stworzenie estetycznej broszury czy plakatu.

 

Po więcej porad odnośnie realizowania e-wolontariatu w szkole sięgnijcie do: