Typy_e-wolontariatu.png

Przygotowanie dobrego jakościowo projektu e-wolontariackiego może wydawać się skomplikowane. Wszak jest to projekt społeczny, przy pomocy którego chcemy wywołać jakąś pozytywną zmianę społeczną, współpraca z wolontariuszami odbywa się online, trzeba wykorzystać nowe technologie… Ale nie martw się! Przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą ci wstępnie zaprojektować projekt e-wolontariacki.

1. WYBIERZ TYP PROJEKTU

=Jeśli masz już wstępny pomysł na projekt, w którego realizacji mogą pomóc ci e-wolontariusze, zastanów się, do jakiego typu projektu e-wolontariackiego jest najbardziej podobny. Jeśli planujesz działania edukacyjne, może będzie to e-learning? A może chcesz gromadzić wiedzę, tworząc portal tematyczny? Albo zawiązać grupę samopomocową? My wyróżniliśmy 8 typów projektów e-wolontariackich (na ilustracji u góry) Niewykluczone, że twój projekt będzie miksem kilku z nich, albo że będzie zupełnie inny – kto wie, może właśnie wymyśliłeś/ wymyśliłaś zupełnie nowy typ projektu e-wolontariackiego!

2. ZNAJDŹ INSTRUKCJĘ W PODRĘCZNIKU

W Podręczniku e-wolontariatu znajdziesz instrukcje, pomagające dobrze przygotować każdy z ww. typów projektów e-wolontariackich. Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu crowdsourcingu? Jak nawiązać współpracę z e-wolontariuszami? O czym warto pamiętać? Te pytania przestaną być dla ciebie zagadką 🙂 Pamiętaj, że instrukcje z Podręcznika zawierają tylko ogólne wytyczne i uwypuklają kwestie do rozważenia. To od ciebie i twojego pomysłu zależy, które z tych rad znajdą zastosowanie w twoim projekcie. Dopasuj je do potrzeb projektu!

3. ZAPROJEKTUJ BEZPIECZEŃSTWO

W projektach prowadzonych za pośrednictwem Internetu szczególnie ważne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa – zarówno dla e-wolontariuszy, zaangażowanych w realizację projektu, jak i beneficjentów, którzy korzystają z jego efektów. Jak chronić dane osobowe? Który z elektronicznych sposobów komunikacji jest najlepszy? Jak zabezpieczyć treści tworzone w ramach projektu? Tego wszystkiego dowiecie się z części IV Podręcznika – „Bezpieczeństwo w Internecie”.

4. WYBIERZ NARZĘDZIA

Część V Podręcznika została poświęcona rozmaitym narzędziom internetowym, które z powodzeniem można wykorzystać w projektach e-wolontariackich. Komunikacja z wolontariuszami, zarządzanie projektem, ewaluacja – sprawdź, jakie narzędzia będą najbardziej odpowiednie dla twojego projektu.

5. ZGŁOŚ POMYSŁ DO KONKURSU!

Konkurs „Odkryj e-wolontariat” to nie tylko granty na wdrożenie pomysłów, ale także program edukacyjny, podczas którego pomożemy ci krok po kroku dopracować i wdrożyć projekt e-wolontariacki. Finaliści konkursu wezmą udział w dwudniowych warsztatach w Warszawie oraz kursie e-learningowym, a także otrzymają wsparcie mentorskie, podczas którego profesjonaliści z zakresu e-wolontariatu, nowych technologii, bezpieczeństwa w Internecie i biznesu pomogą im dopracować pomysły na projekty.

Powodzenia!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami! Mail: konkurs@e-wolontariat.pl, tel. 22 825 70 22.