Ilustracja do artykułU: dlaczego warto współpracować z e-wolontariuszami?

E-wolontariat może być świetnym sposobem na uzupełnienie wolontariatu tradycyjnego. Zdalna współpraca z wolontariuszami niesie też ze sobą wiele korzyści – zarówno dla wolontariuszy, jak i organizacji. Jeśli rozważacie wdrożenie takiego sposobu współpracy z wolontariuszami w Waszej organizacji pozarządowej, instytucji kultury, czy nieformalnej grupie działającej na rzecz wspólnego dobra – zapraszamy do lektury! W tym krótkim artykule przedstawiamy trzy korzyści z e-wolontariatu.

E-wolontariat przełamuje bariery miejsca i czasu

Zdalny wolontariat można wykonywać z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie. Otwiera to możliwość współpracy z osobami z całego świata – a zatem jeśli w Waszej okolicy nie ma osób chętnych podjąć się tłumaczeń, tworzenia grafik, zakodowania strony internetowej, czy innego wolontariatu wymagającego konkretnych kompetencji, możecie szukać dużo szerzej! Co więcej, współpracując z wolontariuszami zdalnie nie muszą oni dostosowywać swojego grafiku do godzin pracy organizacji – mogą wykonywać zadania w swoim tempie, w czasie, który im najbardziej odpowiada.

Łatwo zacząć współpracę z e-wolontariuszami – choćby przez TuDu.org.pl

Wiele organizacji chcących wdrożyć zdalny wolontariat zastanawia się, gdzie w takim wypadku szukać e-wolontariuszy. Mamy dla Was dobrą wiadomość – wielu z nich czeka na portalu TuDu.org.pl! To pierwsza w Polsce platforma do e-wolontariatu, dzięki której organizacje i wolontariusze z całej Polski mogą współpracować zdalnie. Co ważne, platforma daje możliwość nawiązania współpracy na dwa sposoby:

  1. wolontariusze pomagają organizacji w pojedynczych mikrozadaniach (np. tłumaczenie tekstu, stworzenie grafiki, dodanie napisów do filmu) – w takim przypadku cały proces współpracy odbywa się na platformie;
  2. wolontariusze i organizacje nawiązują długofalową współpracę – w takim przypadku rolą TuDu jest pośredniczenie między organizacją a wolontariuszami poprzez tablicę ogłoszeń, a cała współpraca odbywa się już poza platformą.

Rejestracja i korzystanie z TuDu jest w pełni darmowe, a zespół portalu zawsze służy pomocą – nie tylko w zakresie obsługi platformy, ale także podpowiedzi jak sprawnie pracować zdalnie czy w kwestii konsultacji konkretnego projektu.

E-wolontariuszy można szukać także na portalach poświęconych organizacjom pozarządowym i wolontariatowi – takich jak np. ngo.pl, które oferuje możliwość bezpłatnego dodawania ogłoszeń dla organizacji i wolontariuszy, a także zagranicznym Catchafire, którego mechanizm działania jest podobny do TuDu.

E-wolontariat to sposób na walkę z wykluczeniem – nie tylko cyfrowym

Aby zostać e-wolontariuszem, wystarczy dostęp do internetu i chęć do działania – poza tym nie istnieją żadne bariery zawodowe, terytorialne czy czasowe. Co więcej, e-wolontariat to świetna opcja dla osób które mogą nie mieć możliwości zaangażowania się w wolontariat stacjonarnie. Mamy tu na myśli na przykład:

  • osoby z ograniczoną mobilnością,
  • mieszkające w małych miejscowościach, w których nie działa żadna interesująca ich organizacja,
  • osoby z niepełnosprawnościami,
  • osoby opiekujące się dziećmi i w związku z tym nie mogące regularnie pojawiać się w siedzibie organizacji.

E-wolontariat to także sposób na zdobycie lub rozwinięcie swoich umiejętności cyfrowych – tak ważnych obecnie, zwłaszcza wobec wzrostu popularności pracy zdalnej.

Zachęcamy do rozszerzenia programu wolontariatu w Waszej organizacji o wolontariat zdalny. Jeśli nie jesteście pewni, jak to zrobić, skontaktujcie się z nami – pomożemy! Trzymamy za Was kciuki 🙂

Koordynujesz lub organizujesz wolontariat – mamy dla Ciebie mini-kurs o e-wolontariacie! A może szukasz e-wolontariuszy? Jeśli tak, znajdziesz ich na TuDu!

Chcesz zostać e-wolontariuszem, ale jeszcze nie wiesz jak? Wskakuj na TuDu i sprawdź dostępne zadania!