MOJA DZIELNICA, MOJE MIASTO, MÓJ KRAJ – DZIENNIKARSTWO OBYWATELSKIE

Od czasów, w których władze i system dyktowały nam, o czym mamy wiedzieć i co słyszeć, poprzez wolne media, przeszliśmy płynnie do momentu, w którym wszyscy jako obywatele możemy mieć wpływ na informacje, które puszczamy w świat. Coraz więcej wydawnictw, telewizji, programów czy serwisów internetowych korzysta ze zdjęć i materiałów nadsyłanych przez obywateli-dziennikarzy. Dzięki nim informacje są uaktualniane w bardzo szybkim tempie, a o lokalnych wydarzeniach może dowiedzieć się cały kraj. Dziennikarstwo obywatelskie stwarza każdemu z nas możliwość informowania o tym, co dzieje się w naszym otoczeniu.

W Polsce powstaje coraz więcej lokalnych serwisów informacyjnych. Okazuje się, że ich prowadzenie wcale nie musi wiązać się z wysokimi kosztami, a znacząco wpływa na ożywienie społeczności lokalnej, integrację i świadomość mieszkańców!

Może to właśnie Twoja miejscowość będzie kolejną, posiadającą własny internetowy serwis informacyjny?

Wojcieszyce.info

Założony w 2010 roku przez mieszkańca wsi Wojcieszyce portal, początkowo miał być witryną prezentacyjną, zawierającą podstawowe wiadomości o historii i współczesności wsi. Dość szybko zaczęła się ona rozrastać i zyskiwać nowe funkcje. Mieszkańcy mogą (po zalogowaniu) dodawać własne artykuły i ogłoszenia, również dla nich założone zostało dyskusyjne forum. Wszystko po to, by usprawnić obieg informacji, integrować społeczność i prezentować aktywność Wojcieszyc całemu krajowi!

Dziemiany.net

Portal założony przez mieszkańców wsi Dziemiany na Kaszubach, dla których zwykła tablica ogłoszeń przestała być wystarczająca! Zaprojektowany i prowadzony przez wolontariuszy, zawiera informacje dedykowane mieszkańcom i turystom (zawarte na osobnych podstronach. Ekipa Dziemiany.net zaprasza wszystkich do współtworzenia portalu!

Wiadomości24.pl

Wiadomosci24.pl to największy serwis społecznościowy realizujący ideę dziennikarstwa obywatelskiego w Polsce. Założony w 2006 roku, stał się miejscem dla ciekawych świata internautów. To oni w głównej mierze tworzą serwis, przysyłając do redakcji swoje materiały. Zredagowane przez profesjonalną redakcję, umieszczane są na stronie serwisu i oceniane przez innych internautów. Zakres tematyczny jest nieograniczony. Każdy użytkownik, który chce się podzielić swą wiedzą, może tu publikować, stając się wolontariuszem.