Internet konkurentem szkoły? Wielu narzekających na gry komputerowe i „marnowanie czasu” w Internecie stwierdzi pewnie, że tak. Czas, który młodzi ludzie spędzają przy komputerze rodzice i nauczyciele nierzadko uważają za zmarnowany. Czy na pewno?
Narzędzia, których dostarczają nowe technologie (fora internetowe, komunikatory, portale społecznościowe), są szansą dla edukacji. Dzięki nim wiedza wychodzi ze szkolnych murów i ma szansę dotrzeć do młodych w bardziej przystępnej, nowoczesnej formie. Sposobów organizowania e-learningu jest bardzo wiele. Przedstawiamy Wam przykłady z Polski i Europy, które możliwe są dzięki zaangażowanym e-wolontariuszom!

E-korepetycje uczniowskie w Trzebielu

Wolontariusze Młodzieżowego Ośrodka Wolontariatu w Trzebielu pomagający dzieciom w nauce postanowili rozszerzyć zakres swojej pomocy. Zainspirowani pomysłem e-wolontariatu, wykorzystali najbardziej popularną i dostępną formę komunikacji – założyli profile GG, skrzynkę e-mailowa, ustalili dyżury, stworzyli regulamin e-korepetytora i regulamin e-korzystającego. Używając komunikatora Gadu-Gadu i pocztę e-mailowa, stworzyli dwa profile e-korepetytorów. Pierwszy to e-korepetycje z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, drugi, to e-korepetycje z przedmiotów humanistycznych.

Solar Net Polska

Solar Net Polska jako partner międzynarodowego stowarzyszenia Solar Net International działa na edukacyjnej platformie internetowej www.solarnet.tv. W ramach projektu „Global learning” młodzież z całego świata uczy sie od siebie nawzajem. Na forum internetowym dyskutuje na temat polityki, religii, problemów globalnych, ekologii i wszystkich innych nurtujących ją zagadnień.

NACIONALINE MOKSLEIVIU AKADEMIJA (Litwa)

Akademia jest inicjatywą pomagającą utalentowanej młodzieży litewskiej rozwijać swoje umiejętności i zwiększać sukcesy edukacyjne, niezależnie od sytuacji życiowej czy materialnej. Obecnie poprzez kursy on-line, indywidualne konsultacje i wirtualne sesje warsztatowe uczniowie mogą poszerzać swoją wiedzę w 9 dziedzinach (biochemia, chemia, ekonomia, informatyka, historia, fizyka i astronomia, filologia litewska, matematyka i muzyka).