E-wolontariat na Dzień Ziemi

Dziś Dzień Ziemi! To dobry czas, by przypomnieć sobie, że mamy tylko jedną planetę i wspólnymi siłami powinniśmy jak najlepiej o nią dbać. W końcu to nasz dom – dom nie tylko dla ludzi, ale także setek gatunków zwierząt, roślin, grzybów, porostów. Dlatego dziś, właśnie w Dniu Ziemi przychodzimy do Was z zestawieniem zadań i projektów e-wolontariackich, które przyczyniają się do wzrostu świadomości ekologicznej oraz lepszego życia na naszej planecie. E-wolontariat na Dzień Ziemi? Tak! Zapraszamy do lektury!

E-wolontariat na Dzień Ziemi – baza projektów

Na początku zapoznajcie się z wybranymi inicjatywami z naszej bazy projektów! Pamiętajcie, że w każdym miesiącu dodajemy nową inicjatywę. Oczywiście, jeśli znacie ciekawy projekt wykorzystujący e-wolontariat, a nie ma go na naszej stronie koniecznie dajcie nam o nim znać! Z przyjemnością dodamy go do naszej bazy. A teraz zapraszamy Was już do zapoznania się z projektami, których codzienne działania łączą się z dzisiejszym Dniem Ziemi. 🙂

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

To chyba jedna z najbardziej znanych inicjatyw, w którą mogą włączyć się młodzi ludzie. Pokazuje, że młodzi mają głos, wiedzę i chęci do zmiany świata na lepsze. Ich działania to protesty na ulicach, wyrażające frustrację wobec decyzji politycznych, które negatywnie wpływają na zmiany klimatyczne i dobrostan Ziemi. Ich działania to jednak także mnóstwo zadań, które można wykonywać przez Internet – koordynacja wydarzeń czy aktywizacja równolatków w Sieci. Chcecie dowiedzieć się więcej? Sprawdźcie Młodzieżowy Strajk Klimatyczny!

Ogólnopolski Rejestr Kolizji Ptaków ze Szklanymi Elementami Infrastruktury

Tematyka śmiertelności ptaków w wyniku kolizji ze szklanymi powierzchniami znana jest od dawna zarówno w literaturze naukowej (Biber 1994; Hager i in. 2008; Klem 2009), oraz prasie codziennej. Znana, ale ignorowana, niestety czasami również przez samych przyrodników. Ptaki są niezmiernie ważne dla naszego ekosystemu. Czy wiecie, że najwięcej chronionych gatunków w Polsce to właśnie ptaki? Jest ich coraz mniej – opryski, koszenie trawników, urbanizacja – przyczyn tego, że Polska jest dla ptaków coraz mniej przyjaznym miejscem jest wiele. Jedną z nich są szklane elementy infrastruktury. Śmierć w wyniku kolizji z szybami rocznie ponosi miliony ptaków (Klem 2009). By dowiedzieć się jaka jest prawdziwa skala tego zjawiska Fundacja Szklane Pułapki założyła Ogólnopolski Rejestr Kolizji Ptaków. Możesz włączyć się w szerzenie tej inicjatywy oraz samemu dodawać przykre zjawiska kolizji ptaków do rejestru. Więcej o projekcie przeczytasz w naszej bazie.

Viva! Akcja dla Zwierząt

Kolejną inicjatywą, która związana jest z tematem ekologii jest działalność Fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt. Jak można wesprzeć działania Fundacji? Pisz artykuły, twórz grafiki, załóż grupę lokalną oraz… spróbuj zostać wege. 🙂 Kolejnym działaniem Fundacji jest aplikacja, która ułatwia pierwsze 30 dni diety wegetariańskiej. Może z okazji Dnia Ziemi spróbujesz dołączyć do takiego wyzwania?

Sprawdź także inne projekty!

To nie wszystkie projekty o tematyce ekologicznej, które znajdziesz w naszej wyszukiwarce. Jest ich więcej i wierzymy, że każdy z Was znajdzie coś dla siebie. 🙂 Jak je odkryć? Wejdźcie w bazę projektów i wybierzcie po lewej stronie kategorię ekologia. Proste, prawda?

E-wolontariat na Dzień Ziemi – TuDu.org.pl

A teraz zapraszamy Was na przegląd aktualnych zadań na TuDu.org.pl, które zawierają w sobie elementy tematyki ekologicznej.

Wesprzyj Fundację Sielanka

Fundacja Sielanka bardzo prężnie działa na TuDu i co jakiś czas dodaje nowe zadania dla wolontariuszy. Aktualnie można ją wesprzeć przygotowując zielone grafiki lub pomóc w stworzeniu założeń dotyczących zrównoważonego rozwoju Fundacji. Pomóżcie im działać szeroko i wskakujcie na TuDu ze swoimi umiejętnościami! 🙂

Napiszcie artykuły o Gwiazdach Dobroczynności

Wiele gwiazd, osób sławnych działa na rzecz dobroczynności. Ich zakres działań jest naprawdę różnorodny oraz godny podziwu! Plebiscyt Gwiazd Dobroczynności nagradza sławne osoby, za wykorzystywanie ich zasięgów i głosu w podejmowaniu ważnych społecznie kwestii. Być może Twoja ulubiona gwiazda – artysta, aktor, piosenkarka działa właśnie na rzecz edukacji ekologicznej? Jeśli tak – napisz o niej artykuł i wesprzyj rozwój treści na stronie Gwiazd Dobroczynności. Dzięki temu dobry przykład, jaki dają osoby sławne dotrze do jeszcze większej ilości osób. Możesz napisać także o dawnych gwiazdach Hollywood i pokazać tym samym sylwetki, które już wiele lat temu działały na rzecz naszej planety.

Działajcie wolontariacko nie tylko od święta! 🙂

Mamy nadzieję, że przybliżając Wam te projekty zachęciliśmy Was do podjęcia działań na rzecz naszej planety. Pamiętajcie, że e-wolontariat możecie wykonywać przez cały rok, nie tylko od święta! 🙂 A więcej na jego temat – dowiecie się z lektury naszych artykułów, do których serdecznie Was zapraszamy!

Koordynujesz lub organizujesz wolontariat – mamy dla Ciebie mini-kurs o e-wolontariacie! A może szukasz e-wolontariuszy? Jeśli tak, znajdziesz ich na TuDu!

Chcesz zostać e- wolontariuszem, ale jeszcze nie wiesz jak? Wskakuj na TuDu i sprawdź dostępne zadania!