grafika_do_artykulu_2

W ciągu ostatnich miesięcy e-wolontariat zyskuje na popularności – wiele organizacji decyduje się na zdalną współpracę z wolontariuszami, między innymi ze względów bezpieczeństwa. Czym jest e-wolontariat? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje.

E-wolontariat: co to takiego?

E-wolontariat to wolontariat wykonywany za pośrednictwem Internetu. Od wolontariatu tradycyjnego różni się tylko tym, że:

  • e-wolontariusze wykonują swoje zadania zdalnie, na odległość, a nie np. w siedzibie organizacji
  • oraz tym, że zadania e-wolontariuszy to najczęściej tzw. mikrozadania, czyli zadania o małej złożoności, polegające na wykonaniu jednej, konkretnej czynności, których wykonanie zajmuje krótki czas (do 3 godzin).

Formalności

E-wolontariat jest jedną z form wolontariatu tradycyjnego, dlatego podczas organizacji e-wolontariatu należy stosować się do zasad opisanych w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Dowiedz się więcej: E-wolontariat a polskie prawo.

Kim są e-wolontariusze?

E-wolontariusze to takie same osoby, jak wolontariusze tradycyjni: pełne zaangażowania, empatii, chęci wspierania ważnych dla nich projektów społecznych. Pomagają przez Internet, bo najczęściej nie mają innej możliwości – studiują lub pracują do późna i nie mogą przyjść do siedziby organizacji w godzinach jej pracy, zajmują się rodziną i mają wolny czas tylko późnym wieczorem, są osobami z niepełnosprawnościami, albo mieszkają w miejscu, gdzie nie działa żadna interesująca ich organizacja.

W jakich zadaniach mogą pomóc mojej organizacji?

E-wolontariusze pomagają najczęściej w tzw. mikrozadaniach – zadaniach o małej złożoności, polegających na wykonaniu jednej, konkretnej czynności, których wykonanie zajmuje krótki czas (najczęściej do 3 godzin). Np.:

  • Napisanie postu na Facebooka na temat XYZ
  • Zaprojektowanie logotypu dla Fundacji XYZ
  • Burza mózgów: wymyślanie hasła promocyjnego dla projektu XYZ

-> Jak wymyślić mikrozadania dla e-wolontariuszy?  Dowiesz się tego z naszego minikursu! (więcej informacji na dole artykułu)

Gdzie szukać e-wolontariuszy?

  • Wśród wolontariuszy, którzy już pomagają Twojej organizacji.
  • W Internecie: wśród obserwatorów Waszej strony w mediach społecznościowych, na portalach z ogłoszeniami dla wolontariuszy,
  • Na TuDu.org.pl (https://tudu.org.pl/) – platformie e-wolontariatu, która zrzesza już ponad 3200 e-wolontariuszy i e-wolontariuszek z całej Polski. Załóż na TuDu bezpłatne konto dla swojej organizacji i opublikuj pierwsze zadanie – e-wolontariusze czekają!

Chętnych do pomagania jest mnóstwo – wykorzystaj ten potencjał!

Zorganizuj e-wolontariat – weź udział w minikursie!

Jeśli twoja organizacja chciałaby rozpocząć współpracę z e-wolontariuszami, ale zastanawiacie się, jak się za to zabrać (np. jak wymyślić i opisać mikrozadania), zapraszamy do udziału w minikursie mailingowym!

Na przełomie listopada i grudnia Fundacja Dobra Sieć uruchamia bezpłatny minikurs mailingowy, podczas którego przez tydzień w formie krótkich, praktycznych porad wysyłanych mailowo nauczymy was, jak zaplanować i wdrożyć współpracę z e-wolontariuszami. Zapraszamy!

Więcej informacji o kursie i link do zapisów: https://minikurs.e-wolontariat.pl/

***

Projekt jest finansowany w ramach Programu „Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2020”, utworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Patronem medialnym projektu jest ngo.pl.