Zamknięci, antyspołeczni, angażujący się tylko wtedy, kiedy mają szansę zarobić – tacy na pewno nie są polscy internauci. Gdyby nie ich wewnętrzna chęć współdziałania i tworzenia w sieci wspólnych miejsc, Internet nie rozwijałby się tak szybko i nie przyciągał nowych osób.


Co łączy Wikipedię, Khan Academy i serwisy dziennikarstwa obywatelskiego?

Crowdsourcing, czyli mechanizm polegający na czerpaniu wiedzy i zasobów od dużej, rozproszonej i zróżnicowanej grupy ludzi w celu rozwiązania problemu lub wymyślenia nowego pomysłu.
Na Wikipedii ludzie z całego świata dobrowolnie i bez oczekiwania wynagrodzenia opracowują hasła encyklopedyczne, wzajemnie je sprawdzając i ulepszając. Khan Academy to społeczność osób, które kręcą filmiki edukacyjne i tłumaczą je na rozmaite języki, aby mogli z nich korzystać uczniowie z całego globu. Serwisy dziennikarstwa obywatelskiego z kolei zrzeszają dziennikarzy-amatorów, którzy często wyposażeni w smartfona z dostępem do Internetu dokumentują przebieg wydarzeń w tempie znacznie szybszym, niż profesjonalne media. Wszyscy ci ludzie robią to hobbystycznie, poświęcając swój wolny czas na robienie czegoś nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Motywacje mają różne: chęć zdobycia uznania, rozgłosu, chęć zdobycia nowych umiejętności, chęć poznania nowych osób, chęć zrobienia czegoś pożytecznego, chęć zabicia nudy.

Przyłącz się!

Dla osób, które chcą dzielić się swoją wiedzą, powstał serwis TuDu.org.pl. To pierwsza polska platforma crowdsourcingowa, która umożliwia wspieranie działań społecznych online – wystarczy smartfon z dostępem do Internetu, aby z dowolnego miejsca na świecie rozwiązywać ciekawe mikrozadania i pomagać aktywistom zmieniać świat na lepsze. Burze mózgów, wykonywanie tłumaczeń, projektowanie grafiki – to tylko kilka przykładów działań, w które włączają się użytkownicy TuDu. Wspólnie rozwiązali już ponad 100 zadań!

Zarejestruj się już dziś!

Wybierz swój obszar zainteresowań (np. ekologia, edukacja, nowe technologie) i umiejętności, którymi chcesz się podzielić (np. tworzenie i edycja tekstów) i do dzieła!

Strona projektu: http://tudu.org.pl

Leave a Comment

Your email address will not be published.