zdjecie_do_artykulu

Czasem zdarza się tak, że kiedy tworzycie post na Facebooka lub artykuł na bloga, brakuje wam grafiki, która mogłaby go uatrakcyjnić. E-wolontariusze TuDu mogą wam pomóc w przygotowaniu lub znalezieniu odpowiedniej grafiki. Dziś podpowiadamy, w jaki sposób możecie ich poprosić o tego typu wsparcie.

Poszukiwanie zdjęć z wolontariuszami TuDu

E-wolontariusze zarejestrowani na TuDu.org.pl* to profesjonaliści i amatorzy-pasjonaci posiadający różnorodne kompetencje.

Są wśród nich m.in. osoby, które potrafią sprawnie wyszukiwać treści w Internecie i które mogą pomóc twojej organizacji na przykład w znalezieniu odpowiedniej grafiki do zilustrowania waszego artykułu. Aby tak się stało, musisz tylko przygotować dla nich dokładne wytyczne, a my – zespół TuDu – prześlemy twoją prośbę do osób posiadających odpowiednie kompetencje.

Kluczem do sukcesu jest dokładny, szczegółowy opis zadania dla e-wolontariuszy. Jest on bardzo ważny, ponieważ z e-wolontariuszami TuDu będziesz współpracował/-a na odległość, za pośrednictwem Internetu – musisz zatem bardzo dobrze opisać, jakiej pomocy od nich oczekujesz. Jeśli opis będzie zdawkowy lub niekompletny, e-wolontariusze nie będą w stanie pomóc twojej organizacji.

Jak przygotować dobry opis zadania? Podpowiadamy poniżej 🙂

Krok 1: Wymyśl dobry tytuł

Tytuł to pierwsza informacja, jaką widzą wolontariusze, dlatego musi być „chwytliwy”. Tytuły brzmiące „Potrzebna pomoc”, czy „Poszukujemy grafika” nie są dobre.

Zamiast nich wybierz tytuł, który jasno informuje, czego dotyczy zadanie, np.: Znalezienie zdjęcia do postu na Facebooku dot. budowy placu zabaw.

Krok 2: Opisz cel zadania

Wolontariusze pomagają organizacjom pozarządowym, kiedy widzą sens swoich działań: kiedy mają świadomość, że ich działanie komuś pomoże lub zmieni coś na lepsze. Dlatego na wstępnie zadania opisz krótko, dlaczego potrzebujecie tego zdjęcia/grafiki i jak będą one wykorzystane (np. w jakim projekcie? Co to za projekt i co się dzięki niemu zmieni na lepsze?).

Krok 3: Opisz zakres obowiązków

Aby wolontariusz mógł wyszukać dobra grafikę/multimedia, potrzebuje dokładnych wytycznych. W opisie zadania odpowiedz na następujące pytania:

 • Na jakiej stornie na Facebooku zostanie opublikowany ten post? (podaj link)
 • Kto będzie odbiorcą postu? Do kogo skierowana jest strona na Facebooku?
 • Jakiego zdjęcia poszukujecie? Co na nim powinno być?
 • Kiedy post zostanie opublikowany?

Przypomnij wolontariuszowi, że zdjęcie musi pochodzić z legalnego źródła! W treści zadania możesz podać linki do kilku przykładowych stron, z których można pobierać darmowe i legalne zdjęcia, np. Flickr Creative Commons, czy Pexels. Skarbnicą wiedzy na temat otwartych zasobów, czyli różnorodnych utworów, z których można legalnie i bezpłatnie korzystać, jest strona http://otwartezasoby.pl. Tego typu zadania to również świetna okazja do tego, aby w bardzo praktyczny sposób edukować e-wolontariuszy z zakresu poszanowania prawa autorskiego.

Krok 4: Opublikuj zadanie na TuDu

Kiedy masz już gotowy dobry, szczegółowy opis zadania, możesz opublikować zadanie na TuDu. Aby opublikować zadanie:

 • zaloguj się na konto swojej organizacji na TuDu. Kliknij w zakładkę „Moje zadania”, a następnie w pomarańczowy przycisk „Dodaj zadanie” i wypełnij formularz.
 • jeśli twoja organizacja jeszcze nie ma konta na TuDu, załóż je, klikając w pomarańczowy przycisk z napisem „Organizacja”, znajdujący się na stronie głównej TuDu pod formularzem logowania (możesz też zerknąć do tego artykułu).

I gotowe! 🙂

Zadanie opublikowane! Co dalej?

 • TuDu wyśle informację o twoim zdaniu do wolontariuszy, którzy posiadają odpowiednie umiejętności.
 • Jeśli jakiś wolontariusz/-ka będzie miał/-a pytania dotyczące zadania, opublikuje na stronie zadania komentarz, a ty otrzymasz powiadomienie mailowe.
 • Jeśli jakiś wolontariusz/-ka rozwiąże zadanie, opublikuje je na stronie zadania, a ty otrzymasz powiadomienie mailowe.
 • Jeśli zaakceptujesz przesłane rozwiązanie, zadanie zakończy się sukcesem. Zostaniesz poproszony/-a o wysłanie wolontariuszowi/wolontariuszce podziękowania, a wolontariusz/-ka – zostanie poproszony/-a o ocenę współpracy z twoją organizacją.

Warto wiedzieć:

 • Poproś wolontariusza, aby napisał, na jakiej licencji dostępne jest znalezione zdjęcie (np. Creative Commons 0) i kto jest jego autorem.
 • Wszystkie materiały publikowane na TuDu.org.pl objęte są licencją Creative Commons Uznanie Autorstwa. Kiedy Twoja organizacja będzie korzystała z jakiegoś materiału stworzonego przez e-wolontariusza, pamiętaj, aby informować, kto jest jego autorem/autorką, podając jego/jej imię i nazwisko.

Nie pozwól e-wolontariuszom TuDu się nudzić – opublikuj zadanie już dziś! 🙂

 

*TuDu – co to takiego?

TuDu to internetowa społeczność e-wolontariuszy – osób, które pomogą twojej organizacji w różnych zadaniach, które da się wykonać przez Internet.

Co ważne, TuDu to nie jest zwykła tablica ogłoszeń: na TuDu nie tylko zamieścisz zadanie, ale także odbierzesz rozwiązanie i wystawisz wolontariuszom ocenę. Z TuDu nie musisz już używać maila, telefonu, czy organizować spotkań z wolontariuszami, bo cała współpraca odbywa się online, na TuDu. Po prostu: zamieszczasz na TuDu zadanie i odbierasz na TuDu rozwiązanie. Wszystko w jednym miejscu!

Leave a Comment

Your email address will not be published.