5

E-wolontariusze mogą na podstawie opisu waszego projektu przygotować zwięzłą i atrakcyjną informację dla mediów, którą będziecie mogli rozesłać do zaprzyjaźnionych dziennikarzy. Dziś podpowiadamy, w jaki sposób rozpocząć taką współpracę.

Pisanie informacji prasowej z wolontariuszami TuDu

E-wolontariusze zarejestrowani na TuDu.org.pl* to profesjonaliści i amatorzy-pasjonaci posiadający różnorodne kompetencje.

Są wśród nich m.in. osoby, których pasją jest pisanie i którzy mogą pomóc twojej organizacji na przykład w napisaniu informacji prasowej. Aby tak się stało, musisz tylko przygotować dla nich dokładne wytyczne, a my – zespół TuDu – prześlemy twoją prośbę do osób posiadających odpowiednie kompetencje.

Kluczem do sukcesu jest dokładny, szczegółowy opis zadania dla e-wolontariuszy. Jest on bardzo ważny, ponieważ z e-wolontariuszami TuDu będziesz współpracował/-a na odległość, za pośrednictwem Internetu – musisz zatem bardzo dobrze opisać, jakiej pomocy od nich oczekujesz. Jeśli opis będzie zdawkowy lub niekompletny, e-wolontariusze nie będą w stanie pomóc twojej organizacji.

Jak przygotować dobry opis zadania? Podpowiadamy poniżej 🙂

Krok 1: Wymyśl dobry tytuł

Tytuł to pierwsza informacja, jaką widzą wolontariusze, dlatego musi być „chwytliwy”. Tytuły brzmiące „Napisanie tekstu”, „Potrzebna pomoc”, czy „Poszukujemy PR-owca” nie są dobre.

Zamiast nich wybierz tytuł, który jasno informuje, czego dotyczy zadanie, np.: Napisanie informacji prasowej promującej start projektu XYZ.

Krok 2: Opisz cel zadania

Wolontariusze pomagają organizacjom pozarządowym, kiedy widzą sens swoich działań: kiedy mają świadomość, że ich działanie komuś pomoże lub zmieni coś na lepsze. Dlatego na wstępnie zadania opisz krótko, dlaczego potrzebujecie tej informacji prasowej i jak będzie ona wykorzystana (np. w jakim projekcie? Co to za projekt i co się dzięki niemu zmieni na lepsze?).

Krok 3: Opisz zakres obowiązków

Aby e-wolontariusz mógł przygotować dobrą informację prasową, potrzebuje dokładnych wytycznych. W opisie zadania odpowiedz na następujące pytania:

  • Jaki jest cel informacji/ notatki prasowej? (np. promocja startu nowego o nazwie XYZ skierowanego  projektu dla młodzieży).
  • W jaki sposób informacja/ notatka będzie rozpowszechniania? (np. zostanie zamieszczona na NGO.pl i w lokalnej gazecie o nazwie ABC).
  • Jakie informacje powinny się znaleźć w informacji/ notatce prasowej? Na podstawie jakiego źródła informacji wolontariusz powinien stworzyć jej treść? (dodaj te informacje w załączniku lub podaj przydatne linki).

Dzięki tak dokładnemu opisowi e-wolontariuszom łatwiej będzie ocenić, jaki nakład pracy i jakie umiejętności są wymagane do wykonania tego zadania.

Krok 4: Opublikuj zadanie na TuDu

Kiedy masz już gotowy dobry, szczegółowy opis zadania, możesz opublikować zadanie na TuDu. Aby opublikować zadanie:

  • zaloguj się na konto swojej organizacji na TuDu. Kliknij w zakładkę „Moje zadania”, a następnie w pomarańczowy przycisk „Dodaj zadanie” i wypełnij formularz.
  • jeśli twoja organizacja jeszcze nie ma konta na TuDu, załóż je, klikając w pomarańczowy przycisk z napisem „Organizacja”, znajdujący się na stronie głównej TuDu pod formularzem logowania (możesz też zerknąć do tego artykułu).

I gotowe! 🙂

Zadanie opublikowane! Co dalej?

  • TuDu wyśle informację o twoim zdaniu do wolontariuszy, którzy posiadają odpowiednie umiejętności.
  • Jeśli jakiś wolontariusz/-ka będzie miał/-a pytania dotyczące zadania, opublikuje na stronie zadania komentarz, a ty otrzymasz powiadomienie mailowe.
  • Jeśli jakiś wolontariusz/-ka rozwiąże zadanie, opublikuje je na stronie zadania, a ty otrzymasz powiadomienie mailowe.
  • Jeśli zaakceptujesz przesłane rozwiązanie, zadanie zakończy się sukcesem. Zostaniesz poproszony/-a o wysłanie wolontariuszowi/wolontariuszce podziękowania, a wolontariusz/-ka – zostanie poproszony/-a o ocenę współpracy z twoją organizacją.

Warto wiedzieć:

  • Kiedy e-wolontariusz wykona zadanie, możesz w komentarzu zachęcić innych e-wolontariuszy do sczytania tekstu i naniesienia ewentualnych poprawek lub dodania sugestii. Albo poprosić o dokonanie korekty i/lub redakcji tekstu.
  • Wszystkie materiały publikowane na TuDu.org.pl objęte są licencją Creative Commons Uznanie Autorstwa. Kiedy Twoja organizacja będzie korzystała z jakiegoś materiału stworzonego przez e-wolontariusza, pamiętaj, aby informować, kto jest jego autorem/autorką, podając jego/jej imię i nazwisko.

Nie pozwól e-wolontariuszom TuDu się nudzić – opublikuj zadanie już dziś! 🙂

 

*TuDu – co to takiego?

TuDu to internetowa społeczność e-wolontariuszy – osób, które pomogą twojej organizacji w różnych zadaniach, które da się wykonać przez Internet.

Co ważne, TuDu to nie jest zwykła tablica ogłoszeń: na TuDu nie tylko zamieścisz zadanie, ale także odbierzesz rozwiązanie i wystawisz wolontariuszom ocenę. Z TuDu nie musisz już używać maila, telefonu, czy organizować spotkań z wolontariuszami, bo cała współpraca odbywa się online, na TuDu. Po prostu: zamieszczasz na TuDu zadanie i odbierasz na TuDu rozwiązanie. Wszystko w jednym miejscu!