2

E-wolontariusze TuDu mogą pomóc twojej organizacji wymyślania postów na waszą stronę na Facebooku – tak, abyście mogli je później samodzielnie zaplanować w harmonogramie promocji i opublikować. Dziś podpowiadamy, jak rozpocząć taką współpracę.

Tworzenie treści na Facebooka z wolontariuszami TuDu

E-wolontariusze na TuDu działają wspólnie – nad jednym zadaniem może pracować grupa osób, które wzajemnie się inspirują i razem szukają najlepszego rozwiązania zadania.

Możecie wykorzystać ten potencjał, tworząc zadania wzmagające kreatywność. Przykładem takiego zadania może być zaproszenie wolontariuszy TuDu do wymyślania postów na waszą stronę na Facebooku – tak, abyście mogli je później samodzielnie zaplanować w harmonogramie promocji i opublikować.

Aby zacząć współpracować z e-wolontariuszami prze tego typu zadaniu, musisz tylko przygotować dla nich dokładne wytyczne, a my – zespół TuDu – prześlemy twoją prośbę do osób posiadających odpowiednie kompetencje.

Kluczem do sukcesu jest dokładny, szczegółowy opis zadania dla e-wolontariuszy. Jest on bardzo ważny, ponieważ z e-wolontariuszami TuDu będziesz współpracował/-a na odległość, za pośrednictwem Internetu – musisz zatem bardzo dobrze opisać, jakiej pomocy od nich oczekujesz. Jeśli opis będzie zdawkowy lub niekompletny, e-wolontariusze nie będą w stanie pomóc twojej organizacji.

Jak przygotować dobry opis zadania? Podpowiadamy poniżej 🙂

Krok 1: Wymyśl dobry tytuł

Tytuł to pierwsza informacja, jaką widzą wolontariusze, dlatego musi być „chwytliwy”. Tytuły brzmiące „Napisanie posta”, „Potrzebna pomoc”, czy „Redagowanie Facebooka” nie są dobre.

Zamiast nich wybierz tytuł, który jasno informuje, czego dotyczy zadanie, np.: Napisanie posta na Facebooka nt. artykułu o stypendiach. Albo: Wymyślanie treści postów na temat ekologii.

Krok 2: Opisz cel zadania

Wolontariusze pomagają organizacjom pozarządowym, kiedy widzą sens swoich działań: kiedy mają świadomość, że ich działanie komuś pomoże lub zmieni coś na lepsze. Dlatego na wstępnie zadania opisz krótko, dlaczego potrzebujecie tej treści i jak będzie ona wykorzystana (np. w jakim projekcie? Co to za projekt i co się dzięki niemu zmieni na lepsze?).

Krok 3: Opisz zakres obowiązków

Aby wolontariusz mógł przygotować dobry post, potrzebuje dokładnych wytycznych. W opisie zadania odpowiedz na następujące pytania:

 • Na jakiej stornie na Facebooku zostanie opublikowany ten post? (podaj link)
 • Kto będzie odbiorcą postu? Do kogo skierowana jest strona na Facebooku?
 • Jakie informacje powinny się znaleźć w poście? (np. link do konkretnego artykułu, zdjęcie).
 • Jak długi powinien być to tekst? (np. maksymalnie 250 znaków).
 • Na podstawie jakiego źródła informacji wolontariusz powinien stworzyć treść postu? Dodaj te informacje w załączniku lub podaj przydatne linki.
 • Kiedy post zostanie opublikowany?

Dzięki tak dokładnemu opisowi e-wolontariuszom łatwiej będzie ocenić, jaki nakład pracy i jakie umiejętności są wymagane do wykonania tego zadania.

Krok 4: Opublikuj zadanie na TuDu

Kiedy masz już gotowy dobry, szczegółowy opis zadania, możesz opublikować zadanie na TuDu. Aby opublikować zadanie:

 • zaloguj się na konto swojej organizacji na TuDu. Kliknij w zakładkę „Moje zadania”, a następnie w pomarańczowy przycisk „Dodaj zadanie” i wypełnij formularz.
 • jeśli twoja organizacja jeszcze nie ma konta na TuDu, załóż je, klikając w pomarańczowy przycisk z napisem „Organizacja”, znajdujący się na stronie głównej TuDu pod formularzem logowania (możesz też zerknąć do tego artykułu).

I gotowe! 🙂

Zadanie opublikowane! Co dalej?

 • TuDu wyśle informację o twoim zdaniu do wolontariuszy, którzy posiadają odpowiednie umiejętności.
 • Jeśli jakiś wolontariusz/-ka będzie miał/-a pytania dotyczące zadania, opublikuje na stronie zadania komentarz, a ty otrzymasz powiadomienie mailowe.
 • Jeśli jakiś wolontariusz/-ka rozwiąże zadanie, opublikuje je na stronie zadania, a ty otrzymasz powiadomienie mailowe.
 • Jeśli zaakceptujesz przesłane rozwiązanie, zadanie zakończy się sukcesem. Zostaniesz poproszony/-a o wysłanie wolontariuszowi/wolontariuszce podziękowania, a wolontariusz/-ka – zostanie poproszony/-a o ocenę współpracy z twoją organizacją.

Warto wiedzieć:

 • Kiedy e-wolontariusz wykona zadanie, możesz w komentarzu zachęcić innych e-wolontariuszy do sczytania tekstu i naniesienia ewentualnych poprawek lub dodania sugestii. Albo poprosić o dokonanie korekty i/lub redakcji tekstu.
 • Wszystkie materiały publikowane na TuDu.org.pl objęte są licencją Creative Commons Uznanie Autorstwa. Kiedy Twoja organizacja będzie korzystała z jakiegoś materiału stworzonego przez e-wolontariusza, pamiętaj, aby informować, kto jest jego autorem/autorką, podając jego/jej imię i nazwisko.
 • Co się sprawdza? Proszenie wolontariuszy o napisanie jednego postu (lub cyklu kilku postów) na konkretny temat.
 • Co się nie sprawdza? Zadania w stylu: „Redagowanie fanpejdża XYZ”.

Nie pozwól e-wolontariuszom TuDu się nudzić – opublikuj zadanie już dziś! 🙂

 

*TuDu – co to takiego?

TuDu to internetowa społeczność e-wolontariuszy – osób, które pomogą twojej organizacji w różnych zadaniach, które da się wykonać przez Internet.

Co ważne, TuDu to nie jest zwykła tablica ogłoszeń: na TuDu nie tylko zamieścisz zadanie, ale także odbierzesz rozwiązanie i wystawisz wolontariuszom ocenę. Z TuDu nie musisz już używać maila, telefonu, czy organizować spotkań z wolontariuszami, bo cała współpraca odbywa się online, na TuDu. Po prostu: zamieszczasz na TuDu zadanie i odbierasz na TuDu rozwiązanie. Wszystko w jednym miejscu!