tudu grafiki net kwie 2016

Liczba użytkowników TuDu zbliża się do 700! Jeśli organizujesz projekt społeczny, dołącz do TuDu już dziś i nie pozwól się nudzić zarejestrowanym tam e-wolontariuszom! Podpowiemy ci, w jaki sposób rozpocząć owocną współpracę online.

 

Współpraca z wolontariuszami może być wspaniałą przygodą zarówno dla organizacji, jak i wolontariuszy. Obie strony mogą czerpać z niej wiele korzyści i radości, wspólnie się rozwijać i zmieniać świat na lepsze. Z TuDu ty również możesz zaprojektować taką przygodę! W serii artykułów #Wolontariat z TuDu zdradzimy ci nasze sekrety na owocną współpracę z e-wolontariuszami.

LEKCJA 1: PRZYGOTUJ SIĘ DO WSPÓŁPRACY Z WOLONTARIUSZAMI

Słowem wstępu: Co wolontariusze sądzą o współpracy z NGO?

Fundacja Dobra Sieć kilka lat temu przeprowadziła badanie wolontariatu (zobacz raport), w którym wolontariusze wyznali, że ich zdaniem organizacje pozarządowe, które zapraszają ich do współpracy, czasem nie bardzo mają pomysł na to, jak tę współpracę zorganizować. Bywa, że działają nieco chaotycznie, nie wiedzą, jakie zadania wyznaczyć wolontariuszom, a także jak podtrzymywać wysoki poziom motywacji u wolontariuszy.

Po badaniu zapytaliśmy organizacje, dlaczego tak się dzieje? Usłyszeliśmy, że organizacje miewają problemy z planowaniem działań, bo jest tak dużo do zrobienia, a tak mało czasu i tak mało rąk do pomocy! Pojawia się też problem z komunikacją – czy lepiej wysyłać do wolontariuszy maile, czy lepszy jest kontakt telefoniczny? W konsekwencji organizacja wolontariatu może wydawać się skomplikowana i czasochłonna.

Mamy jednak dobrą wiadomość – nie musi tak być! Platforma TuDu została tak zaprojektowana, żeby maksymalnie ułatwić organizacjom proces współpracy z (e-)wolontariuszami.

Jak wygląda proces współpracy z wolontariuszami?

W „Podręczniku e-wolontariatu” bardzo szczegółowo opisaliśmy cały proces współpracy z wolontariuszami, którzy wspierają nasze działania za pośrednictwem Internetu. TuDu znacznie ułatwia ten proces, dając nam narzędzia do realizacji kroków 2-4: naboru e-wolontariuszy nie musimy przeprowadzać, bo wszyscy są już oni zarejestrowani w TuDu (zawsze możesz jednak zaprosić nowych!), współpraca z e-wolontariuszami odbywa się online, za pośrednictwem platformy, a na zakończenie współpracy możesz poprzez TuDu wysłać wolontariuszowi podziękowanie. Zanim zaczniesz korzystać z TuDu, warto, abyś przeprowadził/a w swojej organizacji małą diagnozę potrzeb.

Na początek – diagnoza

Żeby móc efektywnie korzystać z TuDu, musisz wiedzieć, przy jakich projektach i zadaniach chcesz współpracować z wolontariuszami. Spróbuj odpowiedzieć na pytania:

  1. Jakie projekty obecnie realizujemy? Przy których zadaniach potrzebujemy wsparcia wolontariuszy?
  2. Które z tych zadań można wykonać za pośrednictwem Internetu? Czy zadania te można wykonać w czasie maksymalnie 3 godzin? Jeśli nie, to czy można te bardziej skomplikowane zadania można podzielić na kilka mniejszych? Zadania, które można wykonać w czasie do 3 godzin to właśnie ten typ zadań, które możesz umieścić na TuDu.
  3. Sformułuj zadania. Pamiętaj, aby ich opisy były jak najbardziej konkretne.

Wyznacz koordynatora e-wolontariuszy

Wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za obsługę konta na TuDu i kontakt z e-wolontariuszami ma duże znaczenie dla jakości waszej współpracy. Koordynator to osoba pierwszego kontaktu, która będzie odpowiedzialna za:

  • Zamieszczanie na TuDu projektów i zadań.
  • Komunikację z wolontariuszami – m.in. odpowiadanie na ich komentarze zamieszczane pod zadaniem.
  • Monitorowanie sposobu i stopnia wykonania zadań.
  • Motywowanie wolontariuszy.
  • Wysyłanie wolontariuszom podziękowań.

Jeśli w waszej organizacji wyznaczony jest już koordynator wolontariuszy tradycyjnych, dobrze byłoby, aby to właśnie on wziął pod opiekę również e-wolontariuszy zgromadzonych na TuDu.

Przygotuj opis projektu i opisy zadań

Opisy powinny być spójne i zachęcające wolontariuszy do współpracy. Powiedz wolontariuszom, dlaczego realizujecie dany projekt, dlaczego jest on dla was ważny, co się dzięki niemu zmieni na lepsze – daj im poczuć, że biorą udział w ciekawej akcji społecznej i  że ich praca będzie miała sens. O tym, jak to zrobić profesjonalnie, dowiesz się z następnego artykułu z serii #wolontariatzTuDu!

 

***

Artykuł powstał w ramach kampanii #wolontariat z TuDu – kampanii edukacyjnej dla NGO, które chcą osiągnąć poziom mistrzowski we współpracy z e-wolontariuszami zarejestrowanymi na TuDu. Współorganizatorem kampanii jest Fundacja Orange.

W kolejnym artykule podpowiemy, w jaki sposób stworzyć dobry opis zadania na TuDu.

Więcej informacji: http://tudu.org.pl/

Dołącz do nas na Facebooku: https://www.facebook.com/tuduorgpl/?fref=ts

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Leave a Comment

Your email address will not be published.