Ilustracja do artykułu: ile trzeba mieć lat, żeby zostać e-wolontariuszem?

Wolontariuszem, w tym także e-wolontariuszem, może zostać każdy – bez względu na wiek. Nie oznacza to jednak, że wiek wolontariusza lub wolontariuszki nie jest istotny i nie pociąga za sobą w niektórych przypadkach pewnych obostrzeń. Poza kwestiami prawnymi czy wymogami danej organizacji, warto dobrać projekt i zadania odpowiednie dla siebie – tak, aby ich wykonywanie było fajną, ciekawą przygodą, możliwością nauczenia się czegoś nowego i skorzystania z umiejętności które już mamy.

W tym artykule przybliżamy kwestie związane z wiekiem w wolontariacie. Opowiadamy zarówno o koniecznych formalnościach, jak i dzielimy się naszymi wskazówkami odnośnie dopasowania projektu do siebie. Zapraszamy do lektury – i tych małych, i tych dużych!

Ograniczenia wiekowe w wolontariacie – kwestie prawne

E-wolontariat, jako rodzaj wolontariatu, podlega tym samym obostrzeniom prawnym co „tradycyjny” wolontariat. Podstawowym dokumentem prawnym regulującym kwestie związane z wolontariatem jest Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Nie ma tam wprowadzonych żadnych ograniczeń wiekowych dla wolontariatu – a zatem wolontariuszem i wolontariuszką może zostać osoba w każdym wieku.

Jednocześnie, warto podkreślić że wolontariat świadczony jest na podstawie umowy (porozumienia) zawieranej między wolontariuszem/wolontariuszką a organizacją na rzecz której będą oni działali. Zasady zawierania umów reguluje Kodeks Cywilny. Zgodnie z Kodeksem, aby zawrzeć umowę, osoby niepełnoletnie potrzebują zgody rodzica lub opiekuna prawnego. Zgoda taka może być osobnym dokumentem lub może być częścią zawieranego porozumienia wolontariackiego. Co więcej, osoby które nie ukończyły 13 roku życia nie mogą samodzielnie zawrzeć takiej umowy – w tym przypadku umowę w ich imieniu zawiera rodzic lub prawny opiekun.

Dodatkowo warto pamiętać, że ze istnieją takie rodzaje działań (np. wolontariat w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych), w których jest wymagane od wolontariuszy i wolontariuszek posiadanie specjalnych kwalifikacji, wykształcenia czy pełnoletniości. Ponadto, każdy organizator wolontariatu może narzucić kryterium wieku poszukiwanych wolontariuszy niezależnie od wymogów prawnych. Dlatego widząc ofertę wolontariatu, warto dopytać czy istnieją jakieś ograniczenia (wiekowe i inne), jeśli jest taka potrzeba.

Jak wybrać projekt, działanie dla siebie?

Jak zatem wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj wolontariatu? Przygotowaliśmy kilka pytań pomocniczych:

  1. Zastanów się, co najbardziej lubisz robić. Może Twoją pasją są jezyki obce i chciałbyś spróbować swoich sił w tłumaczeniach? A może tworzysz grafiki i ilustracje? Wolontariat ma przede wszystkim sprawiać Ci przyjemność, dlatego warto wybrać działanie w obszarze, który lubisz.
  2. Wypisz, jakie obszary działania są Ci najbliższe. Czy będą to prawa człowieka, ekologia, działanie na rzecz kultury i sztuki – warto wybrać działanie w obszarach, które Cię pasjonują i na których Ci zależy.
  3. Pomyśl, w jakim kierunku chcesz się rozwijać. Wolontariat to świetna okazja, aby nabyć nowe umiejętności. Wiele organizacji szkoli wolontariuszy w wybranych obszarach zanim przystąpią oni do działania. Dlatego jeśli chciałeś spróbować czegoś nowego, a do tej pory nie miałeś okazji – warto rozejrzeć się, czy jakaś organizacja nie poszukuje wsparcia w tym obszarze.
  4. Zdecyduj, ile czasu możesz poświęcić na wolontariat. To bardzo ważny punkt – postaraj się realnie określić, ile godzin tygodniowo czy miesięcznie wolnego czasu chcesz poświęcić na działania wolontariackie. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wybrać takie działanie, które ani Cię nie przeciąży, ani nie sprawi że nie wykorzystać dobrze przeznaczonego czasu. Pamiętaj, że nie ma tutaj złych odpowiedzi! Każda ilość czasu przeznaczona na działanie wolontariackie jest dobra 🙂
  5. Zastanów się, czy wolisz zaangażować się zdalnie, stacjonarnie czy hybrydowo. Każdy z tych sposobów zaangażowania ma swoje plusy i minusy. Pomyśl, czy wolisz działać na żywo z ludźmi, w zaciszu swojego domu, a może trochę tak, trochę tak?

Działania e-wolontariackie dla uczniów – poradnik dla nauczycieli

Zaangażowanie młodszych osób w zdalny wolontariat jest pewnym wyzwaniem. E-wolontariat wymaga pewnego poziomu kompetencji cyfrowych, a często i innych umiejętności które nabywa się w późniejszym wieku (np. obsługa programów do edycji grafiki czy filmów, znajomość języków obcych, swobodne wyszukiwanie i kategoryzowanie informacji). Nie oznacza to jednak, że e-wolontariat w przypadku młodszych osób jest niemożliwy! Zapraszamy do lektury naszego poradnika „E-wolontariat w szkole”. Zgromadziliśmy w nim wszystkie istotne kwestie dotyczące społecznego angażowania uczniów za pośrednictwem internetu. Co więcej, znajdują się w nim cztery scenariusze lekcji o e-wolontariacie dla różnych grup wiekowych.

Działania e-wolontariackie dla nastolatków i dorosłych – gdzie szukać projektów?

Przede wszystkim, zapraszamy na TuDu.org.pl – pierwszą w Polsce platformę łączącą e-wolontariuszy i organizacje. Na TuDu, e-wolontariusze mogą wesprzeć organizacje w różnorodnych zadaniach. Wszystko zależy od potrzeb organizacji i umiejętności wolontariuszy. Co ważne, platforma TuDu daje możliwość nawiązania współpracy na dwa sposoby:

  1. wolontariusze pomagają organizacji w pojedynczych mikrozadaniach (np. tłumaczenie tekstu, stworzenie grafiki, dodanie napisów do filmu) – w takim przypadku cały proces współpracy odbywa się na platformie;
  2. wolontariusze i organizacje nawiązują długofalową współpracę – w takim przypadku rolą TuDu jest pośredniczenie między organizacją a wolontariuszami poprzez tablicę ogłoszeń, a cała współpraca odbywa się już poza platformą.

Rejestracja i korzystanie z TuDu jest w pełni darmowe, a zespół portalu zawsze służy pomocą – nie tylko w zakresie obsługi platformy, ale także podpowiedzi jak sprawnie pracować zdalnie czy w kwestii konsultacji konkretnego projektu.

Zapraszamy też na naszą bazę projektów e-wolontariackich. Nasz zespół regularnie wyszukuje ciekawe projekty z Polski i ze świata, w które mogą się zaangażować e-wolontariusze. W bazie przy każdym projekcie znajdziecie jego krótki opis oraz link do strony źródłowej.

Artykuł oparliśmy na informacjach pochodzących ze stron wolontariat.org.pl i ngo.pl.

Koordynujesz lub organizujesz wolontariat – mamy dla Ciebie mini-kurs o e-wolontariacie! A może szukasz e-wolontariuszy? Jeśli tak, znajdziesz ich na TuDu!

Chcesz zostać e-wolontariuszem, ale jeszcze nie wiesz jak? Wskakuj na TuDu i sprawdź dostępne zadania!