pexels-photo-41073

Polski Język Migowy (PJM) to wizualno – przestrzenny system znaków używany do komunikacji przez osoby niesłyszące. Posiada on własny słownik, gramatykę, służy do wyrażania swoich emocji, myśli, komunikacji ze światem zewnętrznym. Wbrew obiegowej opinii, języki migowe różnią się w zależności od kraju, a nawet regionu, analogicznie do tego, jak w przypadku języków mówionych. Jednakże łączy je wiele cech wspólnych, ze względu na wizualno – przestrzenny charakter. Dzięki temu ludziom niesłyszącym z różnych stron świata łatwiej jest się porozumieć.

Nauka Polskiego Języka Migowego staje się obecnie zdecydowanie łatwiejsza dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak aplikacja Migaj z nami. Ma ona usprawnić  komunikację między osobami słyszącymi i głuchymi, pozwala nauczyć się języka od podstaw, jak również rozwinąć swoje umiejętności. Dodatkowo szeroko wyjaśnia, czym jest PJM, na czym polega i na jakich zasadach funkcjonuje. Aplikacja pozwala nie tylko poznać poszczególne znaki, ale całe wyrażenia i odpowiednie konstrukcje gramatyczne. Jej interfejs jest przejrzysty, pozwala łatwo znaleźć to, czego akurat szukamy.

Za pomocą filmików  (jest ich ponad 150) aplikacja pokazuje swoim użytkownikom  jak wygląda alfabet PJM,  a także podstawowe wyrażenia jak „dzień dobry”, „do widzenia”, „co słychać’ etc. Tematycznie posegregowane lekcje wyjaśniają zagadnienia z takich obszarów jak „dom, rodzina”, „pierwszy kontakt”, „urzędy i instytucje”, „kultura, sport, wypoczynek”.

Nabytą podczas krótkiego kursu wiedzę sprawdzić można za pomocą quizu. Jak to wygląda? Testów jest kilka, każdy z nich składa się z zestawu pięciu pytań. Każde pytanie to krótki filmik pod którym znajdziemy cztery odpowiedzi – należy wybrać jedną z nich. Na końcu otrzymujemy wynik testu – dowiadujemy się na ile pytań odpowiedzieliśmy dobrze.

Aplikacja jest  dostępna za darmo m.in. w Google Play, na razie w systemie Android ale przygotowywane są wersje pod środowiska IOS i Windows Phone. Twórcy pracują obecnie nad rozbudową playera  oraz powiększeniem obrazów i filmów.

Źródło zdjęcia: pexels.com